DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yine oy kullanma meselesi

Yıldız'a fetva meclisinde oy kullanma hakkında soru soran kişiye yanıtı..

29.05.2015 17:16:50

Soru: Selamünaleyküm hocam;

Hocam bir konuda görüşünüze ihtiyaç duymaktayım. Hocam oy meselesinde, hiçbir şey yapmamaktansa yapmak dava evladır diyorsunuz. Fakat bu insanlar, insanları teşvik ediyorlar ve faize helal olsun bereketli olsun diyorlar. Fakat sizin bu meseleyle ilgili sohbetinizi dinledim ve sizin oradaki görüşünüze göre dinden çıkmış gibiler. Hocam bu insanlara nasıl oy verilecek, bunlar nasıl islâm'ı getirecek? Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Selamünaleyküm

 

Cevap: Selamünaleyküm;

Sevgili kardeşim,

Mü'min, sırf kendisi ile alakalı meselelerde rahat konuşabilir belki ama bütün mü'minleri, ya da umum itibariyle mü'minleri ilgilendiren konularda iyi tartıp konuşmalıdır. Bilhassa insanların imanı ile alakalı konularda aklı olan az konuşmalı, konuştuğunu ise çok hesap etmelidir.

Bugüne kadar benim ‘oy meselesinde' kesin çizgileri olan bir beyanım olmamıştır. Zira hilafet sistemini, imanı ile bağlantılı gören bir bakışım vardır. Demokrasinin ruhu olan bir ayrıntıda ne diyeceğim bellidir. Biiznillah imanımı sıkıntılı duruma getirecek bir beyanım ebediyyen olmayacaktır.

Bu ülkede, çaresizliğin sıkıştırdığı köşede bir zaruret fıkhı ile demokratik yöntemleri kullanmayı makul gören mü'minler ve bu yönde fıkhi içtihatlar olabilir. Bu bakış sahiplerine müşrik muamelesi yapılmasını, ağır bir hata ve basiretsizlik olarak gördüğümü belirtmeliyim.

Mevcut partiler arasında ‘benim partim' yoktur. Olması da mümkün değildir. ‘Benim partim' dinimdir, dinimin Şeriat'ıdır. Şu kadar ki, mü'minler olarak sıkışıp kaldığımız köşede can havli ile yapabileceğimiz şeyleri, neticede bir zaruret fıkhı ve mantığı ile yapıyoruz. Filan seçimde filan kişiye oy verilmesinde gelebileceğimiz nihai nokta bu olabilir.

Bir siyasetçinin ağzından seçim şartlarında çıkan bir sözü, onun dinden imandan çıkma belgesi olarak kullanan mü'minlerin kendileri, o ağırlıkta bir sözü kullanacak olsalar, o kullanmaya şu kadar yorum, bu kadar bahane bulabiliyorlar. Yıpratmak için uygun bir zemin yakaladıklarında ise, diğer mü'mini asla tevil götürmeyecek şekilde yıpratmaktan keyif alabiliyorlarsa, hâlimiz ağlanacak bir hâldir derim.

Rabbim hepimizi korusun, nefislerimize esir olmaktan muhafaza buyursun. Gayret edelim de dinimizi her şeyin, her tartışmanın üstünde tutalım. Özellikle din adı ile nefis tatminine düşmeyelim. Birbirimizi yıpratmak için dinimizi kullanmayalım.

Selamünaleyküm.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Eymen el ruha

İçtihat dediginiz şey ne hocam bi konu hakkında nas yok kat i delil yok olmadığı için alimler ihtilaf etmişler bu oy meselesinde hüküm hakimiyet meselesi ile ilgili nas yok mu helal ve haram belirleme yasa yapma kanun yapmak ile Alakalı bir çok delil var bunları bilmiyor olamazsınız unutmayın ki kıyamet gününde bayrak açacaksiniz Allahın huzurunda buna cevaz verdim bunu yapın oy kullanın diye senin adına imza attım Rabbim diyeceksin ya o günde mesele senin anlattigin gibi değilse halin nice olur onu dusunuyormusun

alia57

Bugün bu ülkede din adına oy kullanmanın sakıncalarından bahsedenler İngiliz-İsrail ajanıdır . Bu nasıl iş elalem oy kullanıp seni yönetecek ve koyun sürüsü gibi istediği yere sürecek bir iktidar seçmeye çalışırken oy Müslümanlara oy kullanmayın deniyor.Bu zamanda oy kullanmamak, din düşmanları için oy kullanmak kadar vebali mücibtir...Müslümanın partisi dinidir, demek de mantıklı değil...Bizim partimiz dinimize inanan ve onu bizler gibi yaşayanların bulunduğu partidir, o da bugün AK Partidir.

El-Kevseri

Alimlerimiz oy kullanılmasını ve verileceği partiyide söylüylar. O yüzden oyumu kullanacağım. İlim ehli olan onlar, bizler fevri davranamayız...

Burak HANÇER

O kullanma meselesi ictihad değildir. Oy kullanmak haramdır.

selahattin karakılıç

din hakkında konuşan şer i delille konuşsun....islam dini basite alınıp akla göre şekillendirilemez, akıllar islama göre şekillenir yoksa müslümanlar içerisinde bulunmuş olduğu fikri kaostan kurtulamazlar.basit bir şey sadece şer i bir delil istedik....

Murad sever

Ey başını kuma sokan ve gövdesini gizleyemeyen deve kuşu timsali insanlar!Madem oy kullanmak ayet ve hadise muhalefet ise sorarım size birden fazla aday olduğunda veya tek aday bile olsa aynı rey'i kullanmıyormusunuz?Birbirinizi bu yorum köşelerinde yıpratıp duracağınıza başınızı kaldırıp etrafınızda ve dünyada neler oluyor bir bakın! Bir alternatif yazın da ona alkış tutalım. Şu son senelerde gördüğünüz, yaşadığınız şeyler size muhasebe etme mecburiyeti vermiyorsa veya seçimlerden sonra ki içeride ve dışarıda ki gelişmeler size bir şeyler anlatmıyorsa

selahattin karakılıç

devamı:“Allah ve Resulü herhangi bir meselede hüküm bildirdikten sonra, hiçbir erkek veya kadın müminin, o konuda başka bir tercihte bulunma hakları yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne isyan ederse besbelli bir sapıklığa düşmüş olur.”(ahzab 36) şimdi birisi bana bu yazıdaki yada bu fetvadaki şer i delilleri gösterebilirmi.Bu fetvalar bu tarz şer i hüküm içermeyen bu fetvaları kaleme alan kişileri bağlar müslümanlara bir hisse yoktur böyle fetvalarda.ben fetvaya bakarım demeyin Allah Rasulü iki sınıf insan helak olmuştur diyor ve bunlar cahil bir abid le fasid bir alim. es selamu aleykum

selahattin karakılıç

müslümanların amellerinin ölçüsü şer i hükümlerdir.yani iman ettiğini söyleyen bir müslüman bir davranış sergilemeden önce bu davranışın şer i delilini araştırması lazım(tabiki kendisi hüküm istinbat edecek bir müştehid konumundaysa yoksa bir müştehide bunu arzetmesi lazım) Eğer Allah S.T ve RESULÜ bu iş hakkında bir hüküm beyan etmişse (ki İslam tamamlanmış bir dindir bunun hükmüde elbet bakan gözler için islamda vardır) o hükme göre müslüman davranışını şekillendirir.

emre

oy kullanmak şirktir.peki kullanmamak insanı cennete sokar mı!şirk olan bir ameli işlemekle sürekli yüzleşmektense vatandaşlıktan ayrılmak daha takvalı değil mi!ebu taliple ebu cehili bir görmek kamil imanın mı bir yansıması?bi evet mührünü basıp veya basmayıp kamil mümin yada azılı şirk olması durumu peygamber efendimizden ögrenilen bir durum mu?allah adına yeni haramlar uydurmak nasıl bir mezhebin ürünü?

selim

Alimlerimiz derken...?ben alim olup şu partiye oy kullanın diyen birini daha duymadım...bakara makaracılarımı kullanacagız

Görüş Bildir Bizimle Paylaş