SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

ABD'ye mobilya ihracatı 4 ayda yüzde 44 arttı

Türk mobilya sektörü dünya ülkelerine ihraç ettiği mobilya gelirini artırırken, ocak-nisan döneminde ABD'ye gerçekleştirilen mobilya ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artarak 52 milyon 905 bin dolara yükseldi.

ABD'ye mobilya ihracatı 4 ayda yüzde 44 arttı
9.6.2019 11:50:09

Türk mobilya sektöründe önemli başarılara imza atarak ihracat payını ve rakamları artırırken en büyük sıçramayı ABD'de gerçekleştirdi.

SEKTÖRÜN İLK DÖRT AYLIK TOPLAM KAZANCI 1 MİLYAR 104 MİLYON DOLAR

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) derlenen bilgiye göre Türkiye, 94 ülkeye gerçekleştirdiği mobilya ihracatından Ocak-Nisan 2018 döneminde 1 milyar 31 milyon dolar kazanç sağlamıştı. Bu yılın aynı döneminde ise rakam yüzde 7 artarak 1 milyar 104 milyon dolara çıktı.

IRAK BİRİNCİ SIRADA

İhracatta ilk sırada 146 milyon 511 bin dolarla Irak yer aldı. Bu ülkeyi 78 milyon 262 bin dolarla Almanya ve 78 milyon 77 bin dolarla Suudi Arabistan izledi.

EN ÖNEMLİ ARTIŞ ABD PAZARINDA YAŞANDI

Mobilya ihracatında en önemli artış ABD pazarında yaşandı. Bu pazarı hedef olarak belirleyen Türk ihracatçısı, Ocak-Nisan 2018'de ABD'ye 36 milyon 600 bin dolarlık mobilya sattı. Bu rakam 2019'un aynı döneminde yüzde 44 artarak 52 milyon 905 bin dolara yükseldi.

TÜRK MOBİLYA ÜRETİMİNDE EL EMEĞİ AĞIRLIKLI

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Doğan Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin mobilya sektöründe bilgi üretimi ve el emeği ağırlıklı mobilya üretimi olduğunu belirterek, sektörün dış ticaret fazlası verdiğini vurguladı.

Yağcı, Türkiye'nin dünyanın en önemli 5 mobilya ihracatçısından biri olacağına işaret Etti.

"ABD MOBİLYAYA YILDA YAKLAŞIK 50 MİLYAR DOLAR ÖDÜYOR"

Hedef pazar olarak belirledikleri ABD'nin mobilyaya yılda yaklaşık 50 milyar dolar ödediğini anımsatan Yağcı, şöyle konuştu:

"Türk mobilya sektörü ABD pazarında gittikçe büyüyor. Yalnız bazı eyaletlerde uygulanmaya başlayan sertifika taleplerine dikkat etmemiz gerekiyor.

ABD SERTİFİKA TALEP EDİYOR

Örneğin Kaliforniya eyaletinde 'Carb Sertifikası' uygulanıyor. Burada sunta üretiminde kullanılan bir maddenin asgari olması gerektiği gibi bazı maddeler yer alıyor. Bizim aldığımız duyumlara göre bu sertifika diğer eyaletler tarafından da kabul edilmeye başlandı."

YEMEK ODASI, KANEPE, YAYLI YATAK VE MUTFAK ÜRÜNLERİ

Yağcı, Türkiye'den ABD'ye yemek odası, kanepe, yaylı yatak ve mutfak ürünlerinin gönderildiğine dikkati çekti.

Mobilya ihracatında 2018'de 3,1 milyar doları yakaladıklarını anımsatan Yağcı, "Bu sene 4 milyar dolara ulaşabileceğimizi düşünüyorum. İlk 4 aylık süreçte de bir artış var." ifadelerini kullandı.

ABD'YE LOJİSTİK DEPO ÖNERİSİ

ABD'ye mobilya ihracatında navlun giderlerinin mesafeden dolayı yüksek olduğunu dile getiren Yağcı, "Bakanlığımıza, ABD'de lojistik depo yapılması konusunda önerimiz oldu. Burada amaç ürünlerimizin demonte halde yapılacak depoya gitmesi ve burada montajlanarak en hızlı şekilde müşteriye satabilmek. Aksi takdirde lojistik süresi uzun olduğu için sıkıntı çekebiliriz. Bunu yapabilirsek navlunda da ciddi bir avantaja sahip olacağımızı düşünüyorum. Bunun masrafları da bu depoda ürünlerini muhafaza edecek firmalar tarafından ortak sağlanabilir." sözlerine yer verdi.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR