Göçmenleri kurtaran gemi kaptanı Pia Klemp Paris'ten gelen ödülü reddetti

Akdeniz'de yüzlerce göçmenin hayatını kurtaran Alman gemi kaptanı Pia Klemp, Paris kent Konseyi'nden verilen ödülü reddetti.

2019-08-23 16:15:14

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Alman kaptan Pia Klemp ve meslektaşı Carola Rackete, İtalyan yetkililerin önleme çabalarına rağmen göçmenleri kurtarma konusunda gösterdikleri cesaret nedeniyle geçen ay Paris Kent Konseyi tarafından Grand Vermail Madalyasına layık görüldü.

Middle East Monitor'un haberine göre Klemp, Fransızları göçmenlerin tedavisi konusunda ikiyizlülükle suçladı Kaptan Klemp Facebook'ta "Kimin kahraman ve kimin yasadışı olduğuna karar vermek için yetkililere ihtiyacımız yok" dedi.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'ya yazdığı bir mektupta ise şu ifadeleri kullandı:

"Bana madalya vermek istiyorsunuz çünkü mürettebatımız günlük olarak zor koşullardan kurtarmak için çalışıyorlar. Bu arada, ülkenizin polisi insanlardan battaniye çalıyor, onları sokaklarda yaşamaya zorluyor ve protestoları bastırırken göçmenlerin ve sığınmacıların haklarını savunanları suçluyor."

Paris Belediye Meclisi sözcüsü, yetkililerin Klemp ile temas halinde olacağını belirterek, "Paris şehri mültecileri desteklemek, barınmaları için yardımcı olmak, insanlıklarına ve haysiyetlerine saygı duymak için hazır" dedi.

Kaptan Pia Klemp, daha iyi bir yaşam için Avrupa'ya geçmeye çalışan ve küçük teknelerle Akdeniz'de yolculuk eden binden fazla insanı kurtardı.

İtalyan yetkililer 2017 yılında, Klemp'in gemisini ele geçirdi ve İtalyan sahilinden yelken açmasını engelledi.

MATTEO SALVİNİ KASTEN YAPTI

İtalya Klemp'i göçmen kaçakçılığıyla suçladı. Suçlamaların, göçmenlik karşıtı konumu ile tanınan sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini tarafından bir kampanyanın parçası olduğuna inanılıyor. Salvini'nin kampanyası göçmen yanlısı kuruluşları "suçlular" olarak tanımlıyor.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1178138

YORUMLAR (0)