Türkiye’nin Ayasofya kararına AB'den kınama

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell 'AB Konseyi, Türkiye'nin bu kadar simgesel bir anıtı camiye geri dönüştürme kararını kınamaktadır' açıklamasında bulundu.

2020-07-13 18:55:15

AB dışişleri bakanları, Fransa'nın daha önce Doğu Akdeniz/Libya gerilimi nedeniyle talep ettiği Türkiye hakkındaki özel toplantıyı düzenledi.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, gündemine Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptalinin de eklendiği dışişleri bakanları toplantısıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Borrell, "Önemli bir mesele de Ayasofya'ydı. AB Konseyi, Türkiye'nin bu kadar simgesel bir anıtı camiye geri dönüştürme kararını kınamaktadır. Bu karar kaçınılmaz olarak güvensizliği körükleyecek, dini topluluklar arasında yeniden bölünmeyi teşvik edecek ve bizim diyalog ve işbirliği çabalarımıza zarar verecek" dedi.

AB Yüksek Temsilcisi, birliğin dışişleri bakanlarının, Türkiye'nin kararı acilen gözden geçirmesi ve kararı tersine çevirmesi için çağrı yapma fikrini desteklediklerini duyurdu.

YORUMLAR (0)