DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5917 ₺

EURO

18,1510 ₺

ALTIN

1.017,03 ₺

BİST

3.567,60 ₺

'Batı'da ve Rusya'da, 'Büyük Ermenistan' fikrini destekleyen güçler var'

‘Modern.az’da, 'Batı'da ve Rusya'da 'Büyük Ermenistan' fikrini destekleyen güçler var' başlıklı yayınlanan makalede, “Ermenilerin sözde 'Büyük Ermenistan' projesi XVIII. Yüzyılda ortaya çıktı. İlgili haritalar oluşturuldu. 300 yıldır üzerinde çalışıyorlar. Son 100 yıldır bu fikir hayata geçirildi” deniliyor.

2 Yıl Önce
2020-08-09 08:02:07

‘Modern.az'da'Aysel Aslan tarafından kaleme alınan, "Batı'da ve Rusya'da 'Büyük Ermenistan' fikrini destekleyen güçler var" başlıklı makalede, “Ermenilerin sözde "Büyük Ermenistan" projesi XVIII. Yüzyılda ortaya çıktı. İlgili haritalar oluşturuldu. 300 yıldır üzerinde çalışıyorlar. Son 100 yıldır bu fikir hayata geçirildi” deniliyor.

Aysel Aslan'ın ‘Sözde Büyük Ermenistan Projesi'yle ilgili makalesi şöyle:

19. yüzyılın başlarından itibaren Ermeniler, Kafkasya'ya toplu halde yerleştiler. Sözde "Büyük Ermenistan" fikrinin gerçekleştirilmesine yönelik adımlarına, Azerilere yönelik katliamlar ve soykırım eylemleri eşlik etti. Bu kanlı tarih, 20. yüzyıl boyunca kısa aralıklarla tekrarlandı.

Son yıllarda Ermeniler, zaman zaman bir "Büyük Ermenistan" hayalini gündeme getiriyorlar. Ermeni liderliğinin bu hayalinin Güney Kafkasya'nın tamamı için tehdit oluşturmaya devam ettiği zaten biliniyor.

Modern.az'a konuşan Uluslararası İlişkiler Analizi Merkezi'nin Başkanı Farid Shafiyev, Ermenistan resmen Azerbaycan ve Türkiye'ye karşı toprak talebi ifade ettiğini belirterek, "Türkiye aleyhindeki mesele, Ermeni anayasasının önsözünde bile yer alıyor. Zaman zaman Javakheti'de bazı güçler tarafından gündeme getirilen Gürcistan'a yönelik bölgesel iddialar da var” dedi.

Ermenilerin sözde "Büyük Ermenistan" projesi XVIII.Yüzyılda ortaya çıktı. İlgili haritalar oluşturulmuştur. 300 yıldır üzerinde çalışıyorlar. Son 100 yıldır bu fikir hayata geçirildi. Azerbaycan'ın Erivan Hanlığı'nın 1918 yılında topraklarında Ermenistan'ın kurulması ilk adımlardan biriydi.

Rusya ile birlikte Batı'da bu projeyi destekleyen güçler var. Özellikle Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'ne karşı birleşen Müttefikler bu imparatorluğu yıkmayı planladılar. Ermeni projesi bu planın bir parçasıydı. Ancak 1870'lerden beri gündemdeydi ve Berlin Kongresi'nde tartışıldı.
 
Farid Shafiyev, Ermenilerin bu projenin gündeme gelmesinde dini unsuru kullandığını, Hıristiyan devletlerin dikkatini çekmeye çalıştığını belirterek şunları söyledi:
"Bu hayali gündemde tutuyorlar ve destek güçlerinden yardım alıyorlar.
‘Büyük Ermenistan' projesiyle mücadele yollarına gelince, bence bilgi savaşında ilerlemek için daha fazla karşı propaganda, ciddi önlemler almalıyız. Ermenilerin niyetleri ifşa edilmelidir. Azerbaycanlı bilim adamları İngilizce, Fransızca, Rusça ve diğer dilleri konuşmaktadır. Birçok dilde çok sayıda makale yayınladılar. Maalesef siyasetimizde ve tarihimizde duygusal bilimsel yazıya daha fazla yer verilmiştir. Bu nedenle, bu tür makalelerin uluslararası okuyucuda yayınlanması zordur. Bu açıdan duygulardan uzak, ciddi bilimsel önlemler almak gerekir. Ermenistan'ın fikirlerini ortaya çıkarmak için bilim, eğitim, enformasyon alanında karşı propaganda yapmak önemlidir.”

Uluslararası İlişkiler Analizi Merkezi'nin Başkanı Shafiyev, tarih boyunca Batılı ülkeler ve Rusya'nın Güney Kafkasya'yı kontrol etmek, bölgede kaynak elde etmek ve bu tür projeleri hayata geçirmek için mücadele ettiğini söyledi.

Bu açıdan Ermeni milliyetçilerinin "Büyük Ermenistan" projesi amaçlarına hizmet eden bir projedir. Bize ve Türkiye'ye karşı olduğu için hep gündemde tutuyorlar. Resmi olarak desteklemeseler bile, Batı ve Rusya'da gayri resmi olarak destekleyen güçler var. Bu nedenle, sadece bilgi savaşında ona karşı adım atmak etkilidir.

Kaynak: modern.az

Çeviri: Feyza Akyıl
 

.
SON VİDEOLAR

YORUMLAR (7)

Arif

Buyuk Turan yaradilsin

hakan

ermenistan açlıktan kıvranıyor. önce karınlarını doyursunlar.

hunkartensi

Büyük Ermenistan Kürdistan Büyük İsrail nedense Türklere ait topraklar üzerinde kurulması istenen devletler hiç AB nin ortasında büyük Sırbıstan gibi devletten bahsedilmiyor yada Büyük Almanya gibi devletten bahsedilmiyor Hitlerin Ruyası Büyük Alman Devletini kurmak Rusya nın SSCB yi unuttuğunu mu düşünüyor bazıları hep büyükler Türkiye topraklarında kurulsun istenyor da veren kim ondan bahseden yok dünyada nükleer silahlar varken o hayali unutsunlar artık bıraksınlar halklar rahat yaşasın asıl halkları birleştirecek karar BM dilinin bulunup dünyada yabancı dil olarak kullanılması olacaktır

süleyman şah

türkiye'nin bir vilayeti kadar nüfusu olan ermenistan mı büyük olacak? hikaye anlatmayın,arkasındaki ş....iz devletlerin büyüklük ve sömürü düşünceleri var...aslında tam tersi 200 milyonluk türk dünyası ile 1,5 milyarlık islam dünyasının büyüklük iddiası vardır ve bu BÜYÜKLÜĞÜN BAŞI da TÜRKİYE'dir...bilmiyorsan öğren

hasan

BU pkk belası neyin nesi bütün çaba Büyük ermenistan

mehmet selim polat

Ermenistan ile savaşmak için asker olmak istiyorum.yaşıma bakmayın.en az bin tane ermeni öldürürüm.

Rum

Doğuda kilise açılışlarını durdurmaliyiz

Görüş Bildir Bizimle Paylaş