DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

17,9452 ₺

EURO

18,2736 ₺

ALTIN

1.023,90 ₺

BİST

2.913,30 ₺

Taliban: Çin, Uygurlara diğer vatandaşlarıyla eşit muamelede bulunmalı

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, bir Japon televizyon kanalındaki röportajında Çin'e Uygurlara baskı yapmaması, Uygurlara diğer vatandaşlarıyla eşit muamelede bulunması çağrısında bulundu.

1 Yıl Önce
2021-09-04 14:07:44

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, bir Japon televizyon kanalındaki röportajında Çin ve Uygur meselesine de değindi.

Taliban sözcüsü Suheyl Şahin, Japon TBS News kanalıyla bir röportaj gerçekleştirdi.

Röportajda Şahin'e Çin ile ilişkiler ve Uygur meselesi de soruldu.

Taliban'ın Siyasi Ofis sözcülerinden Suheyl Şahin Çin'e Uygurlara baskı yapmaması, Uygurlara diğer vatandaşlarıyla eşit muamelede bulunması çağrısında bulundu.

Şahin, kendisine konuyla ilgili yöneltilen sorulardan birine şu şekilde cevap verdi:
"Çin bizim büyük ekonomik imkanlara sahip bir komşumuz. Çin ile iyi ilişkilerimiz olsun istiyoruz, bu onların da bizim de yararımıza. Aynı şekilde Japonya ve diğer ülkelerle iyi ilişkilere sahip olmak istediğimiz gibi.
Bizim politikamız açık. Afganistan'dan hiç kimsenin diğer ülkelere yönelik saldırı faaliyetlerinde bulunmasını istemiyoruz.
Çin'de yaşayan Müslümanlar Çin'in vatandaşları, kendi insanları. Biz aynı zamanda diyoruz ki, tüm Çin vatandaşları eşit haklara sahip olmalı, eşit bir yaklaşım ve eşit bir davranış sergilenmeli. Bu başka bir şey.

"Uygurlar diğer Çinlilerle eşit haklara sahip olmalı"

(Uygurlar) da Çin devletinin vatandaşları. Tüm vatandaşların hukukun gözünde eşit olması gerekiyor. Bu (bahsettiğim) onların hukuku. İnsanlarının arasında ayrım yapmamaları gerekli, tüm insanların hukukun gözünde eşit olması gerekli.
Umuyoruz ki bizler Çin'i ziyaret ettiğimiz zaman bu meseleye de odaklanacaklardır, onların (Uygurların) güvenliğine, vatandaşlarının eşitliğine. Bunlara da odaklanılacaktır."

Kaynak: Mepa News .

YORUMLAR (1)

Yuan Yuan

Uygurlar sizden başka herkesi ilgilendirebilirler ama siz Türkleri ilgilendirmez... Abi Çin çok zengin... Para çok...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş