Suna Kan

Suna Kan

Türk keman virtüözü Suna Kan... Suna Kan kimdir? İşte Suna Kan'ın biyografisi

Suna Kan, 21 Ekim 1936'da Adana'da doğdu.

Babası Nuri Kan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Viyola sanatçısıdır. Suna Kan, küçük yaşlarda babasından keman dersleri almaya başlamıştır.

Zamanla keman çalmaya yeteneği olduğunu gören ailesi bu yeteneğini geliştirmesi için Kan'ın aile dostları Hulusi Karsel'den keman dersleri almasını sağladı.

İlerleyen zamanlarda eğitimiyle keman derslerini bir arada devam ettiren Suna Kan, Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazandı ve bu okulda Avusturyalı eğitimci Walter Gerhardt ile başladığı temel keman öğrenimini İzzet Nezih Albayrak ve Gilbert Back ile ilerletti.

İlk resitalini 10 yaşındayken Ankara Devlet Konservatuvarı'nın konser salonunda Mozart'ın 5. senfonisini çalarak veren Kan, bu yeteneğiyle devrin önemli isimleri tarafından "Harika Çocuk" olarak anıldı ve çevresi tarafından daha kaliteli eğitim alıp yeteneğini ilerletebilmesi için Avrupa'da eğitim alması gerektiği söylendi.

1948 yılında isme-özel olarak çıkarılan “İdil Biret ve Suna Kan'ın yabancı memleketlere müzik tahsiline gönderilmesine dair kanun” (Harika Çocuk Yasası) ile yurt dışında öğrenim görmek için devlet bursu alma imkanı buldu. Yasanın çıkmasından bir süre sonra ailesiyle birlikte önce Roma'ya gitti; birlikte çalışacağı eğitimcinin yaşamını yitirdiğiöğrenilince Paris Konservatuvarı'na gönderildi. Paris'te Gabriel Bouillon ile çalışan Kan, 1952 yılında konservatuvarı birincilikle bitirdi.

Uzun süreler kariyerine devam eden, ünlü şef ve orkestralar ile çalışan Kan, 2017 yılının Mayıs ayında sağlık sorunları sebebiyle uzun bir süre konser vermediğini hatırlatarak "Kemanın kutusunu şimdilik, bu dünyadan gidinceye kadar kapattım" ifadelerini kullandı.

Kazandığı Yarışmalar:

Cenevre Yarışması (1954)

Viotti Yarışması (1955)

Münih Yarışması (1959)

Long-Thibaud Yarışması (1957) - "Paris Kenti Ödülü"

Vitring yarışması(1958)

Kulitibang yarışması(1965)

Temtobant yarışması(1956)

 

Beraber Çalıştığı Orkestralar:

Londra Senfoni

Los Angeles Filarmoni

Bamberg Senfoni

Moskova Senfoni

Fransa Ulusal Radyo Senfoni