DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yeni Türk sporu 'hemsball' sınırları aştı

Yeni Türk sporu 'hemsball' sınırları aştı

7 Yıl Önce
2015-05-29 11:27:59
ORHAN CANBULATEL - Adını İngilizce el, enerji, hareket-hamle ve denge-istikrar kelimelerinin baş harfleri olan "hems" ile top anlamına gelen "ball" kelimesinin birleşiminden alan yeni Türk sporu "hemsball", yurt dışında da kabul görmeye başladı.

Hemsball İstanbul Koordinatörü ve antrenör Kaan Serter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hemsballın 2011 yılında Murat Altınay tarafından geliştirildiğini, 2013'ten bu yana da Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu'nun (HİS) resmi spor branşı olduğunu söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 400 hemsball antrenörü bulunduğunu ifade eden Serter, şöyle devam etti:

"Uluslararası alana da açılmaya başladık. Şu an Endonezya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Makedonya'da çalışmalar başladı. Hemsball, özellikle çocuklardaki refleks, odaklanma ve dikkat gelişimi için çok önemli bir spor branşı. Her yerde oynanabilir. Sadece zeminin sert olması gerekiyor. Hem sportif hem rehabilitasyon hem de rekratif amaçlı oynanabilir. HİS'in sloganı '3'ten 93'e.' Üç yaşından 93 yaşına kadar herkes bu sporu yapabilir."

Serter, hemsball oynamak için gerekli tüm malzemelerin bir çanta içerisinde taşınabildiğine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Çantada 2 ayak basma tahtası, 1 orta tabla, 1 çember ve bir top var. İki ayak basmasının üzerine karşılıklı birer sporcu geçiyor. Topu çemberin içine atarak ama çembere dokundurmadan sektirmeye çalışıyor. Rakibi çemberin içinde seken topu yakalamazsa sayı alıyor. Her hata bir sayı kazandırıyor. 12 sayı toplayan bir seti kazanmış oluyor. Üç seti kazanan da oyunu kazanmış oluyor. Küçüklerde de 2 seti kazanan birinci oluyor."

Hemsballın yeni bir spor branşı olması dolayısıyla illerde HİS çatısı altında yapıldığını dile getiren Serter, yaygınlaşması halinde il temsilcilerinin de olabileceğini sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş