DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Elektrik hatlarına siber saldırı girişimi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının elektrik üretim ve iletim hatlarını kontrol eden sistemlere yönelik çok sayıda siber sızma girişimini tespit ederek engellediği belirtildi.

5 Yıl Önce
2016-12-31 16:54:29

Bakanlık yetkilisinden alınan bilgiye göre, Kuruma yönelik 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra başlayan ve yakın zamanda artarak düzenli hale gelen siber saldırılar gerçekleştirildi.

TESPİT EDİLDİ VE ENGELLENDİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Telekom, ilgili birimler ve Bakanlık Bilgi İşlem Başkanlığı ile gerekli tedbirlerin alındığını aktaran yetkili, "Saldırılar genel olarak, internet sitelerini ele geçirerek, sızmalar sağlama yönünde. Özellikle elektrik üretim ve iletim hatlarımızı kontrol eden sistemlere yönelik çok sayıda sızma girişimi tespit edildi ve engellendi. Sızma girişimleri, Türkiye'nin ulusal elektrik şebekesinde büyük bir sabotaj hazırlığının da göstergesi" ifadelerini kullandı.

SALDIRININ BAĞLANTILARI ARAŞTIRILIYOR

Bakanlık yetkilisi, istihbarat birimlerinden yılbaşı gecesi için de benzer bir saldırının yapılabileceği istihbaratı alındığını belirterek, tüm birimlerle koordineli olarak önlemlerin alındığını ve Marmara Bölgesi'nde son günlerde yaşanan kısmi elektrik kesintisiyle siber saldırıların bağlantısının da araştırıldığını kaydetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (1)

kulak kuscu

öyle bir şey varsa, programlarını geliştirenleri bulun. ayrıca uygulama programlarının çalıştırıldığı işletim sistemlerini kontrol edin. zira bizde programların çoğu dışarıdan alınıyor. iranın nükleer santral kontrol yazılımı siemensindi. wncc idi. bizdekilerin çoğuda siemensin olabilir. stuxnet ile iranın santralı madara edilmişti. bizimkileride kolaylıkla edebilirler. işletim sistemi olarak real time QNX veya SOLARIS kullanılmalı. gasprom solaris kullanıyor. daha bilgi isterseniz veririm.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş