Floyd'un cenaze töreni ayrıntıları belli oldu

ABD'nin Minneapolis şehrinde gözaltına alınırken polisin nefessiz kalana kadar dizini bastırıp öldürdüğü siyahi George Floyd'un cenaze işlemlerinin perşembe günü yapılacağı bildirildi.

2020-06-01 23:11:28

Minnesota Valisi Tim Walz, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Floyd'un cenaze işlemlerinin perşembe günü yapılacağını duyurdu.

Walz, "Hem Minneapolis şehri, hem de Minnesota eyaleti ve bütün ulus için, gözümüzün önünde son verilmiş bir hayatı onurlandırmak için önemli bir merasim olacak." ifadelerini kullandı.

Bu arada Floyd'un ölümüne neden olan ve gözaltına alınan eski polis memuru Derek Chauvin'in, Minnesota eyaleti içinde maksimum güvenlik şartları bulunan başka bir hapishaneye nakledildiği belirtildi.

George Floyd'un ölümü

ABD'li siyahi George Floyd'un geçen hafta polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi, ülkede ve dünya genelinde protestolara neden oldu.

Dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis'te gözaltına alınan Floyd, bir polisin diziyle uzun süre ensesine basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmış ve daha sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmaları yeniden alevlenmişti.

ABD'de Minneapolis kenti başta olmak üzere birçok şehirde protestolar sürüyor.

Eyalette acil durum ilan edilirken olayları kontrol altına almaları için bir çok şehirde Ulusal Muhafızlar göreve çağrılmıştı.

YORUMLAR (0)

Abd haydut katil siyonizmin uşağı bir ülkedir. Son isyan olayında slogan; Nefes alamıyorum. Corono virüsünde en çok vurgulanan rahatsızlık nefes darlığı sonucu ölüm. Siyonizm tek kutuplu bir dünya istiyor. Bunun için devlet otoriteleri yıkılmalı kaos olmadan yeni düzen kurulmaz. Abd deki olaylar muhtemelen tüm dünyaya yayılacak. Türkiye de de askerlerimiz polisimiz şehit edilip medya bombardımanı ile insanlarımızda kürtlere öfke patlaması, kürt şarkı söyledi öldürüldü vs diye asparagas medya bombardımanı ile kürtlerin milli duyguları düşmanlaştırılmaya başlandı.

Bu ülkede yaşayan tüm kesimler aklı selimi sağduyuyu hakim kılarsa bu oyundan dağılmadan çok güçlü bir ülke olarak çıkabiliriz. Bundan bu ülkede yaşayan herkes kazançlı çıkar, yok eğer gaza gelir ideolojilerimizi devlet vatan bütünlüğümüzün önüne geçirirsek hepimizin anası ağlar duyula!