DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yahudi yerleşimcilerden Filistinli ailelere 'tahliye davası'

Mahkeme Filistinli bir ailenin Kudüs'teki evlerinde 10 yıl süreyle oturmalarına izin verilmesine, daha sonra evlerini tahliye etmesine hükmetti.

5 Yıl Önce
2016-12-21 12:20:36

AA'nın aktardığı habere göre İsrail mahkemesi, "1948'de Yahudi yerleşimcilere ait olduğu" gerekçesiyle Filistinli bir ailenin Kudüs'teki Eski Şehir'de bulunan evlerinde "çocukları olmaksızın" 10 yıl süreyle oturmalarına izin verilmesine, daha sonra evlerini tahliye etmesine hükmetti.

Yahudi yerleşimciler tarafından haklarında "tahliye davası" açılan Filistinli Sub Leben ailesinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail mahkemesinin Mustafa Sub Leben ve eşi Nur Gays'ın Mescid-i Aksa'ya yakın konumdaki Akabe Halidiye Mahallesi'nde bulunan, 1953'te Ürdün yönetiminden kiraladıkları ve 1967 işgalinden sonra da yaşamaya devam ettikleri evlerinin, "1948'de Yahudi yerleşimcilere ait olduğuna, bu nedenle çocuklarının yaşamaması şartıyla evde 10 yıl daha oturmalarına izin verilmesine" karar verdiği belirtildi.

Ailenin evde herhangi bir mülkiyet hakkı iddia etmemesine, çocukların evden çıkmasına ve 10 yılın sonunda evin Yahudi yerleşimcilere teslim edilmesine hükmeden mahkeme, evin bodrumunun ise hemen Yahudi yerleşimcilere verilmesini istedi.

Filistinli anne Nur Gays Sab Leben, "İsrail mahkemesi yerleşimcilerin, evin Yahudi aile tarafından terk edilmiş olduğu yönündeki yalan beyanatlarını onayladı ve bizim ailemizi dağıtmaya karar verdi. Böylece torunlarım, oğullarım ve henüz evlenmemiş olan kızım bizden ayrılmak zorunda bırakıldı. Eğer biz bu kararı tanımaz isek Yahudi aile evin 10 yıldan daha önce boşaltılması için mahkemeye tekrar başvurabilir" dedi.

Sub Leben ailesinin evinde ebeveynler Mustafa ve Nur Gays ile çocukları Ahmed, Rıfat, Lima, gelinleri ile 4 ve 9 yaşındaki iki torunu yaşıyor.

İşgal Altındaki Topraklardaki İsrail İnsan Hakları Enformasyon Merkezi'nin (B'Tselem) Birleşmiş Milletlere (BM) dayandırdığı verilere göre, Yahudi yerleşimciler Doğu Kudüs'te en az 180 Filistinli aile aleyhinde evlerini tahliye etmeleri için dava açtı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş