DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ruhani'den ilk açıklama! 'İran radikalizme 'Hayır' dedi'

İran radikalizme 'Hayır' dediİran'da yapılan seçimlerde oyların yüzde 57'sini alan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi.

5 Yıl Önce
2017-05-21 12:15:11

BBC Türkçe'nin haberine göre Verilen 41.2 milyon toplam oydan 23.5 milyonunu Ruhani aldı. Ruhani'nin rakibi muhafazakar İbrahim Reisi'nin ise 15.8 milyon ile oyların 38.5'ini alarak seçimi kaybettiği belirtildi.

Devlet televizyonunda ilk zafer konuşmasını yapan Ruhani, "İran ulusu, radikalcilik ve şiddeti değil dünyayla etkileşim yolunu seçti. Seçimler artık bitti. Ben bu milletin cumhurbaşkanıyım ve bana ve politikalarıma karşı çıkanlar dahil her bir İranlının yardımına ihtiyacım var. Büyük İran halkı, bu seçimin kazananı sizsiniz" dedi.

HAMANEY'DNE İLK AÇIKLAMA

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Twitter'dan yaptığı açıklamada seçimlerin, "İran ulusunun yükselen ilerleyişini" gösterdiğini söyledi.

REİSİ'DEN ELEŞTİRİ VAR

Reisi ise, Ruhani destekçilerini seçim yasalarını hiçe sayarak sandık başında propaganda yapmakla suçladı.

SEÇİME KATILIM

56 milyon kayıtlı seçmenden en az 40 milyonu sandık başına gitti. Oylamalar gece geç saatlere kadar uzatılırken, uzun kuyruklar oluştu. Seçim kurulu yetkilileri, "halkın coşkulu katılımı" ve "talepler" nedeniyle süreci uzattıklarını açıkladılar. Katılım oranı yüzde 70'i buldu.

RUHANİ'NÜKLEER' İLE HATIRLANIYOR

2013 yılında göreve gelen 68 yaşındaki din adamı Ruhani, 5+1 ülkeleriyle nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasını sağlamış, bunun sonucunda İran'a uygulanan pek çok yaptırım ve ambargo kaldırılmıştı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş