Yüksek mahkemeden Bolton’a uyarı

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’un yazdığı kitap nedeniyle yayıncı şirket ve edebiyat ajansına yüksek mahkeme jürisi tarafından ceza uyarısı yapıldı.

15.09.2020 20:09:15

Yüksek mahkemeden Bolton'a uyarı:

“Ulusal güvenlik sırlarıyla kumar oynuyorsun!”

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton'un yazdığı kitap nedeniyle yayıncı şirket ve edebiyat ajansına yüksek mahkeme jürisi tarafından ceza uyarısı yapıldı.

Bu gelişme, ABD Adalet Bakanlığı'nın Haziran ayında kitabın yayınlanmasını engellemek için başlattığı başarısız girişimin ardından geldi. Gelişme, Bolton'un The Room Where It Happened (Olduğu Oda) adlı kitabının yayımlanmasını nedeniyle ceza soruşturması başlattığına işaret ediyor.

gettyimages-1222218237_custom-b654cb121e836480d3d36ffd272c3d91024ff61b-s700-c85

Kitabın yüz binlerce kopyası dağıtılmıştı. Bu nedenle Yargıç Royce Lamberth, Trump yönetiminden gelen acil durum talebinin çok geç geldiği sonucuna vardı.

10 sayfalık kararında yargıç Lamberth, Bolton'a uyarıda bulunarak, "Amerika Birleşik Devletleri'nin ulusal güvenliğiyle kumar oynadığını” söyleyerek “ulusal güvenlik sırlarını ifşa etmek” ile suçladı.

Başkan Trump ise, Twitter'da Bolton'u eleştirerek: "Fena halde beceriksiz ve yalancı çıktı. Yargıcın görüşüne bakın. DÜZMECE BİLGİ !!!" dedi.

Bolton'un yayıncısı Simon & Schuster ve edebiyat ajansı Javelin'e sözkonusu ceza soruşturması hakkındaki haber, ilk olarak The New York Times tarafından duyurulmuştu.

Bolton'un avukatı Charles Cooper ise, hükümeti kitabın yayınlanmadan önce gözden geçirmesini yavaşlatmakla suçladı.

YORUMLAR (0)