SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
CIA'in kaçırdığı, işkence yaptığı Pakistanlı nöroloji uzmanı: Afiyet Sıddıki

CIA'in kaçırdığı, işkence yaptığı Pakistanlı nöroloji uzmanı: Afiyet Sıddıki

Hayrettin Karaman bugünkü köşesinde Pakistanlı bir nöroloji uzmanı olan ve CIA tarafından ülkesinden kaçırılarak hapse götürülen bilim insanı Afiyet Sıddıki'nin hikayesini paylaştı.

CIA'in kaçırdığı, işkence yaptığı Pakistanlı nöroloji uzmanı: Afiyet Sıddıki
21.3.2019 22:42:26

Yeni Şafak Yazarı Hayrettin Karaman, bugünkü köşesinde "Böyle zulüm görülmüş müdür!" başlıklı bir yazı yayınlayarak, kendisine Arapça bir mektupla ulaştırılan CIA'in hayatını kararttığı Pakistanlı nöroloji uzmanı Afiyet Sıddıki'nin hikayesini kamuoyuyla paylaştı.

İşte o yazı:

AFİYET SIDDIKİ KİMDİR?

"Adı Âfiyet Sıddiki, otuz yaşlarında, Pakistanlı bir nöroloji uzmanı, Harvard'dan fahri diploma almış tek doktor, çeşitli üniversitelerden 144 fahri diploması var, sinir sistemi alanında birçok üniversitede çalışarak diploma almış. Tıbbı ve nörolojiyi ABD'nin en önemli üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Üniversitesi (MIT)'nde tamamladı, annesi, kardeşleri ve kocası da tıpçı."

KRİTİK ÇALIŞMASI CIA'E SIZDIRILDI

"Kritik çalışmasını Amerikalılara duyuran kocasından ayrıldığı için üç çocuğu da yanında kaldı."

O ÇALIŞMA NEYDİ?

"İnsanları biyolojik silahların tahribatından koruyacak bir orijinal program üzerinde çalışıyordu, bu programın başarılı sonuçlanması ABD'nin milyarlarca dolar sarf ettiği bu silahları etkisiz hale getirecekti."

777

CIA ALMAK İSTEDİ

"ABD istihbâratı kendisine “programı sonlandırması ve geldiği noktaya kadar olanı büyük bir meblağ karşılığında satın almayı” teklif etti, o, “henüz bitirmedim” diyerek teklifi reddetti."

PAKİSTAN'DAN KAÇIRILDI

"ABD istihbaratı, asılsız ve delilsiz olarak onu el-Kaide ilişkisi ile itham ederek üç çocuğu ile birlikte ve Pakistan'dan izin alarak kaçırdı, 2003 Mart'ından bugüne kadar zindanda."

ERKEKLERİN KALDIĞI BİR HAPİSHANEYE KAPATILDI

"Onu, ABD-Afganistan'ın şöhreti en kötü olan Bagram Cezaevi'ne ve erkeklerin yanına hapsettiler. Koğuşu gardiyanlara ve diğer tutuklulara açık, gardiyanlar durmadan işkence yapıyorlar, mahkumların tecavüzleri sebebiyle onun çığlıkları gece boyunca kulakları tırmalıyordu."

778

İŞKENCE YAPILDI

"Bir İngiliz gazetesinin (Yvonne Ridley) açıklamasına göre ona yapılan işkencelere değil bir kadın en güçlü erkeklerin bile dayanması mümkün değildi. New York'ta ilk mahkemeye çıktığında durumu içler acısı idi, yakalandığı sırada göğsünden yaralanmış doğru dürüst tedavi edilmemişti, böbreklerinden biri ve bağırsaklarından bir kısmı alınmıştı, ayakta duramıyordu, otururken de birilerine dayanıyordu, çok zayıf düşmüştü, vücudunda kanamalar görülüyordu. Yapılan işkencelerin birini şöyle naklediyorlar: Kur'an-ı Kerim parçalanmış, sayfaları yere serilmiş ve kanları akarken üzerinden yürümesi istenmişti, maksat diğer mahkumlara, onun kanı ile kirlenmiş Kutsal Kitab'ı göstermekti. Yakaladıklarında zerk ettikleri bir ilaç ve sonraki işkenceler yüzünden psikolojisi altüst olan, kaybolan çocuklarının acısıyla hayal görmeye başlayan, ruh ve bedeni acil müdahale ve tedaviye muhtaç olduğu halde buna izin verilmeyen mazlum Afiyet'in son durumu hakkında bilgiye ulaşamadım. Yapılanların dünya kamuoyuna ve bilgisine ulaştırılması her bilenin birinci vazifesi olmalıdır. Annesi onunla bir Ramazan'da telefonla konuşma imkanını bulmuştu, annesine şunu anlatmıştı: Peygamberimiz'i (s.a.) sıkça rüyamda görüyorum. Bir keresinde beni Hz. Aişe'ye götürdü, “kızımızı yanına al” buyurdu."

* Ara başlıklar editör tarafından eklenmiştir. Yazının orijinalinde bulunmamaktadır.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 15.5.2019 12:52:37
Rabbim bütün azabini zalimlerin üzerine yağdırsin
/ 23.3.2019 05:51:09
Yaşasın zalimler için cehennem!
/ 23.3.2019 01:04:10
ABD daha doğrusu bu ve bunun gibi yaptıkları zulümle Allah bin kere cezanızı versin sizler Allahu unutmuşsunuz yakında belanızı verir inşallah
/ 22.3.2019 18:24:58
ALLAHA NE CEVAP VERECEĞİZ ? ZULMÜN KARŞISINDA SUSAN DİSİZ ŞEYTAN DEĞİLMİDİR? ...
nuh / 22.3.2019 15:53:02
RABBİM MAKAMINI FİRDEVİS YAPSIN RABBİM O CEHENNEMİ BOŞUNA YARATMADIN BU ZALİMLERORALARIN EBEDİ KALICILARIDIR BİZ İNAN DIK İMAN ETTİK
ali / 22.3.2019 14:30:47
200**'li yıllarda hikayesini okumuştum.amerika nefret ettiği herkesi el kaide adı altında tutuklayıp işkence yapıyordu. bu zavallaı kadında onlardan biri..ibretlik..
/ 22.3.2019 12:06:08
Zaman gösterdiki cennet ucuz değil.Cehennem dahi luzumsuz değil. Zalimler için yaşasın cehennem.
irfan / 22.3.2019 11:13:51
ALLAH'ın laneti siz zalimler üzerinden eksilmesin.Size kölelik etmeyeni elkaide deyip ezin .baş kaldıranı maşalarınızla sömürün. Ya Kahhar bu günün hürmetine sen cehennemini bunlar için ebedi mesken kıl :( :(
üzgün / 22.3.2019 09:54:38
bir şeyler yapılmalı, çok üzüldüm Allah bu zulmü yanınıza bırakmasın kafir amerika .çok üzgünüm çok
/ 22.3.2019 06:02:39
ALLAHın laneti butun zalimlerin uzerine olsun inşalah en nihayeyınde zalimlerin mukafati coşkun cehenem olacktır inşalah afiyet sıdık kardeşimız şahinda butun mazlum lara selam olsun
/ 22.3.2019 00:31:23
Allahım en guzel Cennetine koysun cok acılar cekmiş Allah kahretsin
ali yildız / 21.3.2019 23:20:02
ya rab sen bilirsin ya kahharu zül celal
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR