Yunanistan'dan Libya hamlesi: Hafter'in temsilcisi Atina'ya geliyor

Türkiye ve Libya arasındaki mutabakat sonrasında sert tepki gösteren Yunanistan, Libya'nın meşru yönetimine tepki göstermek için Trablus'taki hükümeti devirmeye çalışan Hafter cephesine doğru adım attı. Atina, perşembe günü Hafter'in “Temsilciler Meclisi” Başkanı Akile Salih'i ağırlayacak.

09.12.2019 12:16:22

Yunanistan, Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki sınırlarına ilişkin mutabakat muhtırası karşısında diplomatik ve askeri adımlar atmaya hazırlanıyor.

KOD ADI ‘TECRİT PLANI'

Yunan hükümeti, bu hafta içinde, Libya'ya baskı ve şantaj politikası için start verdi! Türkiye'ye karşıysa Ankara'yı uluslararası alanda yalnızlığa itmek amacıyla, Yunan medyasında “tecrit” şeklinde adlandırılan bir planı devreye soktu.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre plan kapsamında şu adımlar atılacak:

HAFTER'İN TEMSİLCİSİ ATİNA'YA GİDECEK

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj'ın rakibi, Ulusal Ordu Komutanı general Halife Hafter'e yakınlığı ile bilinen Tobruk merkezli “Temsilciler Meclisi” Başkanı Akile Salih, perşembe günü Atina'ya gelecek. Salih, Trablus merkezli hükümet ile Türkiye arasındaki mutabakat muhtırasına karşı çıkmıştı.

YUNAN BAŞBAKAN AB'DNE KINAMA İSTEYECEK

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 12-13 Aralık'ta yapılacak AB Zirvesi'nde mutabakat muhtırasının kınanmasını isteyecek.

BM DEVREYE SOKULMAYA ÇALIŞILACAK

Birleşmiş Milletler'e (BM) bir mektup gönderilerek, Türkiye-Libya mutabakatının tanınmadığı ihbarı yapılacak.

GİRİT'E DONANMA TAKVİYESİ

Yunan Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Nikos Tsunis, geçtiğimiz günlerde, Türkiye-Libya anlaşması üzerine, “Daha güneye, daha güneydoğuya yönelmeliyiz. En iyisi, donanmanın yarısını Girit Adası'nda konuşlandırmak, ancak bunun maddi yükü büyük olur” dedi. Eski Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis de, “Girit'te donanmanın takviye edilmesi iyi olur” şeklinde konuştu. Yunan medyasına göre, bugüne kadar savunma planlarında ağırlığı, Meriç, Ege'de Türk sahillerinin karşısındaki adalar ve doğu Akdeniz'deki Meis Adası'na veren Yunanistan, artık Girit Adası'nda da bir “savunma kalkanı” oluşturmayı düşünüyor. Yunan Ta Nea gazetesi, önümüzdeki yılın başlarında adaya yeni bir piyade taburu ve Amerikan yapımı Chinook tipi askeri helikopterler gönderileceğini yazdı.

"GERİLİM YAŞANSA DA DİYALOG ŞART"

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, mutabakat karşıtı açıklamalarını sürdürürken, iki ülke arasında tansiyonun da düşmesi gerektiğini söyledi. Dendias, “Özellikle görüş ayrılıkları olduğunda diyalog zaruridir. Atatürk ile Venizelos, savaştan sadece birkaç yıl sonra işbirliği köprüsü kurmayı başarmışlardı” şeklinde konuştu. Geçen hafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mülteci konusunu görüşen AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Panayotis Shinas ise Yunan Kathimerini gazetesindeki demecinde, Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışmaları ile ilgili bir soruya, “AB tepki gösterdi. Ancak, Kıbrıs'ın enerji meselesi de sadece siyasi sorun çözüldüğünde hallolacak” cevabını verdi.

46_8
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra'daki NATO Liderler Zirvesi'nde Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile görüşmüştü.

LAHEY ADALET DİVANI'NA BAŞVURU

Yunan medyasında, Yunan Başbakanı Miçotakis'in geçen hafta Londra'da görüştüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Lahey Adalet Divanı'na başvuru için tahkimname hazırlanmasını önerdiği, Erdoğan'ın da bu öneriyi reddetmediği ileri sürüldü. Yunan Real News gazetesi, AB'den Atina'ya verilen mesajların da, “Türkiye ile birlikte Lahey Adalet Divanı'na gidin. Kıbrıs'ta da çözüm için tekrar müzakereler başlasın” şeklinde olduğunu yazdı. Yunanistan, Türkiye ile tek anlaşmazlığının Ege kıta sahanlığı sınırlarının belirlenmesi olduğunu ileri sürüyor. Türkiye ise eğer uluslararası bir mahkemeye gidilecekse iki ülke arasında Ege ve Doğu Akdeniz'de tüm anlaşmazlık konuları için başvuru yapılmasını savunuyor.

UMH, HAFTER GÜÇLERİNE AİT SAVAŞ UÇAĞINI DÜŞÜRDÜ

Libya'da, başkent Trablus'un güneyindeki Hallatat bölgesine hava saldırısı düzenleyen Halife Hafter'e bağlı bir savaş uçağının düşürüldüğü bildirildi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Burkan el-Gadab Operasyon odasının Facebook hesabından yapılan yazılı açıklamada, Halife Hafter'e bağlı Rus yapımı Mig-23 tipi bir savaş uçağının Trablus'un güneyindeki Yermuk bölgesinde vurulduğu ve uçağın Zaviye kentine düştüğü belirtildi. Düşen uçaktan paraşütle atlamayı başaran pilotun da ele geçirildiği ifade edildi. Konuya ilişkin Hafter kanadından yapılan açıklamada da görev sırasında bir savaş uçağıyla irtibatın kesildiği duyurulmuştu. Hafter yanlıları, pilotun UMH tarafından tutuklandığını açıkladı.

45_24

LİBYA: MUTABAKAT YÜRÜRLÜKTE

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), dün Türkiye ile imzalanan Mutabakat Muhtırası”nın yürürlüğe girdiğini açıkladı. Yunanistan, BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin atadığı Libya'nın Atina Büyükelçisi Muhammed Yunis'i geçen cuma sınır dışı etme kararı almıştı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)