DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başbakan Yardımcısı Babacan:

Başbakan Yardımcısı Babacan:

27.05.2015 22:28:49
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Güven ve istikrar ortamı olmayınca, Allah korusun, dışarıdan ne kadar para bulursanız bulun, Merkez Bankası ne kadar para basarsa bassın, büyüme, istihdam ve refahın artması da mümkün değil" dedi.

Babacan, İzmir Swissotel'de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi'nin düzenlediği toplantıda AK Parti iktidarı öncesindeki koalisyon hükümetlerini hatırlattı.

1999 yılında Türkiye'deki ekonomik tabloyu rakamlarla özetleyen Babacan, "1999'da koalisyon hükümetlerinin kurulduğu aylar, Türkiye'nin iç-dış toplam borcu 29 katrilyon. Bizim devraldığımız 2002'de 236 katrilyona çıkmış. O dönemlerde dolar kuru ne olmuş? Hükümetin kurulduğu gün 395 bin, bize devrettikleri gün 1 milyon 646 bin. Yani 4,2 katına çıkmış. Bir tek hükümet döneminde enflasyon yüzde 303. Gayri safi yurtiçi hasılat 262 milyar dolardan devralmışlar. Dolayısıyla kısa bir süre içerisinde dengeler nasıl alt üst olabiliyor, nasıl bir ülke kötü bir duruma düşebiliyor, canlı olarak yaşamışız" diye konuştu.

IMF'nin o dönemde 215 milyar dolarlık bir ekonomiye 30 milyar dolarlık bir kredi açtığını ve bunun nakit olarak sisteme girdiğini vurgulayan Babacan, buna rağmen yine de ekonominin kurtulamadığını söyledi.

Babacan, "O gün Washington'dayken Türkiye'ye gelen Hazineden Sorumlu Bakan'ı biliyorsunuz. İlk ifadesidir: 'Erken seçim gerekiyor.' Niye o gün erken seçim gerekiyor? O kadar büyük kaynaklar girmiş bu ülkeye yine yetmemiş. Güven ve istikrar yok, onun için" ifadelerini kullandı.

"Güven ve istikrar ortamı olmayınca, dışarıdan ne kadar para bulursanız bulun, Merkez Bankası ne kadar para basarsa bassın büyüme, istihdam ve refahın artması da mümkün değil. Şu anda dünyanın birçok ülkesinde benzer durumları yaşıyoruz" değerlendirmesinde bulunan Babacan 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler öncesi bir temennisini paylaştı.

Babacan, "Ümit ve dua ediyoruz ki, önümüzdeki seçimler Türkiye'deki güven ile istikrar ortamını güçlendirecek sonuçlar versin. Güven ve istikrarın yıkıldığı bir tabloyla karşı karşıya kalmayalım. Bunun için yoğun gayret gösterdik, göstereceğiz. Önümüzdeki dönemin Türkiye'nin gelecek 4 yılını, 8 yılını, 2023'ün Türkiyesini belirleyecek kadar önemli bir tarih. İnşallah memleketimiz için hayırlı sonuçlar ulaşırız" dedi.

Toplantıya MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve bazı MÜSİAD üyeleri katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Halis Bahwari

Türkiye bunun kulağını çekmeli

Görüş Bildir Bizimle Paylaş