DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

PYD, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e saldırıyor

Suriye Kürtleri'nin bir kısmını temsil eden PYD'nin silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri'nin ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Hristiyan köylerini IŞİD örgütünden geri aldığı bildirildi.

27.05.2015 15:37:02

BBCTÜRKÇE'nin haberine göre, Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG'nin El Mabruka kasabasına girdiğini ve IŞİD militanlarının güneye doğru geri çekildiğini duyurdu.

Gözlemevi, Suriye'de çatışmalara katılan kişilerden bilgi alarak raporlarını hazırlıyor ve devam eden şiddetli çatışmalar nedeniyle çoğu zaman bu bilgiler bağımsız kaynaklar tarafından teyit edilemiyor.

'Tel Abyad'a ilerleyebilirler'

Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, YPG'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki ilerleyişiyle birlikte IŞİD'in Suriye'deki merkezi olarak kabul edilen Rakka'ya giden yolun da açılmış olduğu belirtildi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Mayıs ayı başından bu yana Suriye'nin kuzeydoğusunda IŞİD mevzilerine hava saldırıları düzenliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG'nin son bir ay içerisinde 4 bin kilometre karelik alanı IŞİD'den geri aldığını bildirdi.

Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman, YPG'nin El Mabruka'yı aldıktan sonra Türkiye sınırındaki Tel Abyad'a da ilerleyebileceğini söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muhalif

ihvanın lider kadrosu, çekirdek kadrosu ile içinde bulunan milliyetçi kanad idamlara rağmen silahtan yana olmazlar. ihvan büyük tecrübedir. daha öncede liderleri idam edildi. soğukkanlılıklarını bozmamışlardı. ülkeyi iç savaşa götürecek kadar büyük bir çatışma içine gireceklerine ihtimal vermiyorum. ama idamlar gerçekleşirse sis'nin hayat garantiside gider. buna en azından sisi için eminim. başkada çok büyük çatışma olmasın. hele hele suriyeleşme gibi bir durum inşallah hiç yaşanmaz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş