DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (5)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (5)

7 Yıl Önce
2015-06-01 01:38:07
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurun seçtiği Cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, "Dolayısıyla halkın içinden geldim. Benim halkın içinde olmamdan daha doğal, daha tabii ne olabilir? Halkın tarafını tutma noktasında kimse bana engel koyamaz, Çünkü ben halkımın tarafında, onların haklarını koruma noktasında elimden gelen mücadeleyi sonuna kadar vereceğim" diye konuştu.

Erdoğan, TRT 1'de yayınlanan, Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör'ün moderatörlüğündeki "Cumhurbaşkanı Özel Yayını"nda gazetecilerin gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Programda, Erdoğan'a Gazze'de, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği, Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, hareket yetkilileri ile ulusal mutabakat hükümeti bakanlarının da katıldığı ve iki bin Filistinli çiftin dünyaevine girdiği toplu nikah töreninden bazı bölümler izlettirildi.

Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik teşekkür konuşmalarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, bu etkinliği tamamen kendilerinin finanse ettiğini söyledi.

Erdoğan, evlenen çiftlerin mutluluğunun daim olması dileğinde bulunarak, "Bugün de kendilerine bir söz verdik. Hem oradaki üniversitenin hastanesini inşallah devam ediyor onu bitireceğiz. Ondan sonra bir stat istemişlerdi bizden. Bir tane de TİKA kendilerine stat yapacak. Oradaki çeşitli okullar devam ediyor. Ama tabii yapım şartlarımız biraz zor. TİKA burada biraz zorlanıyor" diye konuştu.

Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına yönelik alınan idam kararlarının ve Erdoğan'ın tepkisi hatırlatılan ve "Türkiye'de bir medya grubu sizin de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde almış olduğunuz oydan hareketle bir tuhaf benzetmeyle bu işi gündeme getirdi" şeklinde soru yöneltilen Erdoğan, bu medya grubunun her zaman İslam dünyasındaki bu tür gelişmelerinde doğrunun yanında yer almadığını dile getirdi.

Erdoğan, Mursi işbaşındayken Mısır'a yaptıkları seyahatte Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"O gün bu Sisi denilen zat, o da oradaydı. Tabii öğrendim ki meğerse Milli Savunma Bakanı'ymış aynı zamanda. Aynı zamanda General. Bordum Mursi'ye 'Nasıl'? 'İyidir, iyidir' dedi. Sonra bana bazı enteresan şeylerini anlattılar. Meğerse mesela pazartesi-perşembe oruçlarında falan zaman zaman akşam namazında Sisi gelirmiş, Mursi'nin arkasında beraber namaz kılarlarmış. Şimdi bunu bana Mursi anlatınca ben o zaman şok oldum. Yani orada şok olmadım bu olaylardan sonra şok oldum. Bu çok yüzlülük, iki yüzlülük nasıl oluyor diye. Hatta zaman zaman bunu satıyorlar. Yok hafızdır, yok ailesi şöyledir, böyledir filan falan gibi şeyler. İdama hükmedilen kararlar çıktı. Aynı zamanda yani 40 bine yakın şu anda hapishanelerde tutuklu var, mahkumlar var. Bütün bu sürece baktığımızda ben bir Müslüman olarak buna tahammül edemem, bu benim kanıma dokunuyor. Niye? Eğer sen bir Müslümansan bir defa adil davranmak zorundasın. Bir yılda ne oldu da sen kalkıp böyle bir darbeyi yapıyorsun. Üstelik sen bu hükümetin içerisindesin. Biz de Mısır'ı yakından takip ediyoruz. Katar hariç kimsenin Mısır'a Allah kuruşu vermediği dönemde biz Mısır'a 2 milyar dolar para aktardık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır'a 150-200 çöp aracı verdiklerini ancak bunları Mursi'nin kullanamadığını kaydederek, "Zannediyorum bunlar kullandı. Böyle bir durum var ve sen bu darbeyi yapıyorsun, ne var ne yok hepsini topluyorsun... Şimdi buna 'iyi yaptı' denilebilir mi? Mursi'nin yönetiminde bir kuruş para vermeyenler bu iş başına geldikten sonra 20, 30, 40 milyar dolar buraya para aktardılar. Yoğun bir şekilde de silah yardımına başladılar. Bu da dünyanın, orada da bir üst akıl var, nereye oynadığını ortaya çıkarıyor" ifadelerini kullandı.

- "Sisi ile Mısır'ın ayağa kalkacağına inanmıyorum"

Mısır halkının kendileri için candan olduğunu belirten Erdoğan, Mısır gibi bir ülkenin uyanışına, dirilişine, yükselişine fırsat vermemek için darbe yapıldığını aktardı.

Erdoğan, "Bakın çok açık, net söylüyorum. Buna 'iç işleri, şu bu' derler. Ama Sisi ile Mısır'ın ayağa kalkacağına inanmıyorum. Çünkü bütün durum ortada ve burada çok önemli olan bir şey şu; böyle bir antidemokratik darbe girişiminde bulunurken, Batı dünyası, sadece Avrupa Birliği'ni (AB) kastetmiyorum, tamamıyla burada iflas etmiştir, sınıfta kalmıştır" diye konuştu.

Bu konuda Batı dünyasından hiçbir kimsenin kalkıp da tavır koymadığına vurgu yapan Erdoğan, şimdi idamlarla ilgili konuşulduğunu, hepsinin somut değil, soyut olduğunu, öznesi belli olmayan, "endişeliyiz" şeklinde açıklamalar yapıldığını anlattı.

"Sen AB olarak idamı kaldıracaksın, yasaklayacaksın, buradakine eyvallah edeceksin. Aynı şekilde Amerika'nın yaklaşım tarzı, Rusya'nın yaklaşım tarzı... Bunlarla böyle özel günlerde çektirdikleri fotoğraflar falan filan çok ilginç" diyen Erdoğan, yaptırım diye bir şey olmadığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üzerilerine düşen görev ne ise yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydederek, "En azından dünya halklarının bu noktadaki uyanışına özellikle İslam dünyasındaki halkların bu konudaki uyanışına vesile olabilirsek ne mutlu bize. Biliyorsunuz benzer şey Bangladeş'te de oldu. Orada da yine yapabileceğimiz; ya elimizle müdahale, mümkün değilse dilimizle, o da mümkün değilse kalbimizden buğz etmek. Bu 3 yoldan birini kullanarak bu sürecin içerisinde yer almaya çalışıyoruz" diye konuştu.

- "Cumhurun seçtiği bir Cumhurbaşkanıyım"

Erdoğan, "tarafsız olup olmadığına" ilişkin soruları şöyle yanıtladı:

"Ben cumhurun seçtiği Cumhurbaşkanıyım. Dolayısıyla halkın içinden geldim. Benim halkın içinde olmamdan daha doğal, tabii ne olabilir? Açılışlar yapmaksa hükümet bu tür açılışlarda benim bulunmamı, bunları benim yapmamı benden istirham ettiği zaman benim bunları yapmamdan daha doğal, daha tabii bir şey olmaz. Sağolsunlar kendileri de farklı görevleri ifa ediyorlar. Benden de bu tür istirhamları oluyor. Ben de bu açılışları halkımla bir araya gelerek yapıyorum. Halkım da memnun. Ben de memnunum. Bunu zaten meydanlar gösteriyor, meydanlar söylüyor. Kaldı ki 'Ben Cumhurbaşkanlığı kampanyasında 'Alışılmış Cumhurbaşkanı olmayacağım, milletimin tarafında olacağım' dedim. Yaptığım iş bu."

Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yapılan müracaatların büyük çoğunluğunun reddedildiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Ama bir kaç tane yasalara başta Anayasa olmak üzere ters kararlar, YSK'dan çıktı. Ki siyasi kararlardı. Çok açık, net. Cumhurbaşkanı'nın bu tür bir toplu açılışı veya halkla buluşmayı yapma noktasında onun hangi meydanda nasıl yapacağına dair bir engel yok. Valilik'te bu işler konuşulur, belirlenir ona göre gidilir orada yapılır. Hiçbir manisi yok. Aslında şu son 10 günde hani Başbakan vesairenin açılışlarını yapma konusundaki maniler var ya Cumhurbaşkanı için o da geçerli değil. Cumhurbaşkanı açılışlarına da devam edebilir. Ama biz şu son 10 günde, yine medyada, şurada burada, o malum medyada falan hır gür olmasın diye, bu sürece gölge düşürmeyelim diye aynı şekilde buluşmalar şeklinde bunu devam ettiriyoruz. Yarın mesela Iğdır, Erzurum bunlardan 2'si. Hafta sonuna kadar da bunları devam ettireceğiz."

Erdoğan, tarafsızlığının halka karşı olduğunu belirterek, bundan asla taviz vermeyeceğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halkın tarafını tutma noktasında kimsenin kendisine engel koyamayacağını belirterek, "Çünkü ben halkımın tarafında, onların haklarını koruma noktasında elimden gelen mücadeleyi sonuna kadar vereceğim. Halkıma karşı aldatmaca, şu, bu olması halinde de halkıma bunları benim hatırlatmam, halkımı bu noktada uyarmam belli bir deneyimi, tecrübeyi halkımla paylaşmaktan daha tabii ne olabilir? Bunu yapmak durumundayım ki yarın 'Bizi niçin bu konuda uyarmadınız?' demesinler" diye konuştu.

(sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş