Türk gemisine saldırıda balyoz, demir kesici alet kullanıldığı ortaya çıktı!

İstanbul ve Londra merkezli şirkete ait M/V Mozart isimli konteyner gemisine yapılan korsan saldırısının detayları ortaya çıktı

24.01.2021 16:31:01

5 Milyon Dolar fidye iddiası

Liberya bandıralı İstanbul ve Londra merkezli şirkete ait M/V Mozart isimli konteyner gemisi Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğradı. Lagos'a yaklaşık 180 mil açıkta seyreden ve 19 mürettebata sahip Türk gemisine yönelik saldırıda bir kişi yaşamını yitirdi, 15 kişi kaçırıldı ve 3 kişi ise gemide bırakıldı. Gemi, 3 personelle Gabon'un Port-Gentil Limanı'na demirlendi. Kaçırılan 15 denizciyle ilgili çalışmalar devam ederken, korsanların 15 personelin bırakılması için 5 Milyon Dolar fidye istedikleri öne sürüldü.

Balyozlarla saatlerce kapılara vuruldu

Korsanların balyozlarla 7 saat boyunca 12 mm'lik sac kapılara vurduğu, daha sonra ise taş motoru ile kapıları kestikleri öğrenildi. Kestikleri kapılarda açılan deliklerden girer girmez ateş etmeye başlarken, geminin ikinci mühendisi bu esnada karnından kurşunlanırken yaralandı.

Dünya genelindeki korsan baskınlarının yüzde 95'i bu bölgede gerçekleşirken, korsanların Avrupa menşei olmayan gemileri hedef aldıkları öğrenildi.

0x0-son-dakika-nijeryada-turk-gemisine-korsan-baskinin-detaylari-ortaya-cikti-balyozla-7-saat-kapilara-vurdular-1611484203445

Solda 3. Kaptan Doğancan Cengil, sağda daha önce kendisiyle irtibat kurulan 4. Kaptan Furkan Yaren

Sabah

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)