DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5344 ₺

EURO

18,2562 ₺

ALTIN

991,41 ₺

BİST

3.179,99 ₺

Yıldırım: Dilini kaybeden benliğini kaybeder

Başbakan Binali Yıldırım, Uluslararası Türkçe Yaz Okulu kapanış programında konuştu. Yıldırım, 'Dilini kaybeden bir millet hafızasını, benliğini, hatta inancını kaybeder'' dedi.

6 Yıl Önce
2017-08-15 14:10:38

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da, Uluslararası Türkçe Yaz Okulu'nun kapanış programında konuştu.

Yıldırım, konuşmasında şunları söyledi:

''Dil sadece bir iletişim aracı değildir aynı zamanda kültürümüzün değerlerimizin taşıyıcısı milli kimliğin sembolüdür. Milletin olduğu gibi kelimelerin de tarihi vardır. Dilimizde tevarüs ettiğimiz her kelime milli bir sanatla işlenmiştir. Kendi fonotiğimizle musikimizle ortaya çıkan kelimeler üstat Necip Fazıl'ın ifade ettiği gibi milli hançeremizde yoğurularak nesilden nesile aktarılmıştır. Dilini kaybeden bir millet hafızasını benliğini hatta inancını kaybeder.
Osmanlı hiçbir zaman yönetimi altındakilerin dilinin dinini kültürünü yok etme politikası izlemedi. Sosyal medya dili ne yazık ki gençlerimiz arasında iletişim diline dönüştü.''

 

 

.

YORUMLAR (4)

15 senedir ülkeyi ben yönetiyorum..

O vakit kürtceyi öcü olarak görmeyip bilakis onu yasatmak icin caba harcamak lazim. yoksa elin gavuru firsat kolluyor

Müslümanların en büyük sıkıntısı. Kendileri için istediklerini müslüman kardeşlerine reva görmeyişleri. Mualesef bu konuda dindar siyasetçiler kemalistlerden özde farklı olmadıklarını şimdiye kadar ortaya koymadılar. Bazı açılımlarla her şeyi hal ettiklerine dair inançları korkunç yanıltıcı. Türkçe için arzuladıklarını kürtçeye de reva görmedikçe vebal altındadırlar. Allah her şeyi bilendir.

Sayın Başbakan çok doğru söylemiş o zaman rica ediyoruz. Bir an önce Kürtlere de hafızasını, kültürünü, benliğini, inancını daha çok hatırlatacak ve bunları kuvvetlendirecek düzenlemeleri hızlandırsın. Bir müslüman olarak isteğimiz, dış güçlerin, içerdeki inançsız kürtlerin oyununa yağ sürmesinler...Bugün bir ulusal kanal olan amerika sesi olan fox tv de bir adam kürtçe konuştu diye yayının sesi kapatıldı. yazıklar olsun. mesela tez elden bu tv ye bir ceza verilebilir değil mi. Başka bir dil olsa tercüme edilir, fakat kürtçe olunca tv sesi kapatılır.Yaşasın İSLAM, kahrosun her türlü ırkçılık.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş