SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Rus uzman: Moskova ve Şam anlaştı, İdlib'de nihai çözüm şiddetle sağlanacak

Rus uzman: Moskova ve Şam anlaştı, İdlib'de nihai çözüm şiddetle sağlanacak

İdlib'de Türk askerlerinin hedef alınması sonrasında 33 asker hayatını kaybetti. Rusya-Türkiye arasında kriz tırmanırken Rus basınında ağırlıklı görüş 'Putin'in kaybedecek bir şeyi olmadığı' yönünde. Rus uzman Starodubzew da 'nihai çözümün şiddet yoluyla sağlanacağını” savundu.

Rus uzman: Moskova ve Şam anlaştı, İdlib'de nihai çözüm şiddetle sağlanacak
28.2.2020 22:12:41

Deutsche Welle Türkçe'den Roman Goncharenko'a konuşan Rus askeri uzman ve gazeteci Alexander Golts, bugüne kadar Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de daha büyük ihtilaflara mani olabildiğini belirterek "Görünen o ki iki taraf şimdi de uzlaşma yoluyla en kötü ihtimalden kaçınmaya çalışıyor. Taraflar uzlaşacaktır. Ancak her halükarda, bir taraf yiğitliğine leke sürülmemesine mani olamayacak” görüşünü kaydetti.

TÜRK AKIM PROJESİ

Uluslararası İlişkiler Konseyi uzmanlarından Inan Starodubzew ise 2015 yılında Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesiyle yaşanan gerilimin bir benzerinin bugün de yaşanabileceğine dikkat çekti. Ancak Starodubzew, Moskova'nın Ankara'dan farklı olarak bugün yaşanan krizde avantajlı bir konumda bulunduğuna vurgu yaparak Rusya'nın önem atfettiği Türk Akımı projesinin hayata geçirilmesini sağlamayı zaten başardığına dikkat çekti.

"TÜRKİYE RUS TURİSTLERE MUHTAÇ"

Akkuyu nükleer santrali ile Türkiye'ye satılan S-400 hava savunma sisteminin, Rusya'nın Suriye'deki hedeflerine mani olacak önemde olmadığına işaret eden Rus uzman, buna karşın Türkiye'nin Rus turistlerine "muhtaç” olduğunu iddia etti.

RUSYA DÖRTLÜ ZİRVEYE İLGİ DUYMUYOR

Starodubzew, Rusya'nın İstanbul'da Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı bir dörtlü zirveye çok da ilgi duymadığını sözlerine ekledi.

"DÖRTLÜ ZİRVE SADECE TAARRUZU FRENLER"

Rus uzman, Rusya'nın "İdlib'de aktif ve bir hayli başarılı bir taaruz” yürütürken yapılacak zirvede Suriye'de bir ağırlığı olmayan Fransa ve Almanya'nın insani konulara dikkat çekmek isteyebileceklerine işaret etti. Rus uzman Starodubzew, "Böyle bir zirve sadece taaruzu frenler” ifadelerini kullandı.

"RUSYA ve ŞAM ANLAŞTI: İDLİB'DE ÇÖZÜM ŞİDDETLE SAĞLANACAK"

Moskova ve Şam'ın İdlib'deki "final” konusunda uzlaştıklarını, "nihai çözümün şiddet yoluyla sağlanacağını” savunan Starodubzew, Putin'in ancak "İdlib meydan muhaberesinde dikkate şayan bir başarı sağlaması halinde” dörtlü müzakere masasına oturacağı tahmininde bulundu.

"RUSYA'NIN SURİYE POLİTİKASI KRİTİK BİR EŞİKTE"

Russia in Global Affairs adlı gazete ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Moskova'yı “köşeye sıkıştırarak Şam için ne kadar güvenilir bir müttefik olduğunun sınanmasına” yol açtığını, Rusya'nın Suriye politikasının kaderinin kritik bir eşiğe geldiğine dikkat çekti.

RUSYA'NIN ENDİŞESİ

Gazetenin Facebook sayfasında yer alan yazıda, "Suriye'de kimin sözünün geçtiği belli olacak” ifadelerine yer verilirken, Türkiye ile bir savaşın önlenmesi halinde, Rusya'nın 2015 yılı itibariyle yürüttüğü Suriye politikaları ile bölgede "niteliksel bir değişimin” sağlanmış olacağı vurgulandı. Yazıda aksi takdirde, kaybedilenlerin eski kazanımları amorti edeceği de aktarıldı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR