DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bakan Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya mesaj

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Bizim Almanya ile şahsen bir problemimiz yok ama gördüğümüz yanlışları da söylüyoruz' dedi...

5 Yıl Önce
2016-12-08 02:52:13

Ajanslarda yer alan habere göre; Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi toplantısı öncesinde Almanya'nın Hamburg kentinde Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle Başkonsolosluk rezidansında bir araya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bizim Almanya ile şahsen bir problemimiz yok ama gördüğümüz yanlışları da söylüyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin dış politikasının birçok dinamiğinin ve önceliğinin bulunduğunu belirterek, en önemli önceliklerden bir tanesinin de yurt dışındaki vatandaşların, soydaşların, akraba toplulukların değişik ülkelerde yalnız bırakılmaması olduğunu ifade etti.

Almanya'yla ilişkilere değinen Çavuşoğlu, "Almanya ile bizim ilişkilerimiz çok daha iyi olması lazım. Bizim Almanya ile şahsen bir problemimiz yok ama gördüğümüz yanlışları da söylüyoruz. Buradaki terör faaliyetlerinden rahatsız olduğumuzu, teröristlerin bu ülkede yaşamasından rahatsız olduğumuzu söylüyoruz" diye konuştu.

'TÜRKİYE NATO'DA ABD'DEN SONRA EN ÇOK ASKER BULUNDURAN ÜLKE'

Çavuşoğlu, Türkiye'nin, kurucu ülkelerden olduğu NATO'da ABD'den sonra en çok asker bulunduran, politikasına ve yurt dışı misyonlarına en çok katkı sağlayan ülkelerin başında geldiğine işaret ederek, "Avrupa'nın, Atlantik bölgesinin güvenliğine çok önemli katılar sunan bir ülkeyiz" dedi.

Brüksel'de NATO dışişleri bakanları toplantısına katıldığını anımsatan Çavuşoğlu, iki gün süren toplantıdaki değişik oturumlarda Türkiye'nin tutumunu, düşüncelerini, politikalarını ve beklentilerini dile getirdiğini, AB yetkilileri ve farklı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti.

'TÜRKİYE'Yİ KAYBETMEK İSTEMİYORLAR'

Burada Türkiye-AB ilişkilerini de değerlendirdiklerini belirten Çavuşoğlu, "Türkiye'yi daha iyi anlayan, Türkiye'yi kaybetmek istemeyen ve Türkiye'ye daha olumlu yaklaşan bir tutum gördük. Bundan da memnuniyet duyuyoruz" dedi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş