DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yanlış yöne giden nükleer füze ülkeyi karıştırdı

İngiltere'de füze fırlatma denemesinin başarısız sonuçlanması nedeniyle ülkede tartışmalar başladı...

5 Yıl Önce
2017-01-23 23:09:22

BBC Türkçe'nin haberine göre, Nükleer silah sistemi Trident kapsamında, boş bir füzenin fırlatılma denemesinin başarısız olduğunun ortaya çıkması, İngiltere'de tartışma yarattı. Başbakan May, yanlış yöne giden füzeyle ilgili sorulara cevap vermekten kaçırınırken, muhalefet partileri ise açıklama talep etti.

Margaret Thatcher hükümeti tarafından 1980'lerde, İngiltere'nin 1960'lardan itibaren kullandığı Polaris füze sistemine alternatif olarak geliştirilmeye başlanan ve 1990'larda kullanılabilir hale gelen Trident sistemiyle ilgili tartışma, Sunday Times gazetesinin başarısız deneme girişimini haberleştirmesiyle başladı.

Habere göre, haziran ayında Florida açıklarında bir nükleer denizaltıdan deneme amaçlı olarak fırlatılan boş bir Trident füzesi, Afrika'nın batı kıyısındaki hedefi yerine, ABD'ye doğru gitti. 

SUNUCU 4 KEZ SORDU, MAY CEVAP VERMEDİ

Pazar günü BBC'de gazeteci Andrew Marr'ın programına konuk olan May, başarısız deneme girişiminden haberi olup olmadığına dair dört kez sorduğu soruya net bir cevap vermedi.

CORBYN: BİR FÜZENİN YANLIŞ YÖNE GİRMESİ FECİ BİR HATADIR

Muhalefetteki İşçi Partisi ve SNP hükümete, konuyla ilgili milletvekillerine tam bir açıklamada bulunma çağrısı yaparken, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn bu haberlerin ciddi bir tartışmayı ihtiyaç haline getirdiğini belirterek "Bir füzenin yanlış bir yöne gitmesi oldukça feci bir hatadır" dedi.

​SNP lideri Nicola Sturgeon ise, "Ne olduğu, yaşanını kimin ve ne zaman bildiği ve Avam Kamarası'na neden bilgi verilmediği tam olarak ortaya çıkarılmalı" diye konuştu.

İngiltere Parlamentosu, temmuz ayında İskoçya'da bulunan ‘Trident' nükleer silah programındaki denizaltıların yenilenmesini kabul etmişti. Toplam maliyeti 40 milyar doları bulan ve Trident nükleer füze programının genişletilmesini öngören bir önerinin oylamasında İskoç Ulusal Partisi'nden (SNP) 52, İşçi Partisi'ndense Jeremy Corby dahil 47 milletvekili 'hayır' oyu kullanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş