AVM Kütüphaneleri nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülke genelinde yaygınlaştırılması hedeflenen AVM Kütüphaneleri şimdilik Ankara ve Eskişehir'de açıldı. Peki AVM Kütüphane nedir?

2020-06-30 05:37:34

Kütüphaneler, insanlık tarihinin en önemli merkezlerinden biri olduğu tartışmasız bir gerçektir. Kütüphanelerine geren önemi veren milletler kendi devirlerinde gelişmiş bir medeniyet kurmuşlardır. Bu bakımdan Kültür ve Turizm Bakanlığı, kütüphanelerin yaygınlaşması amacıyla yeni fikirler ortaya koymaktadır.

Şehirlerde yaşayan insanlar boş vakitlerini genellikle büyük alış veriş merkezlerinde (AVM) geçirmektedirler. Bakanlıkta yaygınlaştırmak istediği kütüphaneleri AVM'lere taşıma projesi ile yeni bir çalışma başlattı. Alış veriş merkezlerinde kütüphane açılması...

Bu konu hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şu şekilde açıklama yaptı:

"E-kitap, Kütüphanem Cepte gibi birçok dijital uygulamayı hayata geçirerek vatandaşların kitapla buluşmasını sağlıyoruz. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğümüz tarafından sadece meraklısının kitaba ulaşmasından çok, kitabın vatandaşlarımıza, gençlerimize ulaştırılması için böyle bir proje geliştirildi. Amacımız 500'e yakın AVM'yi kütüphanelerle buluşturmak. Bu aynı zamanda kamu, özel sektör iş birliği açısından da çok pratik bir örnek. Çok da hızlı sonuç alabileceğimiz bir örnek. Hem kütüphanelerimizi yaygın hale getiriyoruz hem vatandaşlarımızın, gençlerimizin olduğu her noktaya kütüphane ulaştırmış oluyoruz hem de AVM'lerdeki trafiğe faydamız oluyor. İlk etapta kütüphanelerle başladık, kültür faaliyetlerini de AVM'lerde yapmaya çalışacağız."

YORUMLAR (0)