DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Genel seçime doğru

Genel seçime doğru

7 Yıl Önce
2015-06-01 22:50:53
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "Çözüm Süreci'nin olmazsa olmazı; AK Parti'dir, Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu sürecin olmazsa olmazı, HDP falan değildir" dedi.

Şentop, Bulgurlu Semt Konağı'nda düzenlenen "Yeni Türkiye'de Bingöllüler Buluşması"nda yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerine çok az bir zaman kaldığını belirterek, milletin kararını verdiğini söyledi.

Bütün seçimlerin önemli olduğundan bahsedildiğini anlatan Şentop, ancak seçimlerin 2002'den sonra daha önemli bir hale geldiğini kaydetti.

Şentop, "27 Mayıs darbesinden sonra, seçimler Türkiye'de çok fazla önemli olmaktan çıktı. Çünkü Türkiye'de 27 Mayıs'tan sonra ülkenin temel meseleleriyle ilgili karar verme iktidarı, milletin seçtiklerinden alındı. Temel meselelerle ilgili kararı, darbeciler, vesayetçiler veriyordu" ifadelerini kullandı.

Mustafa Şentop, o dönemde ülkede hükümetlerin değiştiğini ancak politikaların, icraatların aynı kaldığını aktararak, "3 Kasım 2002'de milletimiz farklı bir tercihte bulundu. 14,5 aylık bir siyasi partiyi iktidara getirdi. Tabii bu tercih, oy verme kabinine girdiğinde tesadüfen belirlermiş bir tercih değildi. Milletimiz 14,5 olmakla beraber bu hareketi, AK Parti'yi tanıyordu. Nereden tanıyordu? Recep Tayyip Erdoğan'dan tanıyordu. Recep Tayyip Erdoğan, 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda İstanbul'un talihini değiştirdi. AK Parti, Tayyip Erdoğan ile beraber milletin vermiş olduğu vekalet, temsil yetkisini sonuna kadar hakkını vererek kullanma konusunda büyük bir gayret ve kararlılık gösterdi" diye konuştu.

- Çözüm Süreci

Şentop, Çözüm Süreci'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2005'te Diyarbakır'da yaptığı konuşmayla başladığını ifade ederek, "O tarihte parlamentoda HDP veya BDP yoktu. 2002-2007 arasında, parlamentoda o siyasi hareketin bir milletvekili yoktu. Yani Çözüm Süreci HDP ile BDP ile başlamadı. Onlar yokken başladı ve iki yıl boyunca onlar parlamentoda yokken, Çözüm Süreci devam etti" dedi.

Bu projenin AK Parti'nin siyaset felsefesinin temel gereği olduğuna işaret eden Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz bir dünya görüşünün, siyaset felsefesinin mensuplarıyız. Buna göre bizde etnik kökene göre siyaset yok. Bizim bu topraklarda bizi bin yıldır var eden anlayışın yine bizi bu topraklarda bir arada tutacağına inanıyoruz. Bizim inancımızda üstünlük takvadadır. Bizi birbirimize bağlayan da inancımızın değerleridir. Dolayısıyla AK Parti'nin daha kuruluşunda, Çözüm Süreci'nin ana çerçevesine dair ilkeler, esaslar var. Biz o bu dediği için, o bu şartları zorladığı için değil, hakikaten bu topraklarda yeniden milli birliğimizi, kardeşliğimizi inşa etmek, tesis etme için harekete geçtik. Çözüm Süreci'nin olmazsa olmazı; AK Parti'dir, Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu sürecin olmazsa olmazı, HDP falan değildir. HDP içinde olur olmaz, sürecin içinde olur olmaz, parlamentoda olur ya da olmaz. O bizi ilgilendirmez ama biz bu süreci kararlılıkla, bu ülkede yeniden 200-300 yıl önce milletimizin bütünlüğü nasılsa onu tesis edene kadar kararlılıkla devam ettireceğiz."

Şentop, HDP'nin sürecin çok gönüllü bir paydaşı olmadığını dile getirerek, sürecin başarılı olmasıyla bölgede terörün, tehdidin alacağı oyların çok düşeceğini kaydetti.

Çözüm sürecinin gerçekleşmesinin hem MHP'yi hem de HDP'yi bitireceğini anlatan Şentop, bu bakımdan seçim yaklaştıkça Çözüm Süreci'ni sabote etmek için harekete geçildiğini belirtti.

- "Bölge yeniden dizayn ediliyor"

Mustafa Şentop, Çözüm Süreci'nin sadece Türkiye'nin belli bir bölgesiyle alakalı olmadığını vurgulayarak, "Artık dünya yeniden kuruluyor. Bölge yeniden dizayn ediliyor. Önümüzdeki çeyrek asır, siyasi sınırların değişeceği bir takım gelişmelere gebe. Biz de bu büyük perspektif içerisinde bölgenin, Ortadoğu'nun tamamını düşünerek bu süreci başlatıyoruz. HDP'nin aklının ermeyeceği boyutlar içerisinde, süreci sürdürmeye çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bu nedenlerle seçimin çok önemli olduğunun altını çizen Şentop, şunları kaydetti:

"Bu seçimde CHP bazı yerlerde HDP'ye çalışıyor. MHP de sahayı boyatarak HDP'ye yer açıyor bu seçimde. Paralel Yapı yine HDP için oy istiyor. Niye? Paralel Yapı için özellikle söylüyorum, seçimden sonra böyle bir kaos ortamı oluşturabilirlerse, böyle bir ihtimal yok bize göre, bir askeri müdahale hesapları var Paralel Yapı'nın. Bunlar boş hesaplar ve son şanslarını deniyorlar. Bunların önemli imamları, 7 Haziran akşamı herhalde çekip gidecekler. 'Seçim yarıştır' diyoruz, herkes koşacak, kim geçerse o kazanacak seçimi. Biz koşuyoruz, bunlar koşmuyor. Birisi belimize sarılmış, birisi paçamızdan çekiyor. Mesele bizi yavaşlatmak. Böyle siyaset anlayışı olmaz. Herkes hedefini bir kenara bırakmış, 'HDP barajı geçsin AK Parti zarar görsün' diye uğraşıyor."

Şentop, tüm bunlara rağmen milletin desteğiyle gayret göstererek, AK Parti'yi tek başına, anayasa yapacak çoğunlukla parlamentoya sokacaklarını sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Murat AKIN

M.Bilici degerlendirmelerinde oldukca yuzeysel ve objektif olma kaygilari tasiyan caylak bir entel gorunumu vermekte. Cemaatin, Turkiye dusmani lobileri arkasina alarak, insan haklari ve ozgurlukler uzerinden yapay bir savas icine girmesini kaderin cemaate verdigi bir rol olarak gormesi cok komik. Roportajin satir aralari Erdogan dusmanligi, ve kompleksli bir Kürt milliyetciliginin one cikarilmasi ile dolu.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş