SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Pentagon'un koridor hesabı

Pentagon'un koridor hesabı

Suriye’de gelecek 6 ayda ortaya çıkması beklenen en yüksek senaryoya göre Türkiye-Suriye sınırında PKK/PYD’ye koridor tamamlanmış olacak.

Pentagon'un koridor hesabı
16.6.2015 12:33:58

Afganistan ve Irak işgallerinde ABD'nin en üst düzeydeki komutanlarına danışmanlık yapan Kimberly Kagan'ın başkanlığını yürüttüğü ABD Savaş Çalışmaları Enstitüsü, önümüzdeki 6 ayda Suriye'de ortaya çıkabilecek senaryoları içeren bir çalışma yayınladı. 

Raporda yer alan en yüksek olasılıklı senaryoya göre, Tel Abyad'da koalisyon uçaklarının bombalarıyla “çevrelenen”  IŞİD'in yerini PKK/PYD'ye bağlı güçler alacak. Böylece Türkiye-Suriye sınırında PKK/PYD'nin denetiminde geniş bir alan yaratılmış olacak. Enstitü, bu durumu ortaya koyan bir harita da yayınladı.

ABD AÇISINDAN EN TEHLİKELİ SENARYO

Raporda olasılığı en yüksek senaryonun yanı sıra ABD açısından en tehlikeli senaryoya da yer verildi. Bu başlık altında Suriye'nin kuzeyinden IŞİD'in atılamaması ve PKK/PYD'nin Tel Abyad'da kontrolü ele geçirememesi durumu ele alınıyor. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde IŞİD'in Hama, Humus ve Şam'a doğru da yönelebileceği belirtiliyor. Suriye'nin batısında da Nusra'nın yeni alan kazanma arayışlarının yoğunlaşacağı tahmin ediliyor. ABD Savaş Çalışmaları Enstitüsü'nün raporunda ABD'nin bölgede daha etkin bir rol üstlenmesi gerektiğine işaret ediliyor. Bu çerçevede ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde ve güneyinde alan kazanan IŞİD ve Nusra'ya göre daha “ılımlı” silahlı gruplara verdiği desteği artırması gerektiğinin altı çiziliyor. 

Düne kadar harita böyleydi:

Bugün harita böyle:

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

Metehan / 21.8.2019 10:01:30
Filistin için oynanan oyun yine sahnede Aynı senaryo Kürtler için hazırlandı Filistin'de ingilizler araplara dedi ki türklere savaş açın biz size vatan kuracağız dediler sonrası malum ISRAEL hoop geldi el koydu şimdide aynısı olacak israel kendisine vaad edilmiş toprakları kürtlere bırakmaz Amerika kürtlere şimdilik yardım ediyor :) Amerikanların Meşhur Atasözü nedemiş ?( Yaralı bir Tavşanın Çığlığını Duyan Çakal Koşarak Gelirmiş Ama Yardım Etmek için Değil )orada kürt devleti kurulsun merak etmeyin vaad edilmiş toprakları almaya gelecektir israel ozaman kim dost kim düşman belli olacak
kenan yagmur / 18.6.2015 10:47:00
kürtlerin bir hak kazanması niye bu kadar zorunuza gidiyor kürtleri hep aşagılıyonuz sizin yalandan başka bir mesleginiz yok mu yok israil için yok ermenistan için kürtler kendi milleti için çabalıyor menfati neyse onu yapar size mi gelip soracak siz geleli 1000 yıl oluyor orta asyadan kürtler 6000 yıldan beri burda bu nasıl bir hak ya nasıl
azadi / 17.6.2015 20:20:18
Bakin kürtlerin vatani bugün dört parcaya bolunmuş. Acin tarihi okuyun goreceksiniz. Ve Kürtler 6000 yildir burda. Ama siz somurgeciler orta asyadan gelip buralari talan ettiniz yagmaladiniz. Kurtler bugun kendi topraklarini can ve mallarini korumak için savasiyor. Bu niye bu kadar zorunuza gidiyor. Baskasinin bir karis topragini bile ele gecirmediler. Bunu anlamayacak kadar kör ve irkcisiniz.
fırat / 17.6.2015 16:41:09
siz turklere gore kurtler devler kurumaz sizde akil bu yonde neymis batinin uyduruklari
azadi / 17.6.2015 11:06:05
Bakin kürtlerin vatani bugün dört parcaya bolunmuş. Acin tarihi okuyun goreceksiniz. Ve Kürtler 6000 yildir burda. Ama siz somurgeciler orta asyadan gelip buralari talan ettiniz yagmaladiniz. Kurtler bugun kendi topraklarini can ve mallarini korumak için savasiyor. Bu niye bu kadar zorunuza gidiyor. Baskasinin bir karis topragini bile ele gecirmediler. Bunu anlamayacak kadar kör ve irkcisiniz.
azadi / 17.6.2015 09:43:24
Bakin kürtlerin vatani bugün dört parcaya bolunmuş. Acin tarihi okuyun goreceksiniz. Ve Kürtler 6000 yildir burda. Ama siz somurgeciler orta asyadan gelip buralari talan ettiniz yagmaladiniz. Kurtler bugun kendi topraklarini can ve mallarini korumak için savasiyor. Bu niye bu kadar zorunuza gidiyor. Baskasinin bir karis topragini bile ele gecirmediler. Bunu anlamayacak kadar kör ve irkcisiniz.
mustafa / 17.6.2015 09:35:15
Şimdi burda kürt devletine karsi cikan ve onu abd ile israil piyonu olacak diye suclayan irkcilara sunu soylemek isterim. Şimdi zaten sizler piyonluk yapiyorsunuz bu ulkelere. Abd kobralari tanklari F16 lar ile israil pilotlarini konya ovasinda egitip filistin katliamlarina ortak oluyorsunuz. Sizin kadar kalles ve ihanetci baska bir ulus var mi yeryuzunde. Eger insansaniz once bu ihanetinize itiraz edin.
kürdistan / 17.6.2015 09:32:14
Kürt bebelerini öldüren sizlersiniz. Ceylan onköl ve yuzlercesini. Kürtler kendi bebelerini nasil oldursun. Bu kadar iftira ve asagilikca zirvalari kusmaya utanmiyor musunuz. 4500 kürt koyu yakildi 3 milyonu batiya süruldu. 17500 faili mechul kurt olduruldu. türkiye rumuzlu kişiye, eger kürtler senin ailenden yasli birine tecavüz ettilerse söyle. ama yoksa 1990larda koy basip kürt kadinlarinin irzina gecen resmi gorevliler icin birsey diyecek kadar vicdan ve iman sahibi misin merak ediyorum.
serdal / 16.6.2015 23:52:31
hem katliamda,hem başka halkların toprağını işgalde,hem faşistlikde hem de abd şemsiyesinde olmada pkk ve kürtleri yeni bir küçük İsrail olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Müslüman / 16.6.2015 21:28:06
Ulusal bir Kürt devleti isteyen ve kavmi için savasanlar cahiliye ölümüyle hayatları son bulacak sen orda Amerika'nın ümmet için iyi bir şey isteyeceği ni mi düşünüyorsun ah ahmak ve kandirilmislar ebu Azad biji Obama diyecek kadar da gözleri dönmüş kafirler hepiniz amerika ve İsrail ile gomuluceksiniz İslamın topraklarinda
erkan / 16.6.2015 18:11:45
Tc devleti 12 saat fabrikada çalışan türklerin derdine çare oldu. umarım kc devletide 10 uncu katta mala ile iskele üstünde sıva yapan kürtün derdine deva olur.AKP dönemi TC nin temeline dinamit yerleştirildi diye eyyam yapan sözcü yazarının damadı nişantaşı ve bebekte oturarak ülkenin ikinci sınıfını temsil ettiğini söyleyen hdp ye hayırlı olsun. lakin bunlara kürt desen kürt değil müslüman desen müslüman değil. bu savaşı türk ve kürt arasında çıkarmak isteyen bu zihniyet kaybedecek o gün bu iş kökünden halledilmiş olacak.
asit / 16.6.2015 16:14:00
bütün kürtçülere ve pkklılara sesleniyorum, amerikanın ipiyle indiğiniz kuyudan çıkamayacaksınız. sizleri babanız israil, ananız hitler, amca çocuklarınızda haçlı koalisyonudur. masum insanların evlerinı ateşe veren siz kürt faşizmi vanpir ruhlu kan emici sülük gibi islam ümmetine musallat oldunuz. sizleri öyle kötü günler bekliyor ki, veyl veyl dersinin ateşini bu dünyada ensenizde hissedeceksiniz. natonun çocukları, ilim ve irfan yoksunu bebek katilleri tabiki musibet üstüne musibet yaşayacaksınız. sakın akıllanmayın, katliam ve zulme devam edin.
muhammed cezeri / 16.6.2015 16:00:13
Çok merak ediyorum,ulusal -laik bir kürt devleti fitne sebebi oluyor da 90 yıldır var olan laik-kemalist ve ulusal t.c. ne oluyor peki?Ali şahin bir anlatsan da bilsek.Herkese mübah ama sıra mazlum kürt halkına gelince haram öyle mi? 50 tane islami olmayan müslüman devletler var,varsın bir de kürtlerin de olsun.Bundan niye endişeleniyorsunuz?
türkiye / 16.6.2015 15:51:41
sahte kürdistana; senin şeytan görünümlü kuduz kürt olmaktansa aklı selim müslüman bir kürt olurum daha iyi. şeytanın çocuğu olmakla kürt olmak arasında çok fark var. senin liderin bebek katilidir. kürtlerin lideri ise, selahaddin eyyübidir. senin teroristlerin, yaşlılara tecavüz eder, evleri ateşe verir ve hitlerin savunuculuğunu yapar. senin pkklı teroristlerin amerikan medet umar, onların gö..den ayrılmaz. ordan gelen silah ve yardım için her şeyi de yapar. sakallı çarçaflı öldüren din tanımayan sizlerin yok olmasıda çok yakındır. :)
hüseyin / 16.6.2015 15:46:01
pkk ya destek veren amerika ve haçlı batı ittifakı, islam ümmetine fitne ve fesad sokmak istemektedir. haçlı ve şii-iran esed zihniyetinin yok olması için suriye rojavasında bulunan bütün pkk-pyd-ypg teroristlerinin kesinlikle yok edilmesi gerekir. o bölge ayrıca dhkpc-tkp-mlkp ve tikko gibi alevi sol örgütlerinde silahlı eğitim alıp buralara katliama gelen militanlarıyla kaynıyor. devletin acilen tedbir alması gerekiyor. yarın çok geç olabilir. pkk ve sol terör guruplarının ülkemizin huzur ve refahına gölge düşürmesine müsaade etmemek gerekir.
kürdistan / 16.6.2015 15:40:20
Ali Şahine; Ulusal Bir Kurt devleti fitnenin basi degil islamin kalbi olacaktir. Senin hibi turk irkcisi ve sovenistlerin iftiralari ve fitneleri Kurtler icin hicbir anlam ifade etmez. Senin destek verdigin katliamci ve tecavüzcu isid soysuzlari Allahin lanetine mustehaktir. Siz Kürt düsmanlarinin bu iftira ve hezeyanlari ike bize olan kalleslik ve ihanetinizi daha iyi anlamaya basladik.
berkant malkaya / 16.6.2015 15:30:07
yanlış politika yanlış siyasi oyunların sonunda sonuç ortada kuzey ıraktaki hesap hataları burdada yapılıyor arka bahçemizdi hani bizden habersiz bişey yapılamıyordu görünen köy kılavuz istemez
Ali Şahin / 16.6.2015 14:27:06
Müslüman Kürt halkı laik ve ulus esasına dayalı bir Kürdistanın kurulmasına asla izin vermeyecektir. İleri aşamalarda buna engel olacak oluşum ve liderliğini ortaya çıkacaktır. Zira ulusal bir kürt devleti fitnenin başı olacaktır.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR