B117 virüsü Türkiye’de görüldü mü? Mutasyona uğrayan virüs Türkiye'de var mı?

Koronavirüsün mutasyona uğraması tüm dünyayı endişelendirmeye devam ediyor. Koronavirüs mücadelesi devam ederken, B117 adı verilen mutasyonlu virüs Türkiye'de var mı sorusunu araştırılıyor.

23.12.2020 10:49:40

Dünya Sağlık Örgütü ve İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda koronavirüsün mutasyona uğrayarak bulaşıcılığının arttığı belirtildi.

Açıklamalar sonrasında çok sayıda ülke İngiltere'ye karşı önlemler alırken, mutasyon haberi tüm dünyada korkuya sebep oldu.

Koronavirüsten daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu duyan vatandaşlar, B117 virüsünün Türkiye'de olup olmadığını araştırmaya başladı.

B117 VİRÜSÜ NEDİR?

B 117 virüsü koronavirüse göre yüzde 70 hızlı bulaşan bir virüstür.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İngiltere'den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021'de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir. Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor." açıklamalarını yaptı.

B117 VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüs hakkında sosyal medyadan açıklama yaptı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkârlık yapmamamız gereken günlerdeyiz” ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)