Yahudi yerleşimciler zeytin ağaçlarını yaktı

Batı Şeria'nın Beytullahim kenti yakınlarında İsrailli yerleşimler tarafından Filistinlilere ait zeytin ağaçlarının ateşe verildiği bildirildi.

12.07.2015 16:54:58
Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler Nehhalin beldesinde zeytin ağaçlarıyla ekili bir alanı ateşe verdi. Çıkan yangında ağaçların yarısı yandı.
 
Yerleşimciler önceki gün de Salfit yakınlarındaki bir bahçeden 800 zeytin fidanını sökmüşlerdi.
 
Batı Şeria'nın bazı kentlerinde yaşayan Filistinliler, geçimlerini zeytin ağaçlarından sağlıyor. Yahudi yerleşimciler, zaman zaman kırsal kesimlerde bulunan bahçelere saldırıyor. Saldırıların özellikle de zeytin hasadının başladığı mevsimlerde arttığı ifade ediliyor.
 
Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerinin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.
 
İsrail, Batı Şeria'yı Yahuda ve Samarya şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. İsrail İstatistik Bürosu'nun verilerine göre Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın çok daha üzerinde olduğunu belirtiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)