SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Sözcü'den Sağlık Bakanlığı'nda 'Menzil' temizliği iddiası

Sözcü'den Sağlık Bakanlığı'nda 'Menzil' temizliği iddiası

Sözcü gazetesi, hükümetin 2011 yılında gerçekleştirdiği reform sonucunda Menzil tarikatına mensup olduğu öne sürülen kişilerin önemli makamlara geldiğini, yeni Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın şimdi reform öncesine dönme kararı alarak söz konusu kişileri hastanelerden uzaklaştıracağını iddia etti. İddiaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmazken, haber ise tepki çekti.

Sözcü'den Sağlık Bakanlığı'nda 'Menzil' temizliği iddiası
10.09.2017 22:49:43

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Gazete bugünkü manşetinde yer verdiği Saygı Öztürk imzalı haberde sağlık ile ilgili bir iddia ortaya atarak, Recep Akdağ'ın döneminde 6 yıl önce hayata geçirilen sistemin kökten değiştirildiğini, yeni Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın talimatıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Kamu Hastaneleri Kurumunun kadırıldığını, bu kurumların 2011 yılından önce olduğu gibi yeniden genel müdürlüğe dönüştürüldüğünü yazdı.

Habere göre Kadroları iptal edilen kurumların üst düzey yöneticileri ile il/ilçe sağlık müdürlerinin de görev süreleri sona erdirildi. İşte ayrıntılar:

YENİ YAPILANMA NASIL OLACAK?

Yeni yapılanma çerçevesinde sağlık hizmetleri il/ ilçe sağlık müdürleri tarafından verilecek, İldeki sağlık hizmetlerinden il sağlık müdürleri sorumlu olacak. İl/ilçe sağlık müdürlükleri bu amaçla (başkanlık/başkan yardımcılığı yardımcılığı şeklinde) yeniden yapılandırılacak. İl/ilçe müdürlüğü, başkan/başkan yardımcılığı, başhekim gibi görevlere sözleşmeli personel atanacak. Bu amaçla 9.831 adet kadro verildi. Oluşturulan Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı ve illerde genel sekreterliklere sözleşmeli personel atandı. Devlet hastaneleri genel sekreterliklere bağlandı, birinci basamak sağlık hizmleti Halk Sağlığı Kurumu'na bırakıldı. 112 Acil Ambulans görevi de il sağlık müdürlüklerine devredildi. Hastanelere hem başhekim, hem de yönetici atamasıyla

PERSONEL ATAMA ve YER DĞEİŞTİRMEDE DEĞİŞİKLİK

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin “Menzil tarikatına” bağlı kişilerin yıllarca önemli görevlere getirildiğini söylediğini iddia eden gazete, personel atama ve yer değiştirmelerinde etkili olan Sağlık Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü de değiştirildiğini, bu göreve Dr. Mehmet Akgül'ün getirildiğini belirtti.

GAZETEDEN FETÖ VURGUSU

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

"FETÖ'cülerin geçmişte etkili olamadığı Sağlık Bakanlığı'nın Menzil tarikatının yönetiminden kurtarılması için Sağlık Bakanı Demircan'ın kararlı olduğu bildirildi. Hastanelerin de baştabipler tarafından yönetileceği belirtildi."

84933


CHP'Lİ VEKİLDEN AÇIKLAMA

Bakanlıktaki gelişmeleri yakından izleyen Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı, CHP Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Aytun Çıray şunları söyledi:

“Birilerine makam-mevki vermek amacıyla sağlıkta üç başlı bir sistemi tüm uyarılara rağmen 2011 yılında getiren Sağlık Bakanlığı, 2011 öncesinde olduğu gibi sağlık hizmetlerini tek elde toplama kararı aldı. Yapılanlar, eskiye dönüşle hataların bir kısmının giderilmesidir. Bugün, sistemde büyük finansman kaçağı devam ediyor. Hatayı fark etmeleri önemlidir. Yapılan düzenlemeyi destekliyoruz. Buradaki tarikat yapılanmasının da sonlandırılması gerekiyor. Bir cemaat temizlenirken, yeri başka bir cemaat-tarikat tarafından doldurulmamalı. Bakanı bu konuda kararlı görüyoruz. Gelişmeleri yakından izleyeceğiz.”

CEMAATLER HEDEFE Mİ KONULUYOR?

Gazetenin iddiası ise cemaatlerin FETÖ tecrübesi üzerinden hedef alındığı tartışmalarını gündeme getirdi. Sosyal medyada bir çok kullanıcı haberi eleştirirken FETÖ'nün gizli yapılanmasına atıfta bulunularak cemaatlerin hedef alınmaya çalışıldığını belirtti.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 13.09.2017 14:03:33
Bilbest firmasının nasıl iş aldığı belli oldu :)
/ 12.09.2017 16:11:06
son dönemde moda oldu.fetöyü referans gösterip,bakın bütün cemaatler tehlikelidir propagandası.oysa fetocuları ezelden beri kimse sevmezdi.ama dikkat edin,cemaatleri hedef alanlar sadece ehli sünnet cemaatlere laf ediyor.yani senin cemaatin kötü benimki iyi kafası.suriyede muhalifleri abd ile bağdaştırırlar,ıraktaki şiiler abd askeri doğrudan,ona laf etmezler.aynı hesap.
/ 11.09.2017 22:46:48
Söyleye söyleye dilimiz de tüy bitti.Ne FETÖ ve ERGENEKON zihniyetinin iftira ve kışkırtması ile gerçek, ehli sünnet çizgisindeki dini gruplara ve üyelerine zarar verilmeli ve rencide dilmeli ne de ehliyet ,liyakat ve sadakat ilkesine aykırı olarak sırf bir insan bir yere bağlı veya bir kişiye yakın diye bir yere getirilmeli...Bu dengeyi sağlayacak ve takibini yapacak hükumet...
/ 11.09.2017 19:29:17
Benim de merak ettiğim konu, doktoralı ancak uzmanlık belgesş olmayan öğretim üyeleri üniversitelere afiliye olan eğitim araştırma hastanelerinde uzman doktor olarak nasıl çalışıyor, nasıl döner sermaye alıyor.. Sağlık Bakanlığı bu konuya da el atsa iyi olur kanımca...
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR