DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Eğit - Donat projesi başlamadan çöktü'

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Suriyeli muhalifler eğit - donat projesi çerçevesinde aldıkları eğitimin bir işe yaramayacağını ve IŞİD'e karşı savaşmak üzere kurgulanan projenin anlamsız olduğunu düşünüyor.

02.06.2015 13:07:02

Suriye'deki muhalifleri eğitip donatmak amacıyla ABD liderliğinde 8 Mayıs'ta Ürdün'de başlayan, 28 Mayıs'ta da Türkiye'ye genişletilen programda ‘kan kaybı' yaşandı. ABD'nin 'Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı savaşmayacaksınız' garantisi alma çabaları karşısında Devrim Komuta Konseyi'nden 1000 muhalif, programdan çekildiği iddia edildi.

ABD merkezli Daily Beast sitesi yazarlarından Michael Weiss, özel haberinde, ‘ABD'nin Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) savaşmak için hazırladığı planın merkezindeki parçanın çökmek üzere olduğunu' yazdı.

'FORM İMZALATMAYA ÇALIŞTILAR'

Devrim Komuta Konseyi'nin kurucularından Mustafa Secari, Suriye ordusuna karşı savaşmayacaklarına dair imza istenmesi üzerine, kendisinin ve Halep'te savaşan 1000 adamının eğit- donat programına dâhil olmaktan vazgeçmenin eşiğinde olduklarını anlattı. Secari'ye göre, ABD hükümeti muhaliflere vereceği silahların hiçbir şekilde Esad'a veya ordunun yanında saf tutan Hizbullah savaşçılarına karşı kullanılmasını istemiyor ve bunu garanti altına almak için muhaliflerin bir forma imza atmalarını şart koşuyor:

GEREKÇE: BU PARA SADECE IŞİD'LE SAVAŞ İÇİN AYRILDI

“Bunu bizden Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili istedi. Kongre'nin yalnızca IŞİD'le savaş için eğit- donat'a bu parayı ayırdığını söyledi. Bu gerekçe bana pek ikna edici gelmedi. Bu yüzden reddettim.”

'SURİYE'DE BİZE HAİN DİYECEKLERDİ'

Daha da kötüsünün ise ABD ile alenen işbirliği yaptıkları için kendilerine katılmak isteyenler, ordu, El Kaide, Hizbullah ve İran tarafından hedef alınacak olmalarını gösteren Secari, “Adamların bu politikaya bağlı kalmak istemiyor, çünkü Suriye'de bize karşı kullanılabilir. Devrime ihanet ettiğimizi ve koalisyon güçlerinin paralı askerliğini yaptığımızı söyleyebilirler” dedi.

'ABD İSTESE 3 AYDA BİTİRİRDİ'

Geçmişte Türkiye'deki ‘operasyon komutanlığında' çalıştığını Suriye'nin Dostları gibi Batı destekli örgütler sayesinde yardım aldıklarını ama ABD'nin bekledikleri kadar yardımcı olmadığını anlatan Secari, ABD'yi Suriye krizi konusunda samimiyetsiz davranmakla suçladı: “ABD istihbaratı Suriye'de kimin iyi adam, kimin kötü adam olduğunu gayet iyi biliyor. Başkan Barack Obama yönetimi Suriye halkının çektiklerine gerçekten son vermek isteseydi, bu işi 3 ayda bitirebilirdi.”

'EĞİT- DONAT BİR İŞE YARAMAYACAK'

Diğer taraftan Secari istenilen formu imzalayıp eğit- donat programına başlasa bile, Suriye'deki güç dengesinin değişmeyeceğinden yakındı. Askeri bilgisi olan herkesin bu programın krizi daha da büyütmekten başka bir işe yaramayacağını bileceğini savunan Secari, “4 yıldır savaşıyoruz. Program bir var, bir yok. ABD bu form işini geri çekmediği sürece de kendimiz savaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

huseyin şevki topuz

O halde turkiyeyi onlara iteleyelim sevgili akif yanbak kardesim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş