DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

BM'den Türkiye'deki terör operasyonlarını eleştiren rapor

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye'nin güneydoğusunda Temmuz 2015- Aralık 2016'da döneminde düzenlenen operasyonlarla ilgili rapor yayınladı.

5 Yıl Önce
2017-03-10 15:32:48

AA'nın haberine göre BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, "Türkiye ile PKK arasında ateşkesin çöktüğü Temmuz 2015'ten bu yana Güneydoğu'da ciddi insan hakları ihlalleri olduğu"nu söyleyerek 25 sayfalık bir rapor yayımladı.

Raporda "Temmuz 2015- Aralık 2016 arası dönemde güvenlik güçlerinin 'toplu yıkım, öldürmeler ve diğer ciddi insan hakları ihlalleri" eylemlerinde bulundğu ifade edildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Buna göre en ciddi ihlaller tek seferde birçok gün için ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yapıldı.

"ÇOĞU İNSAN GÖÇ ETTİ"

Hayatını kaybeden 2 bin kişiden 800'ünün güvenlik gücü, 1200'ünün de siviller ya da silahlı kişiler olduğu kaydedilen raporda güvenlik güçlerinin operasyonlarının 30'dan fazla ilçeyi etkilediği ve çoğu Kürt 335 bin ile 500 bin arası insanın evini terk etmek zorunda olduğu
belirtildi.

Raporda yer verilen uydu fotoğrafları ile 'evlerin ağır silahlarla çok büyük çapta bir yıkıma uğratıldılğı' ifadesi yer aldı.

Raporda ifadelerine yer verilen Cizre sakinleri mahallelerin yıkımını 'kıyamet sonrası' olarak niteledi.

Raporda Cizre'de 2016 başında aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 200 kişinin 'bombardıman nedenli yakılarak öldürülmeden önce haftalarca evlerinin bodrumlarında aç, susuz, elektirik ve tıbbi yardım olmadan mahsur kaldıkları' ifadelerine yer verildi.

BM İNSAN HAKLARI YÜKSEK KOMİSERİ EL HÜSEYİN: TEK BİR KİŞİ BİLE YARGILANMADI

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin Türkiye hükümetini doğrudan eleştirerek "yüzlerce yargısız infaz iddiaları ile ilgili hiçbir soruşturma yapılmadığı konusunda endişeli" olduklarını söyledi.

El Hüseyin "Tek bir şüpheli yakalanmadı, tek bir kişi yargılanmadı" dedi.

Türkiye'nin BM araştırmacılarını bölgeye sokmaması nedeniyle rapordaki bilgilerin uydu fotoğrafları, özel ve tüzel kişilerin açıklamaları ve diğer kaynaklardan elde edildiği de vurgulandı.

El Hüseyin Türk hükümeti makamlarına acil bir bağımsız soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

MİAS SLOV

BM ISMARLAMA BİR RAPOR HAZIRLAMIŞ.HEDEF YİNE TÜRKİYEYİ SUÇLAMAK.BM ŞEMSİYESİ ALTINDA BATININ VE ABD NİN ORTADOĞUDA YAPTIĞI TOPLU KATLİAMLARDAN VE ÖLDÜRDÜKLERİ MİLYONLARCA SİVİLDEN HİÇ BAHSETMEMİŞ.TÜRKİYE BUNA NASIL TEPKİ VERECEK BİLMİYORUM AMA BM NİN VE BATININ ORTADOĞUDAKİ BÜTÜN KİRLİ İŞLERİNİ ORTAYA DÖKMELİDİR

MİAS SLOV

TÜRKİYE KENDİ GELECEĞİNİ VE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN GEREKENİ YAPTI VE YAPMAYADA DEVAM EDECEKTİR.ORADA SADECE TERÖRİSTLERLE DEĞİL ONLARA DESTEK VEREN VE TÜRKİYEYİ SUÇLAYAN,AYNI ZAMANDA BM NİN ŞEMSİYESİ ALTINDAKİ BATININ VAHŞİ ÜLKELERİYLEDE SAVAŞTI.ONLARIN BESLEMESİ BU TERÖR ÖRGÜTLERİ HİÇBİR ZAMAN BAŞARIYA ULAŞAMIYACAKLARDIR.BATI VE ABD BUNLARI HEM GAZA GETİRİYOR,HEMDE VAADLERDE BULUNUYOR.BAŞARIYA UALAŞAMIYACAKLARINI ONLARDA BİLİYOR AMA TÜRKİYEYE NE KADAR ZARAR VERİRSEK KARDIR DİYE DÜŞÜNÜYORLAR.

adalet

tüm yazılı ve görüntülü yandaş ve yalaka medyanın tek ses olduğu ülkede bu rapordaki vahim tesbitleri kaç kişi duyacak ve devlet örgütü her zaman olduğu gibi hiiiiç bir şey olmamış gibi üç maymunu oynayacak ....değil mi?...yazık...hem de ne yazık...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş