DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Endonezya'da, 300 Kamboçyalı kaçak işçi yakalandı

Endonezya'da, 300 Kamboçyalı kaçak işçi yakalandı

30.05.2015 18:40:55
Kamboçyalı 300'den fazla kaçak işçi ülkelerine iade edilmek üzere Endonezya'nın takım adalarında yakalandı.

Kamboçya Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, Endonezyalı yetkililerle 199 balıkçıyı kurtarmak için yapılan operasyonda, kötü şartlarda çalışan 300'den fazla kaçakçının yakalandığı bildirildi.

Bakanlık açıklamasında, Endonezya'nın Ambon adası açıklarındaki kurtarma operasyonu doğrulanırken, pasaportu olmayan Kamboçyalı 199 balıkçının ücretlerinin ödenip, ülkelerine geri dönme masraflarının tekne sahipleri tarafından karşılanması suretiyle sınır dışı edilecekleri belirtildi.

Taylandlı kaptanların işlettiği gemilerde kötü şartlarda çalışan 199 işçi için başlatılan operasyona ilişkin AA muhabirine açıklama yapan bir hükümet yetkilisi, "köle gibi" çalışan çok sayıda göçmenin haziran ayı içinde ülkelerine iade edileceğini söyledi.

Kamboçya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Koy Kuong ise Cakarta'daki Kamboçya Büyükelçiliği'nin benzer durumda olabilecek balıkçıları araştırmaya devam ettiğini kaydetti.

Endonezya makamlarıyla çalışan elçiliğin araştırmasına göre, Ambon'da yaklaşık 200 ve Benjina'da 38 kişi daha kurtarılmayı bekliyor.

Endonezya'nın Benjina adasında 3 hafta önce de 59 Kamboçyalı balıkçı, Taylandlı kaptanların kontrolündeki teknelerden kurtarılmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş