SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO
Darbeyi ihbar eden Binbaşı hiç ifade vermemiş

Darbeyi ihbar eden Binbaşı hiç ifade vermemiş

Kara Havacılık Komutanlığı iddianamesinde Fidan’ın alınacağını MİT’e ihbar eden binbaşı, yer almadı. İddiaya göre soruşturmayı yürüten savcı, iddianamesini hazırlarken bu binbaşı ile konuşmak istedi ancak MİT'ten hiçbir yanıt alamadı.

Darbeyi ihbar eden Binbaşı hiç ifade vermemiş
19.05.2017 17:29:59

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre 
Ankara Cumhuriyet Savcısı Alpaslan Karabay, FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimine katılan ve darbeye direnen halkı hedef alan silahlı helikopterlerin kalkış yaptığı Kara Havacılık Komutanlığı'na ilişkin soruşturmasını geçen hafta tamamlayarak, iddianameyi mahkemeye gönderdi. İddianamede, arasında dönemin Kara Havacılık Okul Komutanı Tuğgeneral Ünsal Coşkun'un yer aldığı 155 şüpheli yer aldı.

ŞEHİT OLAN VATANDAŞLAR, MİT MENSUPLARI

Ayrıca darbe girişimi sırasında şehit olan 28 vatandaşın 30 yakını ile yaralanan 276 kişi, “müşteki” olarak iddianameye girdi.

İddianamede, MİT'in Yenimahalle ilçesindeki yerleşkesine helikopterle düzenlenen saldırıda yaralanan 3 MİT personeli de “müşteki” olarak yer aldı. 3 MİT'çinin isimleri deşifre olmaması amacıyla iddianameye “T-02735”, “M-11125” ve “M- 11238” kodlarıyla yazıldı.

O.K YOK

2489 sayfalık iddianamede Kara Havacılık Komutanlığı'ndaki olaya dahil olan herkes vardı, ancak bir tek MİT'e giden Binbaşı O.K'nin adı “taraf” olarak yer almadı.

EN ÖNEMLİ TANIK

Gazeteye göre Binbaşı O.K, 15 Temmuz darbe girişiminin ve Kara Havacılık Okulu'nda yaşananların en önemli tanığı. Ancak iddianamede, binbaşının ne tanık, ne müşteki, ne de şüpheli olarak ifadesine başvurulmadığı anlaşıldı. Tanık ve şüphelilerin ifadelerinde O.K ile ilgili bölümlerin de özellikle yer almaması dikkat çekti.

KİMDİR?

15 Temmuz günü öğlen saatlerinde Kara Havacılık Komutanlığı'nda görevliyken MİT'e giderek “Hakan Fidan'ın kaçırılacağı” istihbaratını veren binbaşı O.K, OHAL kapsamında KHK ile ihraç edildi. Daha sonra tekrar göreve iade edildi ve MİT'e geçti.

SAVCI KONUŞMAK İSTEDİ

Kara Havacılık Komutanlığı iddianamesini hazırlayan savcı Alpaslan Karabay, soruşturma süresinde binbaşının ifadesini almak istedi. Binbaşı artık MİT personeli olduğu için Yenimahalle'den izin alınması gerekiyordu. Yargı kulislerine sızan bilgilere göre savcılık, henüz resmi yazı hazırlamadan önce araya Adalet Bakanlığı'nı soktu ve MİT'in nabzı yoklandı. Ancak soruşturma tamamlanana kadar ne Adalet Bakanlığı'ndan ne de MİT'ten olumlu veya olumsuz bir yanıt gelmedi. Savcı, bunun üzerine binbaşının tanık olarak ifadesini alamadan iddianameyi mahkemeye gönderdi.

O.K'NİN İHBARI

Pilot binbaşının MİT'e ne şekilde ihbarda bulunduğu ise ancak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in tanık olarak alınan ifadelerinden anlaşıldı. MİT'ten gelen bilgi üzerinden konuşan Çolak'ın ifadesine göre 14 Temmuz 2016 Perşembe günü Kara Havacılık Komutanlığı'ndaki bir pilot binbaşı (Deniz Aldemir), Ankara dışında izinli olan diğer bir pilot binbaşıyı (İhbarcı O.K) telefonla arayarak CH- 47 CHİNHOOK helikopterlerinin kabul töreni hazırlıkları nedeniyle gösteri uçuşu yapılacağından, 15 Temmuz 2016 Cuma günü Kara Havacılık Komutanlığı'nda bulunması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Ankara'ya dönen binbaşı O.K, ertesi gün yani cuma günü gelip Binbaşı Deniz Aldemir'i gördü. Aldemir, Binbaşı O.K'ye “bugün akşam l9.00'dan itibaren 2 adet skorsky l adet Cougar helikopteri ile izinsiz olarak uçuş yapılacak. Uçuş geç saatlere kadar devam edecek. Bu arada MİT Müsteşarı Hakan Fidan alınacak” dedi. Bunun üzerine O.K, yorgunluk ve duş alma bahanesiyle birlikten ayrıldı, Yenimahalle'deki MİT karargâhına gidip ilgililere bilgi verdi. MİT ihbarı ve iki binbaşının ismini Genelkurmay 2. Başkanı'na iletti. Söz konusu ihbarcı, MİT'e bilgi verirken kendisinin de cemaatçi olduğunu itiraf etti.

İHBAR NE ZAMAN YAPILDI?

Kara Havacılık iddianamesinde, binbaşının MİT'e ihbarı “öğlen saatlerinde” yaptığı anlatıldı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ise Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'i ancak 16:16'da telefonla arayarak bilgilendirdi.

Bir MİT Müsteşar Yardımcısı, 17.32'de Genelkurmay karargâhına gelerek Yaşar Güler'i bilgilendirdi.
18.30'da Hulusi Akar, bütün hava araçlarının indirilmesi emrini verdi.

Akar'ın bu emrinin, Silahlı Kuvvetler Harekât Merkezi tarafından Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi'ne iletilmesi ise 19.05'te gerçekleşti.

Yani 35 dakikalık bir gecikme yaşandı.

Akar'ın talimatı üzerine Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Genelkurmay'dan ayrılarak saat 18.36'da Kara Havacılık Komutanlığı'na giriş yaptı. Burada havada uçak olup olmadığını soran Çolak, o günkü uçuş planlarını kontrol etti, uçuk yasağı emrini tekrar etti. Şüpheli Kara Pilot Deniz Aldemir'in savcılık sorgusunda O.K'den hiç bahsedilmedi.

O.K İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİ

Ancak Aldemir'in, gözaltındayken 23 Temmuz 2016 tarihinde el yazısıyla yazdığı 7 sayfalık dilekçe de iddianameye girdi. Dilekçede FETÖ üyesi olduğunu itiraf eden Aldemir, O.K'nin komutanların bütün ısrarlarına rağmen bahaneler üreterek uçmak istemediğini anlattı.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.