DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Teravih namazı tek niyetle kılınabilir mi?

Teravih namazı tek niyetle kılınabilir mi? Teravih namazını evde kılınabilir. İki rekatta bir ya da dört rekatta bir selam verilerek kılınan namaz için, 'her selam sonrasında tekrar niyet edilmeli mi, tek niyetle teravih kılınır mı?' şeklinde sorular yöneltiliyor. Peki ama teravihe nasıl niyet edilir? Her seferinde tekrar niyet edilmeli mi? İşte diyanetin açıklamaları...

12.04.2021 17:20:00

Teravih namazı tek niyetle kılınabilir mi? Teravih namazını evde kılınabilir. İki rekatta bir ya da dört rekatta bir selam verilerek kılınan namaz için, "her selam sonrasında tekrar niyet edilmeli mi, tek niyetle teravih kılınır mı?" şeklinde sorular yöneltiliyor. Peki ama teravihe nasıl niyet edilir? Her seferinde tekrar niyet edilmeli mi? İşte diyanetin açıklamaları...

Teravih namazı tek niyetle kılınabilir mi?

Teravih namazına başlarken niyet ettikten sonra her selam verişte yeniden niyet etmenin şart olup olmadığı konusunda Hanefî âlimleri farklı görüşlere sahiptir. Tercih edilen görüşe göre teravih namazı bir bütün olduğundan her iki veya dört rekâtta selam verdikten sonra yeniden niyet etme zorunluluğu bulunmamaktadır. (İbn Nüceym, el-Bahr, I, 294; el-Fetâva'l-Hindiyye, I, 130). (Diyanet)

Teravih namazı için nasıl niyet edilir?

Teravih namazı evde kılınabilir. Evdeki aile üyeleriyle cemaat yapılabilir ya da tek başınıza bu namazın tamamını kılabilirsiniz.

Tek başına teravih namazı kılmak için "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazımı kılmaya" diyerek namaza başlayabilirsiniz. Eğer cemaat yapılıyorsa "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazı kılmaya uydum hazır olan imama" şeklinde niyet etmelisiniz.

İki rekatta bir selam vererek ya da dört rekatta bir selam vererek teravih namazı kılınabilir. 

Oruç Tutmanın Faziletleri Nelerdir? Tıklayınız...

Evde Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Tıklayınız...

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan