SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

UNAMID 2 yıl sonra Darfur'dan çıkıyor

BM Saha Destek Bölümünden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Atul Khare:'Darfur bölgesinde görev yapan UNAMID, Haziran 2020'de Darfur'dan çıkacak'

UNAMID 2 yıl sonra Darfur'dan çıkıyor
26.7.2018 11:36:47

Sudan'ın Darfur bölgesinde görev yapan Birleşmiş Milletler-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID) Haziran 2020'de bölgeden ayrılacağı bildirildi.

Sudan resmi haber ajansı SUNA'ya göre, Darfur'u ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) Saha Destek Bölümünden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Atul Khare, Güney Darfur Valisi Adem el-Fekki ile bir araya geldi.

"Darfur bölgesinde görev yapan UNAMID, Haziran 2020'de Darfur'dan çıkacak." diyen Khare, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve suçluların adalete teslim edilmesi gerektiğini vurgulayarak, Darfur'daki silahlı hareketlerin barış sürecine dahil edilmesi için çalışılacağı taahhüdünde bulundu.

Pazartesi günü Sudan'a gelen Khare, dışişleri ve savunma bakanlıklarından yetkililerle bir araya gelmişti.

Sudan Dışişleri Bakanlığı'ndan daha önce yapılan açıklamada, Darfur bölgesinde görevli UNAMID'in 2020'de misyonunu tamamlaması için bütün kolaylıkların sağlandığı bildirilmişti.

Darfur bölgesinde, "Adalet ve Eşitlik", "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Ordusu" hareketleri 2003 yılından bu yana hükümete karşı silahlı mücadele veriyor. Çeşitli ülkelerden askerleri bünyesinde barındıran UNAMID, 2008'den bu yana aynı bölgede görev yapıyor.

UNAMID, Darfur'un bazı noktalarında görev yapan güçlerini geri çekerek, bünyesindeki unsurların sayısını Ocak 2018 itibarıyla 11 bin 395 asker ve 2 bin 888 polise indirmişti. İkinci aşamada ise barış gücü bünyesindeki askeri güçlerin sayısının temmuz sonuna kadar 8 bin 735 asker ve 2 bin 500 polise düşürülmesi bekleniyor.      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR