DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

BM'nin uyuşturucu raporunda yalnızca PKK yok

Birleşmiş Milletler (BM), '2017 Dünya Uyuşturucu Raporu' yayınladı. IŞİD, El Kaide ve Taliban gibi hatta BM'nin terör listelerinde yer almayan FARC gibi örgütlerin dahi uyuşturucudan aldığı pay raporda yer veriliyor fakat PKK ile ilgili tek bir satır dahi yok...

5 Yıl Önce
2017-06-23 00:12:39

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisinin (UNODC) yayımladığı rapora göre, 2015'te dünya genelinde 29,5 milyon kişi, bağımlılık dahil uyuşturucu kullanımına bağlı çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bağımlılığı olan yaklaşık 12 milyon kişi uyuşturucuyu enjeksiyon yoluyla alırken, uyuşturucu bağımlısı 1,6 milyon kişiye HIV, 6,1 milyon kişiye de Hepatit C virüsü bulaşmış olabileceği tahmin ediliyor.

Rapora göre, bu kişilere "en büyük zararı" Hepatit C virüsü veriyor. Uyuşturucu kullanımına bağlı olarak 2015'te dünyada 190 bin 900 kişinin öldüğü belirtiliyor. Hayatında en az bir defa uyuşturucu kullananların sayısı 2014 yılı itibarıyla 247 milyonken, bu rakam 2015'te 250 milyon olarak tespit edildi. Raporda ayrıca, EUROPOL'ün 2017'de Avrupa Birliği ülkelerinde faaliyet gösteren yaklaşık 5 bin organize suç grubunu tespit ettiği ve bunların üçte birden fazlasının uyuşturucu kaçakçılığına karıştığının tahmin edildiği bilgisi paylaşıldı.

PKK YOK, PEKİ NEDEN?

UNODC Uyuşturucu Araştırma Bölümü Şefi Chloe Carpentier, raporla ilgili BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, IŞİD, El Kaide ve Taliban gibi örgütlerin uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantısına değindi.

Carpentier, AA muhabirinin "2016'daki resmi kaynaklara göre PLK'nın uyuşturucu üretimi ve kaçakçılığından yılda 1,5 milyar dolardan fazla gelir ettiğinin belirtilmiş olmasına rağmen, UNODC raporunda buna neden değinilmediği" şeklindeki sorusuna ise çelişkili cevaplar verdi.

Raporda, BM'nin terör listesindeki örgütlerin uyuşturucu ticaretiyle bağlantılarına değindiklerini anlatan Carpentier, PKK'nın bu grupta yer almadığını söyledi.

TERÖR LİSTESİNDE OLMAYAN FARC DAHİ, RAPORDA VAR

Carpentier, raporda BM'nin terör listesinde olmayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) gibi bazı örgütlerin UNODC raporunda yer almasına rağmen, PKK'ya değinilmemesine ilişkin soruyu ise şöyel cevapladı: "PKK ile ilgili elimizde bulunan deliller sadece Türk hükümetinden gelenler. Bu yüzden rapora eklemedik. Farklı kaynaklardan da delil elde etmenin daha iyi olacağını düşündük. Bu belki daha güvenilir. PKK konusu tartışmalı bir konu."

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş