DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP'nin Malatya mitingi

CHP'nin Malatya mitingi

7 Yıl Önce
2015-06-03 22:16:37
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Benim derdim 17 milyon yoksulun olduğu Türkiye'de 4 yıl içinde yoksulluğu sıfırlamak" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitingde, birilerinin asgari ücretliye bin 500 lira vermenin, asgari ücretli için zulüm olduğunu söylediğini belirtti.

Asgari ücretlilere seslenen Kılıçdaroğlu, "Bir buçuk milyon asgari ücretli çalışan kardeşim sana sesleniyorum, ben sana asgari ücreti bin 500 lira yapacağım. Net eline bin 500 lira geçecek dediğim zaman senin için zulüm olduğunu söylüyorlar ama bu beyler, Ankara'da oturan beyler, her ay 14 bin lira nakit aylık alıyorlar. Onun için mi senin bin 500 liran zulüm. Sen, itiraz edeceksin" diye konuştu.

Emekli için de emekliye ikramiye verilemeyeceğini söylediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, 12 milyon ekmekliye de seslendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Senin hakkını meydanlarda savunan benim. Senin hakkını fabrikalarda savunan benim. Senin hakkını caddelerde, sokaklarda, tarlalarda savunan benim. O zaman sen kendi hakkına salip çıkıyorsan, bana sahip çıkacaksın. Ankara'daki beylere şunu söyleyeceksin, 'Herkese var, kaçak saraya var, yandaşa var, akrabaya var, emekliye gelince yok diyorsun.' Diyeceksin ki 'Madem ki herkese var bana yok diyorsun ben de 7 Haziran'da sandığa gidince kusura bakma bende de sana oy yok kardeşim' diyeceksin."

Taşeron kapsamında çalışan işçilere de seslenen Kılıçdaroğlu, taşeron sistemini kaldıracağını ve kadro vereceğini ifade etti.

Ankara'daki beylerin "Nasıl olacak bu iş?" diyerek yine itiraz ettiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Allah'ın izniyle Başbakan olacağım. Onlara bir kurs açacağım. Kurs iki konudan oluşacak. Bir, devlet nasıl yönetilir dersi, iki, kul hakkı nasıl yenmez dersi. O iki dersi vereceğim bunlara, söz veriyorum. Vallahi de billahi de kursu açacağım, mektup yazacağım, 'Gelin bu ülkede para nasıl toplanır, ülke nasıl yapılır, para nasıl harcanır' bunu öğrenin. Kul hakkı neden yenmez, onu da onlara öğreteceğim" diye konuştu.

Kayısı üreticilerinin mağdur olduğunu ve bu sene kayısı olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, halkın derdini bilmeyen Ankara'daki beylerin kulaklarının sağır olduğunu, 8 Haziran'da onlara anlatacağını belirtti.

İktidarla aralarında Ağrı Dağı kadar fark olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben üreten diyorum, güçlü Türkiye üreten Türkiye'dir. Güçlü Türkiye, istihdam yaratan Türkiye'dir. Güçlü Türkiye, yoksulu olmayan Türkiye'dir. Güçlü Türkiye, ordusu güçlü olan Türkiye'dir. Güçlü Türkiye, üniversiteleri güçlü olan Türkiye'dir. Güçlü Türkiye, Merkez Bankası güçlü olan Türkiye'dir. Güçlü Türkiye üreten, ürettiğini hakça bölüşen Türkiye'dir."

Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için, kendisinin ise halk için çalıştığını söyledi.

Ankara'daki beylerin Konya'da bir gecekonduda camı kırık olduğu için kışın zatürreden ölen Ayaz bebeği hiç hatırlamadıklarını öne süren Kılıçdaroğlu, "Bu Ankara'daki beyler var ya bu beyler, hani köşeyi dönen beyler, hani halktan kopan beyler, Samsun'da açlıktan ölen Kübra bebeği unuturlar ama ben unutmadım. Bütün çocuklarımı hatırlıyorum, bütün çocuklarımı seviyorum. Bu ülkenin geleceğinde, bu ülkenin yarınında hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye'yi düşlüyorum. Herkesin aşının, işinin olduğu bir Türkiye'yi istiyorum" ifadesini kullandı.

- "Mısır üzerinden mağduriyet yaratmaya çalışıyorlar"

Şimdi de Mısır üzerinden bir mağduriyet edebiyatı yapmaya başladıklarını öne süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neymiş, 'biz kefeni giydik', ne kefeni kardeşim. Niye giydin kefeni, niye giydin? Acaba tartışmaları bir yere çekebilir miyiz? Acaba Kılıçdaroğlu'nu tekrar tartışmanın merkezine çekebilir miyiz? Bakın söylüyorum, sevgili Malatyalılar, benim derdimle onların derdi farklı. Onların derdi başka, benim derdim başka. Onların derdi yandaş, onların derdi dolar, onların derdi köşeyi dönmek, benim derdim 17 milyon yoksulun olduğu Türkiye'de 4 yıl içinde yoksulluğu sıfırlamak. Mağduriyet edebiyatına da artık karnımız doydu."

Kılıçdaroğlu, 8 Haziran sabahı güzel bir Türkiye'de, onurlu bir Türkiye'de yaşayacaklarını, buna inandığını vurguladı. Kılıçdaroğlu, bu ülkenin 17 milyon yoksuluna, 6 milyon 250 bin işsizine, 800 bin taşeron işçisine, 1,5 milyon asgari ücretlisine inandığını sözlerine ekledi.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş