DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bulgaristan'da çocuk bayramı

Bulgaristan'da çocuk bayramı

01.06.2015 19:09:58
Bulgaristan'da 1950 yılından bu yana kutlanan 1 Haziran Uluslararası Çocuk Bayramı, başkent Sofya'da coşkuyla kutlandı.

Sofya Belediyesi'nin evsahipliğinde, İvan Vazov Halk Tiyatrosu Parkı'nda kurulan çadırlarda çocuklara yönelik el işi, yabancı dil, coğrafya, sanat, tarih ve kültür konularında eğitici dersler verildi, tiyatro gösterileri yapıldı.

Özellikle sanatsal etkinliklere büyük ilgi gösteren çocuklar; sulu boya resimler ve çömlekler yaptı, ev ortamında sabun yapımını öğrendi, dans ve müzik dersleri aldı.

Satranç derslerine de katılan çocuklar, coğrafi keşifleri anlatan kısa süreli kurslar gördü, bilimsel gerçeklere ilişkin sunumlar izledi.

Bulgaristan Kızılhaçı ve Ulusal İtfaiye Servisi, park alanında açtıkları stantlarda çocuklara ilk yardım, arama-kurtarma ve yangınla mücadele konusunda pratik bilgiler verdi.

Çeşitli yardım kuruluşları, evcil hayvanların kaybı durumlarında yardımcı olabilecek, psikolojik destek amaçlı bilgiler aktardı.

Sinemalar, müzeler ve bazı eğlence yerleri, çocuklara kapılarını ücretsiz açarken, çocukların, Ulusal Tarih Müzesi ve Başkent Hayvanat Bahçesi'nden bu hafta bedava yararlanabileceği duyuruldu.

Büyük alışveriş merkezlerinde çocuklara dondurma, şeker ve meyve suyu dağıtıldı, çeşitli sürprizlerle karşılanan çocuk ziyaretçiler, burada düzenlenen partilerde doyasıya eğlendi.

Bulgaristan Devlet Demiryolları, çocuklar için buharlı tren seferleri düzenledi. Sofya'da antika tramvayla gezdirilen çocuklara tatlılar ikram edildi.

Benzer etkinlikler, ülke genelinde devam ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş