DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:15:00

İftar vakti

BURSA

20:12

04:08
20:12
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:57

03:54
19:57
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:39

03:38
19:39
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:23

03:21
19:23
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:08

03:21
19:08
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:15:00

İftar vakti

ANKARA

19:57

03:54
SAHUR
19:57
İFTAR

ERZURUM

19:23

03:21
SAHUR
19:23
İFTAR

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Çanakkale'de:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Çanakkale'de:

27.05.2015 21:24:15
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kaçak saraya, yatlara, gemilere, yandaşa, herkese kaynak var emekliye gelince kaynak yok" dedi.

Kılıçdaroğlu, Çanakkale'nin Çan ilçesinde seçim otobüsü üzerinden yaptığı konuşmada, her evde bereketin bulunduğu, herkesin işinin olduğu, bütün dünyanın merkezi olan bir Türkiye hedefi bulunduğunu belirterek, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, kadın erkek eşitliğinin oluşturulduğu, bütün kadınların çocuklarını okula güler yüzlü gönderdiği, çiftçinin, esnafın, sanayicinin ürettiği, çalıştığı, gelirin paylaşıldığı bir Türkiye istediğini söyledi.

Seçim bildirgelerini açıkladıklarında kimsenin, hedeflerine yanlış demediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, kendilerini çekemeyenlerin "kaynağı nereden bulacaksın?" diye sorduğunu ifade etti.

Parayı da kaynağı da bulacağına söz veren CHP lideri, ülkeye huzuru da bereketi de getireceğini vurguladı.

"Sabahın altısında oğluma telefon edip paraları sıfırla" demeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Benim bakanlarımın çocuklarının yatak odalarında boy boy para kasaları olmayacak. Genel müdürlerimin evinde ayakkabı kutularında para olmayacak. CHP iktidarında kul hakkı yenmeyecek. Bu memlekette gerçekten de herkesin huzurlu olmasını istiyoruz. İşsizliğin olmamasını istiyorum. Emeklilerin her bayramda huzurlu olmasını, iş güvencesinin olduğu Türkiye istiyorum. Ben kimsenin yaşam tarzıyla ilgilenmiyorum. Herkesin yaşam tarzına saygı duyuyorum. Herkesin kimliğine, dünya görüşüne saygı duyuyorum. Benim gibi düşünen, kul hakkı yemeyen, topladığı her kuruş verginin hesabını millete veren siyaset istiyorum. Çiftçi üretsin, kamyon şoförü çalışsın, esnaf siftahını yapsın, böyle bir Türkiye istiyorum. Rahmetli Bülent Ecevit'in bıraktığı miras var, 'Ne ezen ne ezilen, insanca hakça düzen' diyordu. Aynısını söylüyorum. Refahı tabana yayacağız. Büyümeden kalkınmadan herkes nasibini alacak."

Kılıçdaroğlu, aç ve açıkta kimsenin kalmayacağını ifade ederek, "Sözüm söz yapacağım, çatlasalar da patlasalar da 'kaynak nerede?' diye sorsalar da CHP iktidarında hepsini yapacağım" dedi.

Türkiye'nin zengin bir ülke olduğunu vurgulayan CHP lideri, madenlerinin, insan gücünün, topraklarının ve taşı sıksa suyunu çıkaracak gençlerinin bulunduğunu söyledi.

Yeni bir ekonomik programa ihtiyaç duyulduğunu savunan Kılıçdaroğlu, bunun bugünkü sorunları çözecek ve geleceği planlayacak iki aşamalı olması gerektiğini anlattı.

İlk aşamasında emeklilere iki maaş ikramiye vereceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bunu söyleyince hemen 'parayı nereden bulacaksın?' diyorlar. Dünyanın en ayıp sorusu. Her yere para buluyorsun da emekliye gelince mi 'kaynağı nereden buluyorsun' diye soruyorsun. Sen 2 milyon Suriyeli'ye 5,5 milyar dolar harcadın, biz sorduk mu kaynak nerede? Sen buna kaynak buluyorsan ben de emekliye kaynak bulacağım. Kaçak saraya, yatlara, gemilere, yandaşa, herkese kaynak var emekliye gelince kaynak yok. Emekli kardeşim sen de 7 Haziran'da düşün şunu söyle, 'Bana gelince kaynak yok sana da benden oy yok.' Mal varlığını açıkladım. Mal varlığı derken hanlar hamamlarım yok. Allah'a şükür aldığım aylık bana yeter. Benim kardeşlerimin ne hanı ne hamamı var. Kardeşlerim sizler gibi kimi emekli kimisi ev kadını, kimisi çay ocağı işletiyor. Rahmetli babam derdi ki 'Oğlum siz doğru durun eğri belasını bulur.' Doğru, namuslu duruyoruz."

Kılıçdaroğlu, Samsun'da açlıktan ölen Kübra bebeği unutmadığını belirterek, "Açlık, yoksulluk, işsizlik nedir, bunların hepsini aile hayatımda yaşamış birisiyim. Sözüm sözdür bu güzel memlekette, bu bayrağın altında 4 yıl içinde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. 17 milyon yoksulumuz var. Ankara'daki beyler cepleri için çalıştılar, ben sizin için çalışacağım" dedi.

Taşeron işçiliği bitireceklerini, köle düzeni olmayacağını, herkesin iş güvencesi altında çalışacağını, adil düzen getireceğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Üretip, alın teri dökenlerin niçin sendikası olmasın" diye sordu.

- "Merkez Türkiye Projesi"

Ankara, Bursa, Konya ve Gebze'de kamyon şoförlerini ziyaret ettiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Dertlerini biliyorum, sorunlarının nasıl çözüleceğini de. Bu ülkede herkesin sorunu var, birilerinin sorunu yok. Biz sorunları çözmeye talibiz, zenginleşmeye değil. Vatandaşın cebi para görsün, zenginleşsin bunun için mücadele ediyoruz. Esnaf, çiftçi, şoför kazansın, sanayici, emekli kazansın, herkes kazansın sadece hortumcular kaybetsin istiyoruz. Bir şeyi unutmayın, sizin evladınızım, sizin için çalışıyorum. Sizden yetki istiyorum, 276 milletvekili istiyorum. Türkiye'yi şaha kaldıracağım. Emekliye iki maaş ikramiye, çiftçiye 1,5 liradan mazot vereceğiz. Geleceğimiz için Merkez Türkiye Projesi'ni hazırladık. Öyle bir proje ki denizi olmayan bütün ülkelerin Türkiye, küresel limanı olacak. 2 milyon 200 bin kişiye istihdam, her yıl 147 milyar dolarlık katma değer yaratacak. Türkiye üretecek, Türkiye kazanacak. Açıkladım, Ankara'daki beylerden birisi 'bu projeyi benden aldın' diyor. Niye çıkıp anlatmadın? Yazdığı kitabın içinde merkez lafı geçiyor. Ben Türkiye'yi dünyanın merkezi yapacağım, sen önce bunu anla. Üreten Türkiye ne demek biliyor musun?"

CHP lideri, insanca hakça düzen kuracağını, asgari ücreti bin 500 lira yapacağını ifade ederek, "Ankara'daki beylerden biri, 'asgari ücretin bin 500 lira olması işçiye zulümdür' diyor. O beyefendiye sormak istiyorum, sen ayda 14 bin lira alırken zulüm olmuyor da ben asgari ücretliye verince mi zulüm oluyor? Size inanıyorum, güveniyorum, yıldız, lider, görkemli Türkiye'yi inşa edeceğiz, ahlak ve dürüstlük üzerine siyaset olacak" diye konuştu.

- Yenice ilçesindeki konuşması yağmur nedeniyle kısa sürdü

Kılıçdaroğlu, Yenice ilçesinde seçim otobüsünden, yağmur altında yaptığı konuşmada ise kul hakkı yemediğini ve yedirmeyeceğini belirterek, açlık ve yoksulluğun olmadığı, herkesin yatağa karnı doymuş olarak girdiği, her evde huzur ve bereketin bulunduğu bir Türkiye hedeflediğini söyledi.

AK Parti'nin 13 yıldır iktidarda olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "13 yılda sizin hangi derdinizi çözdü. İşsizliği mi, yoksulluğu mu bitirdi? 'Yol yaptık', her hükümet yol yapıyor. 'Köprü yaptık', her hükümet köprü yapar, köprü yapmayan mı var? Sen 6 milyon 200 bin işsizliği bitirdin mi, 17 milyon yoksul var yoksulluğu bitirdin mi? Refahı tabana yayacağım, kalkınmadan herkes payını alacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, kalabalıktan, 7 Haziran'da sandığa gitmelerini ve daha önce diğer partilere oy vermiş olanların CHP'ye "evet" mührünü basmaları konusunda ikna edilmesini istedi.

Yağmurun şiddetini artırması nedeniyle konuşmasını kısa tutan CHP lideri, daha sonra ilçeden ayrıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

bmbz

sanada,zamanada bu yakışır. al birini vur ötekine. körler sağarlar birbirini ağarlar. ........ ittifakı.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan