DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Emine Erdoğan: Kadınlar olarak çok önemli sorumluluklarımız var

Erdoğan, 'Eğitim-Bir-Sen 4. Kadın Buluşması'nın açılışındaki konuşmasında, 400 bini kadın olmak üzere 1 milyona yakın üyesiyle Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Memur-Sen çatısı altında katılımcılarla buluşmanın kendisi için anlam taşıdığını ifade etti.

5 Yıl Önce
2017-02-03 14:41:46

Hangi yollardan geçildiğinin, neler yaşandığının çok iyi bilindiğini  dile getiren Erdoğan, katılımcılara şöyle seslendi:

"Eminim hepiniz geçmişe dönüp baktığınızda verilen mücadelenin  yorgunluğundan çok, aldığımız mesafeyi göreceksiniz.  Toplantı yapmaya salon  bulamadığımız, tüm kapıların yüzümüze kapandığı, genç kızlarımızın üniversite  kapılarına bir ‘ah' bıraktığı günlerden geçtik.  Kimilerinin eğitim hayatı yarım  kaldı, kimilerinin ömrü yetmedi bugünleri görmeye fakat çok şükür ki milletimizin  varlığına yönelen tehditleri el birliğiyle bertaraf ederek, varlık mücadelesinde  yollar katettik. Bugün gençlerimiz, bu varoluş mücadelesinin ne anlama geldiğini  bilmeyebilir. Çok özel bir coğrafya üzerinde yaşadığımızı onlara iyi anlatmak  durumundayız.  Bu toprakların, iradesi kendi elinde bir millet tarafından  yönetilmesi istenmiyor. Ne zaman milletimiz iradesini ortaya koysa, bu  engellenmeye çalışıldı.  Neyse ki 15 Temmuz'da bu denklemi milletçe çözdük.  Cesaret ve kararlılığımız, bize bir vatan bağışladı. Artık tüm dünya bu iradenin  gücünü biliyor."

Emine Erdoğan, 15 Temmuz'da canlarını siper eden 248 şehidi ve  gazileri minnetle anarken, son aylarda teröre kurban verilen tüm canlara da  rahmet diledi. Erdoğan, "Onların emaneti olan bu toprakları koruma sorumluluğu  bize hayatımız boyunca vazifedir. İnşallah el birliğiyle milletimizin iradesini  hak ettiği yerde temsil gayretinde olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın her an bilinçle yaşanması  gereken, üzerinde büyük senaryoların yazıldığı bir coğrafya olduğunu belirten  Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yıllardır milletçe ortaya koyduğumuz iradeyi artık kurumsallaştırmak  durumundayız.  Vesayetlerin ve medya kartellerinin değil, milletin gerçekten  hakim olduğu bir düzen tesis etmeliyiz. Önümüzdeki günler, bu kurumsallaşma   adına son derece önemlidir.  Bu yolda kadınlar olarak yine çok önemli  sorumluluklarımız var.  Son 15 yıllık mücadelede kadınların çabası çok önemli bir  yer tutmuştur. Kadınlar, milletçe elde ettiğimiz başarının en büyük ortağıdır.   Kapı kapı dolaşarak, insanlara derdimizi anlattığımız günleri hatırlayın. Nice  ezberi bozduk hep birlikte. Bizi yok saymak isteyenlere 'Hayır, biz de varız'  dedik. O günlerin heyecanı hala yüreğimde tazeliğini koruyor. İnşallah yine aynı  heyecanla gayretimize devam edeceğiz."

"BUGÜN ÇOCUKLARIMIZA VERDİĞİMİZ EĞİTİM, ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİN AYNASIDIR"

Emine Erdoğan, Türkiye'nin demokrasi mücadelesinde kadınların çok  önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yeri geldiğinde görünmez aktörler olmayı kabullenerek, tüm dünyaya  örnek olacak bir kadın hareketi başlatmışlardır.  Şayet bir kadın tarihi  yazılacaksa, Türkiye'deki kadın ve sivil toplum konusu hiç atlanmaması gereken  bir mevzudur.  Başörtüsü başta olmak üzere, çeşitli toplumsal kısıtlamalar  nedeniyle hakları ellerinden alınan kadınlarımız, sivil toplum kuruluşlarında  güçlerini birleştirmiştir.  Vakıf ve dernekler, adeta bir okul olmuştur. Okuma  programlarından sosyal organizasyonlara kadınlarımız, kendilerini bugünlere  hazırlamıştır.  Bu sağlam temel üzerinde, sabrederek, bugünün milletvekilleri,  akademisyenleri, yazarları, sanatçıları olmuşlardır.  Eğitim yasakları kalktıktan  sonra evlatlarıyla üniversiteye giden nice kadın hikayesi var bu ülkenin.  Bu  kutlu mücadelenin bütün aktörlerini burada saygı ve minnetle yad etmek istiyorum.  Bu mücadele azmini yeni nesillere taşıyabilirsek, elimizdeki nimetin de hakkını  vermiş oluruz.  Cenab-ı Hak, 'Bir toplum kendini değiştirmedikçe, Allah onların  durumunu değiştirmez.' buyuruyor. Bu mücadele azmini, bu samimi gayreti inşallah  daim kılalım.  Hazreti Mevlana'nın dediği gibi 'Kalbinle yaptığın her şey sana  geri döner.' Halis niyetlerimiz bundan sonra da bize yoldaş olsun inşallah."

Eğitim-Bir-Sen çatısı altındaki eğitimcilere çok özel sorumluluklar  düştüğüne vurgu yapan Erdoğan, mücadele ruhunu korumak ve değişimle gelen  sorunlara çözümler üretmek gerektiğini söyledi.

Erdoğan, bütün eğitim planlarını değişimi göz önüne alarak yapmak  gerektiğine işaret ederek, "Ama bunu yaparken kadim bilgiyi güncelleyerek bugüne  taşımalıyız.  Bugün çocuklarımıza verdiğimiz eğitim, ülkemizin geleceğinin aynasıdır. 'Eğitimin kökleri acı, meyvesi tatlıdır.' derler. Evlatlarımızı  teknolojinin esaretinden kurtararak, kabiliyetlerini açığa çıkaran bir anlayışla  yetiştirelim." dedi.

Annelerin çocuk eğitiminde önemli bir yeri olduğunu, babaları bu  sorumluluktan uzak tutmadan, dengeli ve sağlıklı bir aile yapısı içinde çocuk  yetiştirmeye özen göstermek gerektiğini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle  tamamladı:

"Bugün burada çok ufuk açıcı konuların müzakere edileceğini biliyorum.  Özellikle kadınların sivil toplum gücü konusunda farklı ülke tecrübeleri  konuşulacak.  Bu vesileyle altını çizmek istediğim bir konu var. Bildiğiniz  üzere, Suriye iç savaşından kaçarak ülkemize sığınan 3 milyon misafirimiz var. Bu  kardeşlerimizin 5 yıldır bir misafir gibi bu topraklarda ağırlanmasında sivil  toplum kuruluşlarımızın çok büyük bir katkısı var. Allah hepinizden razı olsun.   Gün geçmiyor ki bir yardım yemeği, bir seferberlik yapılmasın. Ekmeğini,  sofrasını, cebindeki harçlığı paylaşabilen bu asil milletin bir ferdi olmak  hepimize onur veriyor.  Pakistan'ın yüce ruhlu şairi Muhammed İkbal'i de Türkiye  semalarında ayağa kaldıran bu hasletler değil miydi?  Biliyorsunuz, İkbal bir gün  Türkiye'ye gelirken, 'Türk hava sahasına girmiş bulunuyoruz' anonsu üzerine,  kemerini çözüp ayağa kalkıyor; 'Bu topraklar Mevlana'nın kabrinin bulunduğu  mübarek topraklar. Bu mukaddes coğrafyada yaşayan millet öyle bir millet ki  asırlarca İslam'ın muhafızlığını yaptı. Bu necip millete karşı içimde sonsuz bir  hürmet var. Hürmeten ayağa kalktım' diyor.  Allah bizleri bu asil davranışa layık  kılsın. Gençlerimize bu kutlu mirasın şuurunu kazanmayı nasip eylesin."

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine  Erdoğan'a, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Memur-Sen ve  Eğitim-Bir-Sen Kadın Komisyonları Başkanı Habibe Öçal tarafından "Fahri Üyelik  Belgesi" ile öğretmenler tarafından yapılan bir hediye takdim edildi. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş