DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5709 ₺

EURO

18,2782 ₺

ALTIN

1.012,53 ₺

BİST

3.392,13 ₺

Vodafone, LTE ile dijital yayıncılığı test eden ilk operatör oldu

Vodafone, LTE ile dijital yayıncılığı test eden ilk operatör oldu

8 Yıl Önce
2015-05-28 09:56:18
Türkiye'de 2016 yılı başlarında kullanıma sunulması planlanan 4G hizmetlerine yönelik çalışmalarına bir ilki daha ekleyen Vodafone, LTE Broadcast teknolojisiyle HD video yayınını, Türkiye'de kurulan Nokia test sistemleri üzerinden, Vodafone Plaza'da noter huzurunda gerçekleştirdi.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin uçtan uca dijital kalkınmasına öncülük etme hedefiyle ilan ettiği "Dijital Dönüşüm Hareketi" doğrultusunda mobil genişbant yatırımlarına yenilikçi servislerle devam eden Vodafone, Türkiye'de ilk defa LTE Broadcast denemesini başarıyla tamamladı.

İstanbul Maslak'taki Vodafone Plaza'da noter huzurunda Türkiye'de kurulu sistemler üzerinden gerçekleştirilen testte aynı anda birden fazla yüksek kalitede TV/video yayınlarının çok sayıda mobil kullanıcıya iletilebileceği gösterildi.

LTE Broadcast teknolojisiyle istenilen yayın içeriği kullanıcı sayısından bağımsız olarak belirli bölgedeki herkese gönderilebileceğinden mevcut veri kapasitesini ve kalitesini etkilemiyor. Bu sayede abone bir yandan yüksek kalitede video içeriğini izlerken, diğer yandan yeni nesil mobil medya tecrübesini deneyimleyebilecek. Mevcut karasal televizyon yayıncılığına benzeyen bu özellik sayesinde kullanıcılar yüksek kaliteli içeriğe istedikleri zaman ulaşacak.

Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından gerçekleştirilen LTE Broadcast (e-MBMS-evolved Multimedia Broadcast Service) testi, Türkiye'de kurulu, uçtan uça Nokia altyapısına sahip 4G test şebekesinde 2600 MHz bandında Qualcomm test telefonları kullanılarak gerçekleştirildi.

- Hayatın her alanında yer alacak

Özellikle konser alanları ve spor müsabakaları gibi çok yoğun bir kalabalığın bir arada olduğu durumlarda, Vodafone mobil genişbant şebekesinin LTE Broadcast özelliği, çevrede şebekenin yoğunluğunu artıracak ne kadar kullanıcı olursa olsun, aynı anda tüm Vodafone abonelerine HD kalitesinde video içeriğini canlı olarak izleme olanağı sunabilecek.

4G kapsaması yıllar içinde yaygınlaştıkça, bu hizmet artık neredeyse ulusal dijital televizyon yayıncılığına dönüşebilecek. Başka bir deyişle mobil genişbant şebekesi üzerinden ulusal kanallar seyredilebilecek. Uzun vadede tüm akıllı televizyon ve çevresel cihazlar SIM karta uyumlu halde üretilecek binalara uydu antenleri kurulmasına gerek kalmayacak ve 4G ile birlikte bu sistem hayatın her alanında yer alacak.

- "5G teknolojisinin gelişimine öncülük ediyoruz"

Vodafone Türkiye Şebeke ve Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı, konuya ilişkin değerlendirmesinde, video kullanımının giderek mobil trafiğin merkezine oturduğunu ifade etti.

Türkiye'de gerçekleştirdikleri LTE Broadcast testiyle binlerce kullanıcının tek bir baz istasyonundan HD kalitede TV/video yayını almasının mümkün olacağını test ederek gösterdiklerini belirten Yıldızlı, şunları kaydetti:

"LTE Broadcast teknolojisi sayesinde aynı anda ve videoda takılma yaşamadan sunulan yüksek kalitede yayın içeriği abonelerimiz tarafından eMBMS destekli akıllı telefonlarla izlenebilecek. Ayrıca Türkiye'de ilk olarak Vodafone Arena'da gerçekleştirmeyi düşündüğümüz maç, konser gibi etkinliklerde akıllı telefonlardan goller, sahne arkası görüntüler ve barındırdığı diğer özel içeriklerle kullanıcıya eşsiz bir tecrübe yaşatabileceğiz."

Ara Yıldızlı, Vodafone Türkiye olarak 4G ile başlattıkları teknoloji yolculuğunu LTE advanced teknolojisi ve LTE Broadcast servisleriyle geliştirerek sürdürdüklerini dile getirdi.

Geçen aylarda Türkiye'de ilk defa LTE Advanced test şebekesi üzerinden veri indirme ve veri yüklemede en yüksek hızlara ulaştıklarını aktaran Yıldızlı, "Ayrıca Vodafone Grubu olarak LTE Advanced sonrası hayatımıza girecek olan 5G teknolojisi için de global araştırma-geliştirme çalışmalarına destek veriyor ve 5G teknolojisinin gelişimine öncülük etmekten mutluluk duyuyoruz" dedi.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş