SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Bakan Pakdemirli: Gıdadaki israflardan kurtulmamız gerekiyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 'Türkiye sağlıklı gıda üreten bir ülkedir. Topraklarımızdaki kirlilikler ve gübre, ilaç kalıntıları tüm AB ülkelerinden çok daha az seviyededir' dedi.

Bakan Pakdemirli: Gıdadaki israflardan kurtulmamız gerekiyor
19.1.2020 21:16:03

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye sağlıklı gıda üreten bir ülkedir. Topraklarımızdaki kirlilikler ve gübre, ilaç kalıntıları tüm AB ülkelerinden çok daha az seviyededir. Bundan dolayı Türkiye'nin kendini bu konuda daha iyi pazarlıyor, daha iyi anlatıyor ve bunu da fiyata yansıtıyor olması lazım" açıklamasını yaptı.

İLKHA'da yer alan habere göre Bakan Pakdemirli, bu yıl 12'incisi düzenlenen "Dünya Gıda ve Tarım Forumu" kapsamında bulunduğu Berlin'de açıklamalarda bulunan Pakdemirli, Türkiye'nin GDO'lu ürün üretmediğini belirterek, Türkiye'nin sağlıklı gıda üreten bir ülke olduğunu, Türkiye'nin topraklarındaki kirlilik, gübre ve ilaç kalıntılarının tüm AB ülkelerinden çok daha az seviyede olduğunu belirtti.

Bakan Pakdemirli, "Geleceğe Nefes" programını diğer ülkelerin bakanlarına anlattığını, bu projenin Türkiye'nin sınırları dışına taşınması konusunda diğer ülkelerle hemfikir kaldıklarını dile getirdi.

Bakan Pakdemirli, 2020 yılında BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile "Gıdanı Koru" isimli bir kampanya başlatacaklarını ifade ederek, "Gıdadaki israflardan kurtulmamız gerekiyor. Dünyada her üretilen üç gıda maddesinden bir tanesi henüz bozulmamışken atılma durumu ile karşı karşıya kalıyor. Ama her dokuz kişiden birinin de aç olduğunu biliyoruz. Gıdayı atma ile ilgili ülkeler ne kadar zengin olursa olsun böyle bir lüksümüz olmadığından temaslarımızda bahsettik. Gıdanı Koru kampanyası ile Türkiye'de de önemli ses getirme ve tasarruf yapma amacı taşıyoruz" dedi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

İsrafil Güney / 20.1.2020 03:14:32
Ne duruyorsun... Kurtul hadi... Tutan mı var elini????
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR