DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Trump’a Kudüs uyarısı

Paris’te 70 ülkenin katıldığı konferansta Filistin-İsrail sorunu ele alınırken, Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, Trump’ı ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşımaması yönünde uyardı. Ayrault, bunun ‘ciddi sonuçlar doğuracak bir provokasyon’ olduğunu söyledi.

5 Yıl Önce
2017-01-16 09:39:19

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen zirvede Filistin-İsrail sorununa ilişkin iki devletli çözüm planı ele alındı. Filistin ve İsrail, konferansa katılımcı olarak değil sadece toplantının sonucunu dinlemek üzere davet edildi. İsrail'in temsilci yollamadığı konferansa 70 ülke katıldı, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Toplantının başında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, ‘uluslararası toplumun iki devletli çözümün, tek mümkün çözüm olduğunu güçlü şekilde vurgulamak istediğini' söyledi.

ggb

BARIŞIN ŞARTLARI OLUŞTURULMALI

Bunun ardından France 3 televizyonuna konuşan Ayrault, ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'deki Amerikan elçiliğini Kudüs'e taşıması önerisinin ciddi sonuçlar doğuracak bir provokasyon olduğunu ifade etti. Fransız bakan, “Bu tabii ki bir provokasyon. Sanırım bunu yapamayacaktır. Çok ciddi sonuçları olur. Bu konunun bir ABD Başkanı'nın gündemine girmesi ilk değil, ancak hiçbiri böyle bir karar almadı” dedi. Ayrault, “ABD Başkanı olduğunuzda bu konuda böyle inatçı ve tek taraflı bir tavır alamazsınız. Barış için şartları oluşturmanız gerekir” ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından açıklanan bildiri, katılımcı ülkelerin Filistin sorununu çözümünde atılacak tek taraflı adımları tanımayacağı kaydedildi. Açıklamada, iki devletli çözüm önerisinin altı bir kez daha çizildi. Filistin Kurtuluş Örgütü, konferansın ‘İsrail'i Filistin topraklarındaki işgaline son vermeye çağırdığını' belirterek, selamladı. Tel Aviv yönetimi ise konferansı ‘İsrail'e karşı olmakla' suçladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

sefil

Alıntı; 'Kim bize Mescid-i Aksa fotoğrafları diye sarı kubbeli Kubbet-üs Sahra'yı ezberletiyor? Bununla ilgili gezmiş olduğum bir-çok sitede, aşağıda alıntısını yaptığım yazı ile, ortak noktada buluşuyorlar. ''Medya. Peki, bu işin arkasında kim var? Mescid-i Aksa diye Kubbet-üs Sahra resimlerinin ezberletilmesi kimin işine gelir? Tabii ki Kubbetü's-Sahra'yı ön plana çıkarıp, Müslümanların değer verdikleri Mescid-i Aksa'yı arka plana itip, şaşırtmacayla sanki hiç yokmuş gibi göstermek isteyenin işine gelir. Bunu yapan kim olabilir? '

Görüş Bildir Bizimle Paylaş