DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

04.06.2015 15:59:29
Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle:

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sivas kent meydanında yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şunlar:

- " (Doksan tane partinin olduğu bir ülkede Tayyip Erdoğan diktatör). Şu anda 20 parti seçime giriyor. Nasıl oluyor bu diktatör? Diktatörün olduğu ülkede bunlar olabilir mi? Böyle bir şey yapabilir misiniz? Dünyada diktatörlüğü biz iyi biliriz, görürüz. Hepsi iftira. Çünkü bunlar meşhur komünist rejimlerin kalıntıları. Maoist, Leninist, Stalinist..."

- "Biz analar ağlamasın diye Çözüm Süreci'ni yürütürken bize demediklerini bırakmayanlar, şimdi gidip anaları ağlatanların bizzat kendileriyle al takke ver külah birlikte yol yürüyorlar. Sadece bu kadar değil. Pensilvanya'daki ihanet şebekesiyle Kandil'deki kan tüccarı da yoldaş oldu, bu koalisyonda yerini aldılar. Hayatta bir araya gelebilecekleri düşünülmeyenler, şimdi bir araya geliyorlar."

- "Siyaset dürüstlükle, ilkelerle, omurgalı duruşla olur. Bunların siyaseti düşmanlık. Hem de kendi milletine düşmanlık üzerine kurulu. Milletin aleyhine ne varsa onun yanında yer alıyorlar. Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi; düşman ülkeye girse ve dese ki, 'Ben, Tayyip Erdoğan'ı düşürmek için geldim.' İnan bana onları, ellerinde çiçeklerle karşılarlar. O derece muvazeneyi kaybetmiş durumdalar. Dikkat edin, millet ne istiyorsa onun karşısında yer alıyorlar."

- "Bir gazete utanmadan, sıkılmadan 'İçinde silah olmadığını söyleyen Erdoğan' diyor. Var veya yok, koyalım bir kenara. Bir defa sen o kadar basın ahlakından uzaksın ki... Bu ülkede Milli İstihbarat Teşkilatımızın yaptığı bir operasyona sen kalkıp, paralelle iş tutarak bunu dünyaya faş etmenin gayreti içine giriyorsun. Bir defa bu casusluktur, bu ajanlıktır. Şimdi bunlar dünyadaki ağababalarına gidiyorlar, ağababalarından destek almak suretiyle bizleri, hükümeti veya MİT'i bir yerlere şikayet etmenin gayreti içindeler. Nereye giderseniz gidin. Bizim Allah'tan başka kimseden korkumuz yoktur."

(15.52/15.54) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Olay TV'de canlı yayınlanan seçime yönelik özel programda, karşılarında hem siyasi aktörlerle bir ittifak olduğunu hem de bir "koçbaşı" gibi HDP'ye barajı geçirtmek suretiyle AK Parti'nin milletvekili sayısının azaltılmaya çalışıldığını belirtti.

- Arınç, "Bunun peşine gittiler. Bu siyasi aktörleri dışarıdan destekleyen, bunun medya ayağı da yurt dışı ayağı da Pensilvanya ayağı da var. Bunlar da bir araya geldiler, lojistik destek sağlıyorlar siyasi aktörlere. Üçü içeriden, üçü dışarıdan artık sayısı biraz daha fazla olabilir belki, tam bir işbirliği içerisinde bir büyük projenin peşindeler" ifadesini kullandı.

(12.29)

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Fox TV'de katıldığı programda, piyasaların seçim sonuçlarıyla ilgili gördüğü en kuvvetli ihtimalin tek parti hükümeti olduğunu belirterek "Piyasalar onu görüyor, onu fiyatlandırmış durumda" dedi.

- Babacan, tek başına güçlü bir AK Parti iktidarı gelmemesi halinde piyasa göstergelerinin zayıflayacağını, kötüye gideceğini söyleyerek "Koalisyon, Türkiye için iyi şeyler getirmez, koalisyon demek vasatta buluşmaktır, vasatta buluşmak da vasat sonuçlar getirir" diye konuştu.

(11.40)

4- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, A Haber televizyonunda katıldığı programda, Suriye ve Irak'taki gelişmelere ilişkin, "Suriye ve Irak'ı kurtarmamız lazım. Eğit-donat bunun bir parçası ama 'Tek başına programla bunu hallederiz' dersek fazla iyimser bir yaklaşım olur ve maalesef Suriye ve Irak'ın geleceği bugünden daha kötü olur" dedi.

(12.31)

5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuk olduğu radyo programında, MİT tırlarıyla ilgili yapılan haberlere ilişkin, "Eğer haber veya görüntüler uzun süredir gazetecinin elinde ve seçime üç gün, beş gün kala yayınlıyorsa bu doğru değil. Açık, net. Ama görüntüler yeni ulaşmış ve hemen yayınlıyorsa haber" değerlendirmesinde bulundu.

(12.14)

6- HSYK 2. Dairesi, MİT tırlarının Hatay ve Adana'da durdurulması ve aranmasında görev alan Cumhuriyet savcıları Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıoğlu'nun son savunmalarının alınmasını ve haklarında kovuşturma izni verilmesini kararlaştırdı. Jandarma komutanları Özkan Çokay, Erdal Yılmaz ve Kubilay Ayvaz hakkında da kovuşturma izni verilmesi kararlaştırıldı.

(13.28)

7- Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait tırların durdurulması soruşturması kapsamında tutuklanan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık'ın avukatı Aziz Erbek, "Müvekkillerimiz yasal haklarını sonuna kadar kullanacak" dedi.

- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, verilen kararların siyasi sonuçlarını değil, adalet, doğruluk, dürüstlük, yasallık ve hakkaniyeti gözetmekle mükellef olduklarını belirterek "Tarihe ve millete karşı sorumluyuz. Adliyelerimizi Müslim ve gayrimüslim, inanan, inanmayan, her görüşten kişinin güvenle girdiği, huzur içinde çıktığı yerlere dönüştüreceğiz" dedi.

(13.11/13.31)

8- Genelkurmay Başkanlığı, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce Diyarbakır'da Silvan Barajı inşaat alanına malzeme taşıyan 9 araçlık konvoya, uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldığını bildirdi.

(13.18)

9- HDP'nin Erzurum'da miting yapacağı alana girmeye çalışan ve bazı araçlara taşlarla saldıran gruba polis müdahalede bulundu. Olaylarda çekiciye yüklenen ve bu sırada yakılan minibüsteki sürücü güçlükle kurtarıldı.

(11.28/12.21) (Fotoğraflı)

10- Kredi kuruluşlarının Yunanistan'a nakit akışının serbest bırakılması için öne sürdüğü koşullar, ülkede erken seçim tartışmalarına yol açtı.

(14.34)

11- Yurt dışında yaşayan vatandaşların genel seçimler için kullandıkları oylar ATO Congresium'a getirildi.

(10.08) (Fotoğraflı-Görüntülü)

12- Şanlıurfa'da, kendisinden 4 gündür haber alınamayan bağımsız milletvekili adayı Halil İbrahim Göğüş, Gaziantep'te bir araçtan atılmış halde bulundu. Vatandaşların ihbarı sonucu bölgeye gelen polislerce hastaneye götürülen Göğüş, kendisini kaçıranları tanımadığını söyledi.

(00.00/12.15) (Fotoğraflı-Görüntülü)

13- HAK-İş Konfederasyonunun örgütlü olduğu 13 işletmede, 43 bin işçiyi ilgilendiren "Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü" imzalandı.

(12.42)

14- Kocaeli'de Ford Otosan işçilerinin ücretlerinde iyileştirme talebiyle 15 gün önce başlattıkları eylem sona erdi.

(00.13) (Fotoğraflı-Görüntülü)

15- FIFA İcra Kurulunun eski üyesi Chuck Blazer'in, 2013 yılında mahkemeye verdiği ifadede, 1998 ve 2010 dünya kupalarının düzenleneceği ülkelerin belirlenmesi sürecinde kendisinin ve diğer üyelerin rüşvet aldığını itiraf ettiği belirtildi.

(00.34)

16- Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Küresel Gıda Fiyatları Endeksi'nin mayıs ayında 166,8 puana gerilediğini bildirdi.

(12.05)

17- İran'ın nükleer programı hakkında İran ile 5+1 ülkeleri arasında nisanda varılan uzlaşı sonrası nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakerelerin altıncı turu Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

(14.43)

18- Batı Afrika ülkesi Gana'da bir benzin istasyonunda meydana gelen patlamada 96 kişi öldü.

(12.19)

19- Suriye'nin Haseke vilayetine bağlı Rasulayn ilçesinde, DAEŞ'in bir kontrol noktasına düzenlediği saldırıda 30 YGP'linin öldüğü bildirildi.

(11.05)

20- ABD ordusunun, 17 eyaletteki 51 laboratuvar ile 3 ülkedeki tesislere yanlışlıkla canlı şarbon bakterileri gönderdiği belirtildi.

(04.36)

21- Çin'in Yangzı nehrinde hafta başında meydana gelen gemi kazasında şu ana kadar ulaşılan ceset sayısının 75'e çıktığı bildirildi.

(15.39)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ebumusab

Muhamed sen sirazeden cikmissin.bu insanlik dişi zirvalarini isa gulli adiyla surdurmussun.insanligindan utan.orda 32 can parcalandi.ve senin savundugun işid tarafindan.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş