DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri

AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri

7 Yıl Önce
2015-06-02 21:00:50
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazılarının "Biz" dediğinde sadece Kürtleri, bazılarının sadece Türkleri, İç Anadolu'yu, batıyı kastettiğini belirterek, "Biz 'Biz' dediğimizde milletimizin tamamını kastediyoruz" dedi.

AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri kapsamında Başakşehir'de halkla buluşan Davutoğlu, yüreğin bedende bir tane olduğunu ve bunun parçalanamayacağını belirterek, bu topraklarda asırlarca bir arada yaşayan kardeşlerin "bir yürek" gibi olduğunu, parçalanamayacağını, ayrılamayacağını, bölünemeyeceğini ve yabancı kılınamayacağını söyledi.

Erzurum'da başlattıkları seçim kampanyası kapsamında bugüne kadar miting yaptıkları illerden selam getirdiğini ifade eden Davutoğlu, mitinglerinde 78 milyon vatandaşın tek bir vücut ve tek bir yürek gibi olduğunu anlattığını aktardı.

Diğer partilerin belli bölgelerde dolaştığını dile getiren Davutoğlu, sadece sahillerde, belli bölgelerde miting yapan, her yere gidemeyen CHP'nin geçen dönem 33 ilde milletvekilinin bulunmadığını kaydetti.

MHP'nin ise İç Adanolu, Karadeniz ve Ege Bölgesi'nin belli kesimlerinde dolaştığını, HDP'nin sadece Doğu ve Güneydoğu'da, baskı, terör ve şiddetle kendisini göstermeye çalıştığını belirten Davutoğlu, "Şimdi soruyorum Başakşehirliler, Türkiye'yi bütünüyle kucaklayan parti hangi parti? Türküyle, Kürdüyle, Sünnisiyle, Alevisiyle her bir vatandaşımızı bağrına basan, kucaklayan hangi parti? Kardeşliğimizin teminatı hangi parti? Çözüm Süreci'nin teminatı hangi parti?" diye konuştu.

- "Biz birliğe çağırıyoruz"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, katılımcılara "Türkiye'de 12 Eylül'de yapılan bütün zulümleri, baskıları, 1990'lı yıllardaki faili meçhulleri, köy boşaltmalarını, olağanüstü hali bitiren parti hangi parti?" diye sordu.

Bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu gezdiğini ve o güzel yaylaları gördüğünü anlatan Davutoğlu, barış ve özgürlük içinde herkesin bir arada yaşadığını ifade etti.

Birilerinin kardeşi kardeşe kırdırmak istediğini dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Birileri, 'Biz' dediğinde sadece Kürtleri, diğerleri 'Biz' dediğinde sadece Türkleri, İç Anadolu'yu, batıyı kastediyor. Biz 'Biz' dediğimizde milletimizin tamamını kastediyoruz. Camiye girdiğimizde, aynı kıbleye yönelirken, sağımıza solumuza dönüp, hangi mezheptensin, hangi bölgedensin, hangi ırktansın, hangi aşirettensin diye soruyor muyuz? Bizim kıblemiz bir, bayrağımız bir, vatanımız bir, devletimiz bir, bizim milletimiz bir. Biz birliğe çağırıyoruz."

Davutoğlu, Müslümanların Mekke'de, Allahu ekber diye ilk namazlarını kılmaya başladıklarında yönlerini çevirdikleri yerin, Mescid-i Aksa, Küdüs olduğunu ifade ederek, "Bizim ilk kıblemize, Kudüs'e, 'Yahudilerin kutsal mekanı' diyenler sizin huzurunuza çıkabilir mi? Demirtaş, 'Taksim, Kabemizdir' dedi. Mescid-i Aksa'nın olduğu Kudüs'e 'Yahudilerin kutsal mekanı' dedi. Sonra da diyor ki; 'Biz Kürtleri temsil ediyoruz.' Allah aşkına Mescid-i Aksa'ya hürmet etmeyen biri Kürtleri temsil edebilir mi? Türkleri temsil edebilir mi? İster Türk olsun ister Kürt, kim Mescid-i Aksa'ya hakaret ederse, kim Kudüs'e yönelik olarak Yahudilerin mekanı derse, karşısında bizi bulur, Selahaddin Eyyübi'yi bulur" şeklinde konuştu.

Başakşehirlilere seslenen Davutoğlu, "Bunlara tarih dersi verecek misiniz? Onlara, Kudüs bizim diyecek miyiz?" sorusunu yöneltti.

- "Her yerde milletin diliyle konuşuruz"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Malatya'ya gittiğinde kendisine "Mela Ahmet" diye seslendiklerini belirterek, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

"Diyarbakır'de Serok Ahmet. Bunun üzerine Bahçeli demiş ki 'Doğu da Melo Ahmet, Batı da Yörük Ahmet. Eksik söylemiş. Bize Erzurum'da 'Dadaş Ahmet' dediler, Sivas'ta 'Yiğido Ahmet', Elazığ'da 'Gakgoş Ahmet', Osmaniye ve Adana'da 'Yörük Ahmet', Aydın ve İzmir'de 'Efe Ahmet', Tekirdağ'da 'Evlad-ı Fatihan Ahmet.' Biz her yerde milletin diliyle konuşuruz. Bunlara bir ders verecek miyiz? Bu millet birdir, bütündür, aramıza nifak sokamazsınız diyecek miyiz? Gönülden gönüle köprüler kuracak mıyız? Türkiye'de bütün o yasakları bitiren AK Parti, Çözüm Süreci'ni inşallah başarıya ulaştıracak. Bu topraklarda kardeş kanı dökmek isteyenlere karşı teröre, şiddete karşı dimdik ayakta duracağız. Buraya gelip barıştan demokrasiden bahseden Demirtaş, dün Doğu'da, Güneydoğu'da '7 Haziran'da barajı aşamazsak kan kusturacaklar' diyor. Bu ülkede artık kandan, gözyaşından bahsetmek ister miyiz? Kim kandan, gözyaşından bahsederse o bu millete ihanet etmiş olmaz mı? Ondan hesap sormak gerekmez mi? Biz bu topraklarda kan değil, muhabbet istiyoruz, bu topraklarda nefret değil, hikmet istiyoruz, şiddet değil, muhabbet, sevgi, aşk istiyoruz. İşte 7 Haziran bunun seçimi. Ya nefret üretenler kazanacak ya hikmetle konuşanlar ya şiddet isteyenler kazanacak ya muhabbet diliyle konuşanlar."

- "Hep beraber yürüyecek miyiz?"

AK Parti'nin mazlumların, birliğin yanında, muhalefetin ise zalimlerin, bölünmenin, parçalanmanın yanında olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Hakkari Yüksekova'da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile havalimanının açılışını yaptık. Demirtaş dedi ki, 'Keşke ben de orada olsaydım.' Doğu keşke olsaydın ama o havalimanı 99 kez saldırıda uğradı. O zaman onlara engel oldu mu? Ses çıkardı mı? Dönüp PKK'ya, Kandil'e, 'Artık yeter, silahları bırakın' diyebiliyorlar mı? 'Biz bu ülkede 78 milyon kardeş olarak yaşamak istiyoruz artık silahları gömün' diyebiliyorlar mı? Niye diyemiyorlar? Çünkü uluslararası çeteler onların bir taraftan silahla kalmasını, bir taraftan da demokrasi oyunu oynamasını istiyor. Biz bunlara izin verir miyiz? Çok net söylüyoruz. Bu topraklarda herkesin canı, malı, namusu, izzeti azizdir. Her vatandaşımız bizim için başımızın tacıdır. Hangi etnik kökenden, hengi mezhepten, hangi bölgeden olursa olsun. İşte onun için yeni Türkiye diyoruz. Baskının, tehditlerin, şiddetin zulmün, terörün, kan ve göz yaşının olmadığı, barış içinde yeni Türkiye'ye var mısınız? Hep beraber yürüyecek miyiz?"

- "Artık Başakşehir şifayla anılacak"

Başbakan Davutoğlu, 2023, 2053, 2071'i hedef göstererek büyük bir yürüyüşte olduklarını belirterek, Kılıçdaroğlu'nun ise 2035 yılını hedef gösterdiğini söyledi.

Bugün 6. mitinglerini yaptıklarını hatırlatan Davutoğlu, konuşmasında şunları dile getirdi:

"Her yerde İstanbullular ayakta. Çünkü İstanbul artık hiç ayrım gözetmeden herkese kucağını açtı, herkese hizmet götürüyor. Eskiden Başakşehir ve bu bölgede hem Başakşehir vardı ama Güvercintepe'de, Şahintepe'de ve birçok yerde en temel ihtiyaçlar karşılanmamıştı. Bütün ihtiyaçlarınızı kim karşıladı? Tapu sorununuzu kim çözdü? Burası İstanbul'a uzak kabul edilirdi, ulaşmak imkansızdı. Şimdi Olimpiyat Standı'ndan Başakşehir'e buradan otogara, oradan Yenikapı'ya kadar metro hattını kim getiriyor? Yine buradan Kayaşehir'e uzatıyoruz. Ayrıca Mahmutbey-Gayrettepe-Kabataş hattını da bununla bağlıyoruz. Metruk, terk edilmiş, kenarda zannedilen her İstanbul köşesi artık İstanbul'un merkezi oluyor."

Türkiye'nin 2002 yılında gücü kalmamış hasta adam durumuna düşürüldüğünü anımsatan Davutoğlu, ülkeye, İstanbul'a ve Başakşehir'e yapılan yatırımları anlattı.

Davutoğlu, bazı muhalefet partilerin "Kanal İstanbul buradan giderse, Başakşehirlilerin hukuklarının zayi olacağı" şeklinde propaganda yaptığını belirterek, hiç kimsenin hukukunun çiğnenmeyeceğini söyledi.

"AK Parti'yi Başakşehir'de rekor kırarak tekrar iktidara getirecek miyiz?" diye soran Davutoğlu, seçimlerde AK Parti'ye en çok oy çıkan ilçeyi ziyaret edeceğini kaydetti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başakşehir'e UEFA standartlarında bir stadyum da yapıldığını bildirdi.

- Notlar

Miting, Güvercintepe Mahallesi'ndeki Hazreti Ali Camisi'nin yakınındaki alanda gerçekleşti. Başbakan Davutoğlu ile Eşi Sare Davutoğlu, miting öncesi partilileri selamladı.

Alana büyük boyutta Türk bayrağı ile üzerinde "Başakşehir'in AK Kadınları Türkiye için hazır. Sayın Başbakanımız ilçemize şeref verdiniz" yazılı pankart asıldı. Çevredeki binalardan da AK Parti flaması ve çeşitli pankartlar açıldı.

Davutoğlu'nun konuşma yaptığı kürsünün karşısındaki binaya asılan, üzerinde Davutoğlu ile Ertuğrul Gazi, Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmed ve Sultan II. Abdülhamid Han'ın fotoğraflarının yer aldığı, Türkçe ve Osmanlıca "Ecdadın yolunda, hocamızın yanındayız" yazısının bulunduğu pankart dikkati çekti.

Konuşma öncesi "Davutoğlu Ahmet Hoca" isimli seçim şarkının Kürtçesi çalındı.

Mitingde Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile AK Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgüven de kısa birer konuşma yaptı.

Açık hava etkinliğine, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AK Parti genel başkan yardımcıları Mustafa Şentop ve Mehmet Muş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci ve partinin bazı milletvekili adayları katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş