DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Renault Grubu, yılın ilk yarısında 1,4 milyon araç sattı

Renault Grubu, yılın ilk yarısında 1,4 milyon araç sattı

09.07.2015 13:39:44
Renault Grubu'nun 2015'in ilk yarısındaki satışları yüzde 0,7 artışla 1 milyon 375 bin 863'e yükseldi.

Renault Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, 2015'in ilk yarısında yüzde 1,4 büyüyen küresel otomotiv pazarında grubun satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,7 artışla 1 milyon 375 bin 863'e ulaştı.

Avrupa'daki Renault satışları pazardan daha hızlı büyümeye devam etti. Yüzde 8,5 genişleyen pazarda Grup, yüzde 9,3 artışla 849 bin 88 araç sattı. Grubun pazar payı, özellikle Güney Avrupa'nın performansı sayesinde binek ve hafif ticari araç toplamında yüzde 10,2'ye ulaşarak birçok Avrupa ülkesinde yükselişe geçti.

Renault markasının satışları Clio, Captur, Twingo, Trafic ve Master modellerinin de desteğiyle yüzde 10,6 artarak 643 bin 928'e yükseldi. Renault, Avrupa'da binek ve hafif ticari araç toplamında yüzde 7,8'lik pazar payıyla ikinci en güçlü büyüyen marka oldu.

Clio, Avrupa'da en çok satış kaydeden ikinci model ve Fransa'da açık ara en çok satılan model olurken, Captur, Avrupa'da en çok satılan crossover olmayı sürdürdü.

Dacia markası, 2015 yılının ilk altı ayında 205 bin 160 satışla yüzde 5,3'lük bir büyüme kaydetti. Bu yıl Avrupa'daki 10. yılını kutlayan Dacia, bölgede 2 milyon satışa ulaştı.

Renault Grubu'nun ana pazarı Fransa'da satışlar, toplam 325 bin 365 araçla yüzde 3,7 artarken, başlıca Avrupa pazarları arasında bulunan İspanya ve İtalya, sırasıyla yüzde 30,9 ve yüzde 24,4 yükselişle en güçlü büyümeyi kaydetti. Grup, yüzde 9,2 pazar payıyla İtalya'da son 30 yılın en güçlü performansını elde etti.

Yüzde 52,1 ile güçlü bir büyüme gösteren Avrupa elektrikli araç pazarında ise Renault'nun satış hacmi 2014 yılına oranla yüzde 72,1 arttı. Renault, özellikle İngiltere ve Norveç'te önemli ölçüde büyüme kaydetti. Bu yıl başında satışlarını ikiye katlayan ZOE, grubun büyümesinde başı çekti.

- Türkiye ve Romanya'daki güçlü performans, Avrasya bölgesindeki düşüşü sınırladı

Avrupa dışında ise özellikle pazar trendinin düştüğü Rusya, Brezilya ve bazı yükselen pazarlardaki çalkantılar, grubun satışlarında etkisini sürdürdü. Buna rağmen, grubun satışlarında Türkiye, Romanya ve Cezayir'de durum daha pozitif seyretti.

Avrasya Bölgesi'nde, ekonomik kriz yaşayan Rusya pazarı yılın ilk yarısında yüzde 37,1 düştü. Rekabetin yüksek olduğu bu pazarda Renault Grubu, marjını korumaya odaklandı ve 0,5 puan düşüşle yüzde 7,4'lük pazar payı elde etti.

Grubun satışlarının yüzde 35,3 arttığı ve yüzde 15,8 pazar payı kaydettiği Türkiye'deki yükseliş ve Romanya'da elde ettiği güçlü performans, tüm Avrasya bölgesindeki düşüşün yüzde 10,2 ile sınırlanmasını sağladı.

Amerika bölgesinde satışların 163 bin 223 araçla yüzde 20,6'lık bir düşüş trendinde olduğu görüldü. Brezilya'daki satışlar yüzde 18,7 düşüşle 89 bin 527'ye gerilerken, grubun bu ülkedeki pazar payı yüzde 7'nin üzerinde oldu.

Arjantin'de zorlu bir lokal mali pazarla karşılaşan Renault, tercihini riskini pesoyla sınırlamaya karar verdi, dolayısıyla ithalat hacmini de sınırladı. Grubun satışları, yılın yarısında yüzde 17,5 düşen bu pazarda yüzde 39,8 azalışla 31 bin 808 olarak gerçekleşti.

Renault Grubu, Kolombiya'da güçlü konumunu sürdürdü ve 2014 yılının ilk yarısına kıyasla 1 puan artarak yüzde 17,6 pazar payı kaydetti.

Afrika-Orta Doğu-Hindistan Bölgesi'nde ise grubun satışları yüzde 3,6'lık pazar payıyla 150 bin 735'e yükseldi. Renault ve Dacia markalarıyla grup, Cezayir'deki yüzde 31,8 ve Fas'taki yüzde 38,2 rekor pazar payıyla Kuzey Afrika'da lider konumda yer aldı. 2014 yılının sonunda pazara sunulan, Oran bölgesindeki Oued Tlelat fabrikasında üretilen Renault Symbol, Cezayir'de mayıs ayında pazarda en çok satılan model oldu.

Yüzde 6,2 yükselişteki Hindistan pazarında, grubun satışları yüzde 3,2 düşerken; Asya Pasifik bölgesinde, Renault Samsung'un Kore'deki büyümesine rağmen satışlar yüzde 5,6 geriledi. Grup, yerel olarak üretilen yeni bir modelin 2016 yılında ticarileştirilmesine hazırlanırken Çin'deki satışlarda da yüzde 45,5'lik önemli bir düşüş kaydetti.

- "Küresel otomotiv pazarındaki büyüme beklentisi yüzde 2'den yüzde 1'e revize olacak"

Yılın ikinci yarısında Avrupa otomotiv pazarının canlılığını koruyarak gelişmekte olan ülkelerdeki düşüşü dengelemeye devam etmesi gerektiği belirtilen açıklamada, "Avrupa için, en az yüzde 2'si Fransa olmak üzere, yıllık minimum yüzde 5 büyüme öngörüyoruz. Küresel otomotiv pazarı, özellikle Çin pazarındaki durgunluk ve Latin Amerika ile Rusya'daki krizden dolayı, daha önce öngörülen yüzde 2'lik büyüme yüzde yüzde 1'e revize olacaktır" ifadelerine yer verildi.

Renaut Grubu'nun başta pazar tarafından oldukça iyi karşılanan Espace ve Kadjar ile Hindistan'daki Lodgy ve Kwid olmak üzere yeni lansmanlarının etkisinden yararlanacağı aktarılan açıklamada, grubun "global satış adetlerinin artışının devamı, Avrupa'da Renault markasının güçlendirilmesi ve başlıca yükselen pazarlarda konumunu iyileştirilmesi" şeklindeki yıllık hedeflerini teyit ettiği belirtildi.

Renault Grubu Performans Başkanı (CPO) ve Satış Pazarlama Başkan Yardımcısı Jerome Stoll, açıklamadaki değerlendirmesinde, üç yıllık istikrarlı büyümeden sonra bu yıl yeni bir hedefe vardıklarını belirterek, "2015 yılında pazara sunulan birçok ürünümüzle birlikte Avrupa'daki güçlenen konumumuz, yılın ikinci yarısında büyümemizi hızlandıracağımızı teyit ediyor" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş