DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Arakanlı Müslüman kadınlar taciz ediliyor'

Arakanlı Müslüman kadınların, Tayland'daki kamplarda kaçakçıların toplu tecavüzüne uğradığı bildirildi.

02.06.2015 14:57:00

AA'nın haberine göre, Myanmar'daki zulüm ve ayrımcılıktan kaçarken insan kaçakçılarının eline düşen Arakanlı Müslüman(Rohingya) kadınların, Tayland'ın güneyindeki kamplarda kaçakçıların toplu tecavüzüne uğradığı ve seks kölesi olarak kullanıldığı bildirildi. 

Tayland'daki bir kampta geçen yıl bebeğiyle 8 gün tutulan 24 yaşındaki Arakanlı Nur Kaida Abdul Şükür, Malezya haber ajansı BERNAMA'ya yaptığı açıklamada, "Her gece, kamp bekçileri, 2-3 genç kızı seçip gizli bir yere götürüyordu. Kızlar, götürüldükleri yerlerde toplu tecavüze uğruyordu. 6 aydır kampta bulunan 2 genç kız, tecavüz sonucu hamile kaldı" dedi.  

Bazı genç kızların ancak 2-3 gün sonra kampa geri getirildiğini belirten Nur Kaida, "Kimse onlara bir şey sormuyordu. Ancak yüzlerindeki ifadeden başlarına neler geldiğini anlıyorduk. Bekçiler, birbirimizle konuşmamıza izin vermiyordu. Konuşanlar dövülüyordu" diye konuştu.

''Tecavüze uğramamak için Allah'a dua ettim"

Kampta kaldığı sürede "kümes gibi yerde" tutulduğunu belirten Nur Kaida, "Kampta 15 Arakanlı kadındaha bulunuyordu. Bunlardan beşinin küçük çocukları vardı. Bekçiler, çocuklu kadınlara dokunmuyordu. Yine de tecavüze uğramamak için her gün Allah'a dua ettim" ifadesini kullandı. 

Nur Kaida'nın 25 yaşındaki eşi Nurul Amin Nobi Hüseyin ise kampta kaldığı sırada Arakanlı kadınların tecavüze uğradığına şahit olduğunu belirterek, "Bekçiler, karanlık çöktüğünde barakalardan genç kızları sürükleyerek çıkarıyor, götürdükleri yerlerde tecavüz ediyordu. Kızların çığlıklarını, ağlamalarını, yardım isteyişlerini duyuyor ancak hiçbir şey yapamıyorduk" dedi.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden ve "devletsiz" sayılan Arakanlı Müslümanlar, geçen ay Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisiyle dünyanın gündemine gelmişti. Her yıl binlerce Arakanlı Müslüman, kısıtlamalardan ve ayrımcılıktan kaçmak için ülkeyi terk ediyor. Bölge ülkelerinde iş bulabilmek için insan kaçakçılarından medet uman Arakanlı Müslümanlar, aç, susuz, sonu belirsiz yolculuklara çıkıyor. 

Tayland hükümetinin Mayıs başında ülkenin güneyindeki ormanlık alanda kamp kuran insan kaçakçılarına karşı operasyon başlatmasının ardından, çoğunluğunu Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanların oluşturduğu göçmenler, teknelere bindirilmiş ve denizin ortasında kaderlerine terk edilmişti. Uluslararası toplumun çağrıları sonucu Endonezya ve Malezya, Arakanlı Müslümanları geçici kabul etme kararı almıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osman

Kilic'a..arkadas senin kurtlere attigin o iftiralardan dolayi hic mi Allah korkun yok. Senin o soyledigin kafa kesmeler hep savundugun ve destekledigin işidçiler yapiyor.Ermeni lobisine gelince bu konuda tek bir kanit sunabilirsen sana inanacagim. Ama emin ol ki ermeniler bile musluman gecinen senin gibilerden daha insandir. Hrant dinki enseden vurdunuz ama ermeniler hayatta boyle bisey yapmaz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş