DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ukrayna'daki ayrılıkçıların saldırıya geçtiği iddia edildi

Ukrayna'daki ayrılıkçıların saldırıya geçtiği iddia edildi

03.06.2015 16:18:57
Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıların Rusya'nın emriyle saldırıya geçtiğini öne sürdü.

Başbakan Yatsenyuk, ülkenin batısında bulunan Lviv yakınında, ABD askerlerinin Ukrayna askerlerine eğitim verdiği poligonu ziyaret etti.

Yatsenyuk, bu sabah doğudaki askeri yetkililerden birinin, ayrılıkçıların Donetsk iline bağlı Krasnogorovka ve Mariinka kasabalarına silahlı saldırı başlattığı yönünde kendisine bilgi verdiğini ifade ederek ayrılıkçıların saldırıya geçtiğini ileri sürdü.

"Rusya, bugün bir kez daha Minsk mutabakatını ihlal etti. Rusya, G7 Zirvesi öncesinde, dün Minsk'te yapılan Üçlü Temas Grubu toplantısını bilerek bozmaya çalıştı. Bugün ise desteklediği teröristlere saldırı emri verdi" diyen Yatsenyuk, uluslararası toplumun G7 Zirvesi'nde Rusya'nın saldırganlığına uygun ve yeterli yanıtı vermesini beklediğini vurguladı.

Yatsenyuk, bu askeri poligonda Amerikan askerlerinin Ukraynalı askerleri eğittiğini kaydederek diğer ülkelerin de askeri uzman göndermesini istedi.

Öte yandan, Devlet Başkanlığı İdaresinin Terörle Mücadele Operasyonu meselelerinden sorumlu sözcüsü Andrey Lisenko, ayrılıkçıların Donetsk ilindeki Ukrayna askerlerinin konuşlandığı noktalara ağır silahlar da kullanarak saldırı başlattığını belirtti. Lisenko, Mariinka kasabasında ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasında silahlı çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş