DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TAV'dan karbon ayak izi hesaplama uygulaması

TAV'dan karbon ayak izi hesaplama uygulaması

19.06.2015 11:57:42
TAV, uçuş sırasında ortaya çıkan karbon miktarının hesaplamasına imkan tanıyan yeni bir uygulama başlattı.

TAV Havalimanları'ndan yapılan açıklamaya göre, şirket, myclimate Türkiye ile iş birliği yaparak, iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları kapsamında yolcuların uçuşlarından kaynaklanan karbon ayak izini denkleştirmelerine olanak sağlayan bir uygulamayı hayata geçirdi.

Yolcular, TAV Havalimanları'nın işlettiği 14 havalimanının web sitesinde yer alan uygulamayla uçuşlarının karbon ayak izini hesaplayabilecek ve isterlerse hem karbon salımını azaltan hem de sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan bir projeye destek verebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları Başkan Yardımcısı Kemal Ünlü, iklim değişikliğini durdurmak ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir gezegen bırakmak için tüm dünyada kamu otoritelerinin, özel sektörün ve sivil toplumun ortak çaba göstermesi gerektiğini ifade etti. Küresel ölçekte karbon salımlarının yüzde 2'sinin havayolları başta olmak üzere havacılık sektöründen kaynaklandığını belirten Ünlü, şunları kaydetti:

"Biz TAV olarak sorumluluğumuzun farkındayız ve paydaşlarımızla iş birliği halinde yolcu memnuniyetini artırırken çevreye etkimizi en aza indirmek üzere çalışıyoruz. myclimate Türkiye'nin uzmanlığından yararlanarak, iş birliği içinde geliştirdiğimiz karbon ayak izi hesaplama ve denkleştirme uygulamasıyla, yolcularımız başta olmak üzere paydaşlarımızın da bu konudaki farkındalığını artırmayı amaçlıyoruz."

myclimate Türkiye Genel Müdürü Hande Sezer de "TAV Havalimanları çevre ve iklim değişikliği konusundaki öncü yaklaşımını bu çalışma ile bir adım öteye taşıyor. TAV için hazırlamış olduğumuz bu uygulama, bir yandan yolculara iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunma şansı verirken, bir yandan da bu konuda farkındalığın artmasını amaçlıyor. Türkiye'de havalimanı işletmecisi bir firmanın tüm havayolu şirketlerinden önce böyle bir uygulamayı başlatmış olması, TAV'ın yenilikçi tavrını bir kere daha gözler önüne seriyor" değerlendirmesinde bulundu.

- "İstanbul-Ankara arası uçuş 125 kilogram karbon"

myclimate Türkiye'nin uluslararası standartlara uygun şekilde geliştirdiği uygulamaya göre, İstanbul-Ankara arasında ekonomi sınıfında seyahat eden bir yolcu, atmosfere 125 kilogram karbon salımına neden oluyor. Bu miktar yaklaşık 30 ağacın bir yılda azalttığı karbona eşdeğer. Hesaplamanın ardından dileyen yolcular myclimate Türkiye'nin portföyünde yer alan projelere destekte bulunarak bu miktarı denkleştirebiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M

En kötüleride en iyileride bizden çıkıyor, biz nasıl bir milletiz. Allah razı olsun abicim senden.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş