DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Bosna'nın hafızası' Viyeçnitsa'nın yakılmasının 23. yılı

'Bosna'nın hafızası' Viyeçnitsa'nın yakılmasının 23. yılı

7 Yıl Önce
2015-08-26 11:06:43
"Bosna'nın hafızası" olarak adlandırılan, başkent Saraybosna'nın sembollerinden Viyeçnitsa Kütüphanesi'nin şehri kuşatan Sırpların topçu ateşi sonucu yakılmasının üzerinden 23 yıl geçti.

25 Ağustos'u 26 Ağustos'a bağlayan gece, Saraybosna'yı kuşatan Çetnikler'in topçu ateşi sonucu çıkan yangında ağır yara alan görkemli kütüphane, bu yangında 155 bini el yazması olmak üzere, yaklaşık 2 milyon eser yitirmişti.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin İnzko, yaptığı açıklamada, kitapları yakanların kendi ruhlarını da yaktıklarını belirterek, "Kitaplarda geçmişimiz, bir parçamız var. Onları korumalıyız. Umarım bir daha böyle bir şey tekrarlanmaz" diye konuştu.

Viyeçnitsa'nın restorasyon koordinatörü Admir Dedoviç de "Bosna Hersek'in ve Saraybosna'nın sembolü" olarak nitelendirdiği Viyeçnitsa'nın geçen yıl mayıs ayında yenilenerek tekrar hizmete açıldığını anımsatarak, 18 yıl süren restorasyon çalışmaları sonucu Saraybosna'nın önemli bir eserine yeniden kavuştuğunu söyledi.

Bu arada, kentin en önemli tarihi ve kültürel miraslarından biri olan Viyeçnitsa'nın yakılmasının yıl dönümünde hiçbir anma etkinliğinin düzenlenmemesi dikkati çekti.

- "Bosna'nın yakılan hafızası"

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde, 1892-1894 yılları arasında Endülüs mimari üslubuyla, tarihi Başçarşı'nın hemen arka tarafına inşa edilen tarihi kütüphane, uzun yıllar belediye ve mahkeme binası olarak kullanılmış, 1949 yılından itibaren Bosna'nın milli kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştı.

Boşnak, Sırp, Hırvat ve Yahudiler'e ait el yazması önemli eserlerin de aralarında bulunduğu, yaklaşık 6 milyon kitabı ve ulusal arşivi bünyesinde tutan kütüphane, "ülkenin hafızası" konumundaydı.

Bu görkemli kütüphane, 1992 yılının 25 Ağustos'unu 26 Ağustos'a bağlayan gecesinde, Saraybosna'yı kuşatan Çetnikler'in topçu ateşi sonucu çıkan yangında ağır yara almış, 155 bini el yazması olmak üzere, yaklaşık 2 milyon eseri yitirmişti.

1996 yılında başlayan restorasyon çalışmaları, 2014 yılında sona ermiş ve kütüphane 9 Mayıs 2014'te yeniden açılmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş